Napoleon wagram

Francja 1795-1805

  • Konstytucja dyrektorialna

    Konstytucja dyrektorialna
    Trzecia francuska konstytucja została uchwalona przez Konwent Narodowy 5 fructidora roku III, stad francuski odpowiednik: Constitution de l’an III. Jej przyjęcie było związane z obaleniem władzy jakobinów w wyniku przewrotu 9 thermidora oraz stabilizacji sytuacji wewnętrznej. Nie zmieniała ona ustroju republiki,ale wprowadzała nowe instytucje. Władza wykonawcza należała do dwuizbowego parlamentu ( Rada Pięciuset i Rada Starszych), władza wykonawcza do Dyrektoriatu.
  • Przejęcje dowództwa we Włoszech przez Bonapartego

    Przejęcje dowództwa we Włoszech przez Bonapartego
    Po udanym i skutecznym dowództwie w czasie rojalistycznego powstania Bonaparte został mianowany mianowany dowódcą wojsk wewnętrznych i generałem dywizji. W marcu poślubił owdowiałą arystokratkę Józefinę de Beauharnais a kilka dni po ślubie objął dowództwo nad wojskami francuskimi walczącymi z Austriakami na terytorium północnej Italii. Spekulowano, że stało się tak dzięki znajomościom Józefiny.
  • Period: to

    Okres włoski

    Okres dowództwa Bonapartego we Włoszech aż do pokoju z Austria w Campo Formio.
  • Bitwa pod Mondovi

    Bitwa pod Mondovi
    Siły Bonapartego liczące około 17 500 żołnierzy rozbiły liczącą 13 000 żołnierzy sabaudzką armię generała Collego.Początkowo Sabaudczykom udało się zahamować pochód wojsk francuskich, lecz w końcu opór ich został złamany i wojska Bonapartego ruszyły dalej. Z powodu przegranej bitwy król Wiktor Amadeusz III zmuszony został 26 kwietnia do zawarcia separatystycznego rozejmu, wycofując się z wojny z Francją.
  • Bitwa pod Lodi

    Bitwa pod Lodi
    Po pokonaniu Sardyńczyków francuska Armia Włoch zwróciła się przeciw drugiemu wrogowi – Austrii, której wojskami na terenie Italii dowodził marszałek Johann Beaulieu. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Bonapartego, który stracił około 500 ludzi, natomiast przegrana armia austriacka ponad 2000.
  • Utworzenie Legionów Polskich we Włoszech

    Utworzenie Legionów Polskich we Włoszech
    Aby wzmocnić szeregi swoich wojsk, Bonaparte zgodził się na utworzenie ochotniczego legionu, gromadzącego polskich emigrantów oraz byłych jeńców wojennych narodowości polskiej, pragnacych walczyć u boku Francji.
  • Bitwa pod Rivoli

    Bitwa pod Rivoli
    Starcie zbrojne pomiędzy armią francuską dowodzoną przez Napoleona Bonaparte a wojskami austriackimi pod dowództwem Józefa Alvinczy'ego. Zakończyła się zwycięstwem Bonapartego i była kluczowa w całej kampanii włoskiej. W starciu zginęło 14 000 Austriaków i około 5 000 Francuzów. Bitwa spowodowała odwrót sił austriackich, zdobycie Mantui oraz ostateczne zdobycie doliny Padwy przez wojska Napoleona.
  • Pokój w Campo Formio

    Pokój w Campo Formio
    Traktat pokojowy pomiędzy Napoleonem Bonaparte a hrabią Ludwigiem von Cobenzlem (reprezentującym stronę austriacką). Wskutek zwycięskiej kampanii Napoleona Bonaparte nastąpił rozpad Pierwszej Koalicji Antyfrancuskiej. Traktat przyniósł podporządkowanie Paryżowi znacznej części państw włoskich jako "republik siostrzanych", których ustrój wzorowany był na francuskim.
  • Period: to

