Animazioaren historioa

  • Praxinoskopioa

    Émile Reynaud-ek sortutakoa.
  • Zoopraxiskopioa

    Eadweard Muybridge-k sortzen du.
  • Folioskopioa

    Henry William Shortek patentatzen du urte honetan.
  • Humorous Phases of Funny Faces

    J Stuart Blackton-ek lehenengo pelikula animatua egin zuen. Estatu batuetan.
  • Fantasmagoria

    Egilea: Emile Cohl

    Herria: Frantzia
  • Little Nemo

    Egilea: Winsor McCay
    Herria: Estatu Batuak
  • Funny Episodes from an Insect's Life

    Egilea: Vladislav Starevich
    Herria: Errusia
  • The Revenge of the Cameraman

    Egilea: Vladislav Starevich
    Herria: Errusia
  • Christmas in the Forest

    Egilea: Vladislav Starevich
    Herria: Errusia
  • Rotoskopioa

    Max Fleischer-ek sortu zuen.
  • Gertie the Dinosaur

    Egilea: Winsor McCay
    Herria: Estatu Batuak
  • Colonel Heeza Liar At the Bat

    Egilea: John Randolph Bray
    Herria: Estatu Batuak
  • A Kick for Cinderella

    Egilea: Raoul Barre
    Herria: Estatu Batuak
    Fijazio sistema bat sortu zuen Raoulek, irudiak ez mugitzeko.
  • Dinosaur and The Missing Link

    Egilea: Willis O'Brien
    Herria: Estatu Batuak
  • Sinking of the Lusitania

    Egilea: Winsor McCay
    Herria: Estatu Batuak
  • Policy and Pie

    Egilea: Gregory La Cava
    Estudioa: Hearst Studio
    Herria: Estatu Batuak
  • Tantalizing Fly

    Egilea: Max Fleischer
    Herria: Estatu Batuak
  • Lichspiel Opus 1

    Egilea: Walter Ruttman
    Herria: Alemania
  • Newman Laugh-o-Gram

    Egilea: Walt Disney
    Herria: Estatu Batuak
  • Soviet Toys

    Egilea: Dziga Vertov
    Herria: Errusia
  • Interplanetary Revolution

    Egilea: Nikolai Khodataev
    Herria: Errusia
  • Symphony Diagnole

    Egilea: Viking Eggeling
    Herria: Alemania
  • Prince Achmed

    Egilea: Lotte Reiniger
    Herria: Alemania
  • Alice Rattled by Rats

    Egilea: Walt Disney eta Ub Iwerks
    Herria: Estatu Batuak
    Akzio erreala eta animazioak nahasten dira.
  • Mechanical Cow

    Egilea: Walt Disney eta Ub Iwerks
    Herria: Estatu Batuak
  • Trolley Troubles

    Egilea: Walt Disney eta Ub Iwerks
    Herria: Estatu Batuak
  • Comicalamities

    Egilea: Otto Messmer
    Estudioa: Pat Sullivan Studios
    Herria: Estatu Batuak
  • Post Office

    Egilea: Mikhail Tsekhanovsky
    Herria: Errusia
  • Felix Woos Whoopee

    Egilea: Otto Messmer
    Estudioa: Pat Sullivan Studios
    Herria: Estatu Batuak
    Pertsonai hau beste ilustradore askorentzat inspirazioa izan zen.
  • Ub eta Disney banatzen dira

  • Hold Anything

    Egilea: Hugh Harman eta Rudolph Ising
    Estudioa: Warner Bros
    Herria: Estatu Batuak
  • Making 'em Move

    Egilea: John Foster eta Harry Baily
    Estudioa: Van Beuren Studios
    Herria: Estatu Batuak
  • You don't know what you're doin'

    Egilea: Hugh Harman eta Rudolph Ising
    Estudioa: Warner Bros
    Herria: Estatu Batuak
  • L'Idee

    Egilea: Berthold Bartosch
    Herria: Frantzia
    Lehenetariko protestako animazioa.
  • Night on Bald Mountain

    Egilea: Alexandre Alexeieff eta Claire Parker
    Herria: Frantzia
  • Bazaar

    Egilea: Mikhail Tsekhanovsky
    Herria: Errusia
  • La Joie de Vivre

    Egilea: Hector Hoppin eta Anthony Gross
    Herria: Inglaterra
  • Cavalcade of Music