    Wyprawa egipska

    wyprawa egipska rozpoczęła się 19 maja 1798 roku, kiedy flota Bonapartego wypłynęła z Tulonu, a trwała do października 1801 roku, gdy ostatnie oddziały francuskie opuściły Egipt. Miała ona na celu głównie odcięcie Anglii od jej kolonii w Afryce i Azji. Do Afryki Napoleon zabrał także 187 naukowców, którzy mieli badać kraj i jego historię.
  • Bitwa pod piramidami

    Bitwa pod piramidami
    Bitwa rozegrała się 15 kilometrów na północ od Kairu pomiędzy armią francuską, a mamelukami Murada Beja i Ibrahima Paszy wspartymi piechotą arabską. Zakończyła się ona klęską mameluków. Ten sukces pozwolił Bonapartemu na opanowanie znacznych terenów Egiptu.
  • Bitwa morska pod Abukirem

    Bitwa morska pod Abukirem
    Bitwa ta była ważnym starciem militarnym doby francuskich wojen rewolucyjnych. Flotą brytyjską dowodził kontradmirał Horatio Nelson, flotą francuską wiceadmirał François Paul de Brueys d'Aigalliers. Straty Francuzów wyniosły 1700 zabitych (poległ również Brueys) i 3000 jeńców. Po stronie brytyjskiej liczono 218 zabitych.Bitwa utrwaliła brytyjskie panowanie na morzach do końca francuskich wojen rewolucyjnych i miała swój poważny udział we wzroście sławy admirała Nelsona.
  • Druga bitwa pod Abukirem

    Bitwa była ostatnim zwycięstwem Napoleona Bonaparte w Afryce. W bitwie tej Napoleon zdecydowanie pobił turecką armię dowodzoną przez przyszłego sułtana Mustafa Paszę. Turcy stracili około 8 000 ludzi podczas gdy Francuzi tylko 1 000. Zanim Napoleon wrócił w październiku do Francji, w kraju już wiedziano o znakomitym zwycięstwie, które w ogromnym stopniu podniosło jego autorytet w społeczeństwie.
  • Powrót Napoleona z Egiptu do Francji

    Powrót Napoleona z Egiptu do Francji
  • Napoleon Bonaparte przejmuje władzę we Francji

    Napoleon Bonaparte przejmuje władzę we Francji
    W 1799 pozostawił swą armię w Egipcie, powrócił do Francji i dokonał zamachu stanu 18 brumeire'a (9 listopada) obalając Dyrektoriat i ogłaszając się pierwszym konsulem. Władzę sprawowało trzech konsuli: Roger Ducos, Sieyés i Napoleon Bonaparte oraz Dwuizbowy Senat: Trybunat i Ciało Ustawodawcze.
  • Konstytucja konsularna

    Konstytucja konsularna
    (Konstytucja roku VIII) Celem tej konstytucji było zapewnienie Bonapartemu jak najszerszej i jak najtrwalszej władzy przy jednoczesnym zachowaniu pozorów ustroju republikańskiego.
  • Bitwa pod Marengo

    Bitwa pod Marengo
    decydująca bitwa drugiej kampanii włoskiej Napoleona, stoczona z armią austriacką pod wodzą generała Michaela von Melasa. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Francuzów, a jej następstwem było wycofanie się Austriaków z Włoch.
  • Bitwa pod Hohenlinden

    Bitwa pod Hohenlinden
    starcie zbrojne, które miało miejsce podczas wojny Francji z drugą koalicją. W okolicach miasta Hohenlinden leżącego blisko Monachium armia francuska dowodzona przez generała Jeana Moreau pobiła armię austriacko-bawarską dowodzona przez arcyksięcia Jana. Skutkiem tej bitwy było zmuszenie Austrii do podpisania rozejmu.
  • Pokój z Austrią w Lunéville

    Pokój z Austrią w Lunéville
    Traktat pokojowy kończący wojnę Republiki Francuskiej ze Świętym Cesarstwem Rzymskim.Oznaczał faktyczny rozpad II koalicji antyfrancuskiej. Armia austriacka po serii porażek we Włoszech nie była w stanie stawiać dłużej oporu armii francuskiej. W stanie wojny z Francją pozostała tylko Wielka Brytania.
  • Konkordat