    Egilea: George Pal
    Herria: Herbehereak
  • Betty Boop's Rise to Fame

    Egilea: Dave Fleischer
    Herria: Estatu Batuak
  • Betty in Blunderland

    Egilea: Dave Fleischer
    Herria: Estatu Batuak
  • King Durandai

    Egilea: Valentina eta Zinaida Brumberg
    Herria: Errusia
  • Little Organ

    Egilea: Nikolai Khodataev
    Herria: Errusia
  • The Tortoise and The Hare

    Egilea: Wilfred Jackson
    Estudioa: Walt Disney Studios
    Herria: Estatu Batuak
    Abiaduraren edizioa agertzen da.
  • Porky Txerriaren sorrera

    Egilea: Friz Freleng
    Herria: Estatu Batuak
  • Rainbow Dance

    Egilea: Len Lye
    Herria: Inglaterra
  • Little Swee' Pea

    Egilea: Dave Fleischer
    Herria: Estatu Batuak
  • Thru the Mirror

    Egilea: Dave Hand
    Estudioa: Walt Disney Studios
    Herria: Estatu Batuak
  • Lucas Ahatearen sorrera

    Egilea: Tex Avery
    Herria: Estatu Batuak
  • Bugs Bunnyren sorrera

    Egilea: Tex Avery
    Herria: Estatu Batuak
  • The Mechanical Monsters

    Egilea: Seymour Kneitel
    Estudioa: Fleischer Studios
    Herria: Estatu Batuak
  • Notes to You

    Egilea: Friz Freleng
    Estudioa: Warner Bros
    Herria: Estatu Batuak
  • Pantry Panic

    Egilea: Walter Lantz
    Herria: Estatu Batuak
  • Any Bonds Today

    Egilea: Robert Clampett
    Estudioa: Warner Bros
    Herria: Estatu Batuak
  • Fresh Hare

    Egilea: Friz Freleng
    Estudioa: Warner Bros
    Herria: Estatu Batuak
  • Dover Boys

    Egilea: Chuck Jones
    Estudioa: Warner Bros
    Herria: Estatu Batuak
  • Cinema Circus

    Egilea: Leonid Amalrich
    Herria: Errusia
  • Yankee Doodle Daffy

    Egilea: Friz Freleng
    Estudioa: Warner Bros
    Herria: Estatu Batuak
  • A Corny Concerto

    Egilea: Robert Clampett
    Estudioa: Warner Bros
    Herria: Estatu Batuak
  • The Spirit of '43

    Egilea: Jack King
    Estudioa: Walt Disney Studios
    Herria: Estatu Batuak
  • Daffy the Commando

    Egilea: Friz Freleng
    Estudioa: Warner Bros
    Herria: Estatu Batuak
  • Booby Traps

    Egilea: Robert Clampett
    Herria: Estatu Batuak
  • Hell-Bent for Election

    Egilea: Chuck Jones
    Estudioa: UPA, United Auto Workers
    Herria: Estatu Batuak
  • Jerky Turkey

    Egilea: Tex Avery
    Estudioa: MGM Studios
    Herria: Estatu Batuak
  • Winter Fairy Tale

    Egilea: Ivan Ivanov-Vano
    Herria: Errusia
    Post-gerrako lehen filma
  • Inspiration

    Egilea: Karel Zeman
    Estudioa: Kratky Film
    Herria: Txekiar Errepublika
  • Love and the Dirigeable

    Egilea: Jiri Brdecka
    Estudioa: Kratky Film
    Herria: Txekiar Errepublika
  • Begone Dull Care

    Egilea: Norman McLaren eta Evelyn Lambart
    Herria: Kanada
  • Merry Circus

    Egilea: Jiri Trnka
    Estudioa: Kratky Film
    Herria: Txekiar Errepublika
  • Neighbors

    Egilea: Norman McLaren
    Herria: Kanada
  • One Glass Too Many

    Egilea: Bretislav Pojar
    Estudioa: Kratky Film
    Herria: Txekiar Errepublika
  • The Snow Queen

    Egilea: Lev Atamanov
    Herria: Errusia
  • Moonbird

    Egilea: John eta Faith Hubley
    Herria: Estatu Batuak
    Animazio independientearen hasiera
  • Munro

    Egilea: Gene Deitch
    Estudioa: Rembrandt Films
    Herria: Estatu Batuak
    Oscarra irabazi zuen.
  • A Clever Duckling

    Egilea: Yu Zhenguang
    Herria: China
  • Ersatz (Surogat)

    Egilea: Dusan Vukotic
    Estudioa: Zagreb Film
    Herria: Kroatia
    Oscarra irabazi zuen lehenengo pelikula ez amerikarra
  • Mr. Magoo

    Egilea: United Productions of America (UPA)
    Herria: Estatu Batuak
  • Gerald McBoing Boing

    Egilea: UPA
    Herria: Estatu Batuak
  • The Red and The Black

    Egilea: Withold Giersz
    Herria: Polonia
  • Buffalo Boy and the Flute

    Egilea: Te Wei eta Qian Jiajun
    Herria: China
  • Thieving Magpie

    Egilea: Giulio Gianini eta Emanuele Luzzati
    Herria: Italia
  • The Hand

    Egilea: Jiri Trnka
    Estudioa: Kratky Film
    Herria: Txekiar Errepublika
  • Chromophobia

    Egilea: Raoul Servais
    Herria: Belgika
  • The Ceremony

    Egilea: Borivoj (Bordo) Dovnikovic
    Estudioa: Zagreb Film
    Herria: Kroatia
  • Boniface's Holiday

    Egilea: Fyodor Khitruk
    Herria: Errusia
  • My Green Crocodile

    Egilea: Vadim Kurchevsky
    Herria: Errusia
  • A Life in A Tin

    Egilea: Bruno Bozzetto
    Herria: Italia
  • How Cossacks Play Football

    Egilea: Vladimir Dachno
    Herria: Ukraina
  • Cheburashka

    Egilea: Roman Kachanov
    Herria: Errusia
  • Air!

    Egilea: Paul Driessen
    Herria: Kanada
  • Sisyphus

    Egilea: Marcell Jankovics
    Estudioa: Pannonia Film Studio
    Herria: Hungaria
  • Diary

    Egilea: Nedeljko Dragic
    Estudioa: Zagreb Film
    Herria: Kroatia
  • Cat's Cradle

    Egilea: Paul Driessen
    Herria: Kanada
  • Hedgehog in The Mist

    Egilea: Yuri Norstein
    Herria: Errusia
  • Period: to

    Luminous Visions

    Egilea: Yoichiro Kawaguchi
    Herria: Japonia
  • The Street

    Egilea: Caroline Leaf
    Herria: Kanada
  • Mad Mad World

    Egilea: Nooreddin Zarrinkelk
    Herria: Iran
  • The Sand Castle

    Egilea: Coe Hoedeman
    Herria: Kanada
  • Anima

    Egilea: Ernest (Nag) eta Gisele Ansorge
    Herria: Suitza
  • Satiemania

    Egilea: Zdenko Gasparovic
    Estudioa: Zagreb Film
    Herria: Kroatia
  • Learning to Walk

    Egilea: Borivoj (Bordo) Dovnikovic
    Estudioa: Zagreb Film
    Herria: Kroatia
  • Why Me?

    Egilea: Janet Perlman eta Derek Lamb
    Herria: Kanada
  • Dream Doll

    Egilea: Zlatko Grgic eta Bob Godfrey
    Estudioa: Zagreb Film
    Herria: Kroatia
  • Harpya

    Egilea: Raoul Servais
    Herria: Belgika
  • The Fly

    Egilea: Ferenc Rofusz
    Estudioa: Pannonia Film Studio
    Herria: Hungaria
  • Tale of Tales

    Egilea: Yuri Norstein
    Herria: Errusia
  • The Three Inventors

    Egilea: Michel Ocelot
    Herria: Frantzia
  • The Amazing Adventures of Morph

    Egilea: Peter Lord eta David Sproxton
    Herria: Inglaterra
  • Creature Comforts

    Egilea: Nick Park
    Herria: Inglaterra
  • Three Monks

    Egilea: A Da
    Herria: China
  • Baby Dreams

    Egilea: Pencho Kunchev
    Herria: Bulgaria
  • Filminutos

    Egilea: Juan Padron
    Herria: Cuba
  • Meow!

    Egilea: Marcos Magalhaes
    Herria: Brasil
  • Bull on The Track

    Egilea: Marcos Magalhaes
    Herria: Brasil
  • Once Lived a Dog

    Egilea: Eduard Nazarov
    Herria: Errusia
  • Crac!