    Konkordat
    Na mocy którego liczbę biskupstw ograniczono do 60, a Napoleon otrzymał prawo mianowania biskupów, którzy zobowiązani byli składać rządowi przysięgę wierności.
  • Pokój w Amiens

    Pokój w Amiens
    Pokój między Francją a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii, w wyniku którego Francja odzyskała kilka kolonii. Wielka Brytania uzyskała Cejlon (kosztem Republiki Batawskiej), Trynidad (kosztem Hiszpanii), miała zwrócić Maltę zakonowi joannitów. Francja zrzekała się praw do Egiptu i zobowiązywała się wycofać z Państwa Kościelnego i Królestwa Neapolu.
  • Bonaparte dożywotnim konsulem

    Bonaparte dożywotnim konsulem
    We Francji odbył się plebiscyt, w którym większość głosujących opowiedziała się za przyznaniem Napoleonowi Bonaparte dożywotnio urzędu konsula.
  • Kodeks Napoleona

    Kodeks Napoleona
    Zespół przepisów i norm prawnych prawa cywilnego wprowadzony we Francji przez Napoleona Bonaparte. Była to pierwsza wielka kodyfikacja prawa francuskiego, po upadku ancien régime'u w wyniku rewolucji francuskiej.
  • Zniesienie republiki i ogłoszenie Napoleona cesarzem.

    Zniesienie republiki i ogłoszenie Napoleona cesarzem.
    We Francji zniesiono I Republikę, Napoleona ogłoszono cesarzem.
  • Koronacja Napoleona i Józefiny

    Koronacja Napoleona i Józefiny
    Koronacja Napoleona i Józefiny w katedrze Notre-Dame.
  • I Cesarstwo Francuskie

    I Cesarstwo Francuskie
    Państwo w okresie panowania cesarza Francuzów Napoleona I z rodu Bonaparte w latach 1804-1814 i 1815. W czasie największego rozwoju terytorialnego cesarstwo obejmowało rozmaite protektoraty i posiadało wiele państw zależnych. Francja zmuszona była wówczas prowadzić wojny z prawie wszystkimi krajami Europy, łączącymi się przeciwko niej w kolejnych koalicjach. Kres cesarstwu położyła abdykacja Napoleona na rzecz Napoleona II, ten jednak nie został dopuszczony do władzy, a tron francuski zwrócono
  • Bitwa pod Trafalgarem

    Bitwa pod Trafalgarem
    Bitwa morska, która miała miejsce 21 października 1805 roku w czasie wojen napoleońskich. Starcie rozegrało się między flotą angielską a francusko-hiszpańską.Sprzymierzeni stracili 22 okręty, ok. 3250 zabitych, ok. 2,5 tys. rannych i ok. 7 tys. wziętych do niewoli. Marynarzy brytyjskich zginęło 449. Bitwa ta stała się początkiem wielkiej hegemonii Brytyjczyków na morzach świata, walnie przyczyniając się do powstania brytyjskiego imperium kolonialnego.
  • Bitwa pod Austerlitz

    Bitwa pod Austerlitz
    Jedna z najważniejszych bitew wojen napoleońskich i decydująca bitwa wojny z III koalicją antyfrancuską, stoczona 2 grudnia 1805 między francuską Wielką Armią a połączonymi armiami, austriacką i rosyjską. Bitwa przyniosła zwycięstwo armii francuskiej.
  • Pokój w Preszburgu

    Pokój w Preszburgu
    Pokój zawarty pomiędzy cesarzem Francuzów Napoleonem I, a cesarzem Austrii Franciszkiem I, po bitwie pod Austerlitz.Zgodnie z traktatem Austria traciła Wenecję, Istrię i Dalmację na rzecz Francji oraz Tyrol i Vorarlberg na rzecz Bawarii. W zamian otrzymywała jedynie księstwo salzburskie, Berchtesgaden i ziemie Zakonu Krzyżackiego.