    Egilea: Frederic Back
    Herria: Kanada
  • Snipe-Clam Grapple

    Egilea: Hu Jinging
    Herria: China
  • RPM

    Egilea: Georges Schwizgebel 1985 RPM
    Herria: Suitza
  • Big Shit

    Egilea: Richard Condie
    Herria: Kanada
  • Quinoscopio

    Egilea: Juan Padron eta Quino
    Herria: Cuba
  • Your Face

    Egilea: Bill Plympton
    Herria: Estatu Batuak
  • Ab Ovo

    Egilea: Ferenc Cako
    Herria: Hungaria
  • Stanley and Stella in Breaking the Ice

    Egilea: John Whitney Jr.
    Herria: Estatu Batuak
  • Pas a Deux

    Egilea: Gerritt Van Dijk eta Monique Renault
    Herria: Holanda
  • The Cat Came Back

    Egilea: Cordell Barker
    Herria: Kanada
  • Mantis Stalks Cicada

    Egilea: Hu Jinging
    Herria: China
  • Balance

    Egilea: Christophe eta Wolf Lauenstein
    Herria: Alemania
  • Self Portrait

    Egilea: Mati Kutt
    Herria: Estonia
  • The Cow

    Egilea: Alexander Petrov
    Herria: Errusia
  • Self Portrait

    Egilea: Jan Svankmajer
    Herria: Txekiar Errepublika
  • Next

    Egilea: Barry Purves
    Herria: Inglaterra
  • Thread

    Egilea: Sergey Alibekov
    Herria: Uzbekhistan
  • Self Portrait

    Egilea: Renzo Kinoshita

    Herria: Japonia
  • Self Portrait

    Egilea: Kihachiro Kawamoto
    Herria: Japonia
  • Self Portrait

    Egilea: Osamu Tezuka
    Herria: Japonia
  • Locomotion

    Egilea: Steve Goldberg
    Herria: Estatu Batuak
  • Hotel E

    Egilea: Priit Pärn
    Herria: Estonia
  • Deer and Bull

    Egilea: Zou Qin
    Herria: China
  • The Outlaws

    Egilea: Abbi Feijo
    Herria: Portugal
  • Darra Dogs

    Egilea: Dennis Tupicoff
    Herria: Australia
  • Wrong Trousers

    Egilea: Nick Park
    Herria: Inglaterra
  • A Little Routine

    Egilea: George Griffin
    Herria: Estatu Batuak
  • The Dirdy Birdy

    Egilea: John Dilworth
    Herria: Estatu Batuak
  • Opposing Views

    Egilea: John Schnall
    Herria: Estatu Batuak
  • Toxic Mutacion

    Egilea: Pablo Llorens
    Herria: Espainia
  • Lion with a Grey Beard

    Egilea: Andrei Khrzhanovsky
    Herria: Errusia
  • Yankele

    Egilea: Gil Alkabetz
    Herria: Alemania
  • A Close Shave

    Egilea: Nick Park eta Bob Baker
    Herria: Inglaterra
  • Robot Rerun

    Egilea: David Ehrlich
    Herria: Estatu Batuak
  • Casting

    Egilea: Guido Manuli
    Herria: Italia
  • The Parts of Me That Love You Are Empty Beings

    Egilea: Mercedes Gaspar
    Herria: Espainia
  • Ghost in the Shell

    Egilea: Mamoru Oshii
    Herria: Japonia
  • Ashes in The Thicket

    Egilea: Seong-gang Yi
    Herria: Hego Korea
  • Tightrope

    Egilea: Daniel Robichaud
    Herria: Estatu Batuak
  • Fat Cat on a Diet

    Egilea: Raman Hui
    Herria: Estatu Batuak
  • Surprise Cinema

    Egilea: Bill Plympton

    Herria: Estatu Batuak
    Animadore independiente oso garrantzitsua
  • Winging It

    Egilea: Max Bannah
    Herria: Australia
  • When the Day Breaks

    Egilea: Wendy Tilby eta Amanda Forbis
    Herria: Kanada
  • Kleopat'Ra

    Egilea: Kathy Rose
    Herria: Estatu Batuak
  • Ronin Romance Classics

    Egilea: Bruce Pukema
    Herria: Estatu Batuak
  • Still Life with Animated Dogs

    Egilea: Paul Fierlinger

    Herria: Estatu Batuak
  • First Sunday of August

    Egilea: Florence Miailhe
    Herria: Frantzia
  • Angry Kid in “Bone”

    Egilea: Darren Welsh
    Herria: Inglaterra
  • The Living Forest

    Egilea: Angel De La Cruz eta Manolo Gomez
    Herria: Espainia
  • Empress Chung

    Egilea: Nelson Shin
    Herria: Hego Korea