• 313

    Romas imperators Konstantīns I izsludina kristietību par vienīgo valsts reliģiju

    Romas imperators Konstantīns I izsludina kristietību par vienīgo valsts reliģiju
    Kristīgo baznīcu sāka saukt par katoļu jeb vispasaules baznīcu. Roma bija impērijas centrs, tāpēc Romas bīskapi 4./5. gs. ieguva augstāko autoritāti ticības lietās un sāka saukties par pāvestiem, kam tika piešķirts Dieva vietnieku uz Zemes statuss. Lielās tautas staigāšanas laikā pāvesti pakāpeniski ieguva arī
    laicīgo varu.
  • 375

    Lielā tautu staigāšana

    Eiropas austrumos iebruka huņņu ciltis. Tie bija klejotāji – lopkopji, kuri nevēlējās iekarot jaunas zemes, bet iegūt bagātīgu laupījumu. Huņņi nežēlīgi postīja, dedzināja un nogalināja. Laikabiedri dēvēja huņņus par „Dieva sodu”. Huņņu uzbrukumi spieda ģermāņu ciltis meklēt patvērumu mazāk apdraudētās teritorijās. 4. – 6. gs. notika ģermāņu cilšu migrācija Rietumromas impērijā.
    Lielā tautu staigāšana ievadīja Romas sabrukumu.
  • Period: 400 to Mar 4, 1500

    viduslaiki

  • Period: 400 to Mar 4, 1500

    Viduslaiki

  • 410

    Viduslaiku sākums: Romas krišana vestgotu rokās

    Viduslaiku sākums: Romas krišana vestgotu rokās
  • Mar 4, 1054

    Baznīcu šķelšanās

    Baznīcu šķelšanās
    Starp pāvestu un patriarhu notika cīņa par kundzību pār kristīgo baznīcu, kā arī par ienākumu sadali.
    Laika gaitā pretrunas starp Austrumu un Rietumu baznīcām padziļinājās un 1054.g. notika baznīcu šķelšanās. Pāvests paziņoja par Konstantinapoles patriarha izslēgšanu no baznīcas, bet viņš savukārt uzlika pāvestam baznīcas lāstu.
    No tā laika Rietumu baznīcu sāka saukt par katoļu („vispasaules”) baznīcu, bet Austrumu baznīcu par pareizticīgo („pareizās ticības”) baznīcu.
  • Period: Mar 4, 1076 to Mar 4, 1122

    Strīds starp karali Henrihu IV un bīskapu Georgu VII

    1076.g. Heinrihs IV Vormsā kopā ar bīskapiem sasauca Vācijas bīskapu sinodi, kurā Gregors VII tika pasludināts par atceltu no amata.
    Savukārt Gregors VII uzlika karalim baznīcas lāstu (izslēdza to no baznīcas) un atbrīvoja viņa pavalstniekus no uzticības
    zvēresta karalim. Šo situāciju izmantoja vietējā aristokrātija, kura pavēstīja, ka, ja gada laikā lāsts netikšot noņemts. Karalim piedeva grēkus,tomēŗ cīņa turpinājās
  • Mar 4, 1084

    Heinrihs IV ar karaspēku ieņēma Romu

    Heinrihs IV ar karaspēku ieņēma Romu
    Tomēr strīdi par investūru nebeidzās.
    Strīda par investūru iznākums palīdzēja nodalīt garīgās un laicīgās varas kompotenci. Rezultātā tika likti pamati laicīgās valsts attīstībai, kas bija neatkarīga no baznīcas. Pastāv uzskats, ka ap 11. – 12. gs. miju bija beidzies viduslaiku vēstures smagnējais un iesīkstējušais posms un sācies jauns periods.
  • Mar 4, 1095

    Pāvests Urbāns II Klermonas pilsētā Francijā aicināja kristiešus atbrīvot Kristus kapu.

    Pāvests Urbāns II Klermonas pilsētā Francijā aicināja kristiešus atbrīvot Kristus kapu.
    Rezultātā sekoja pirmais krusta karš. Sākotnēji karā devās vienkārši cilvēki mūka Amjēnas Pētera vadībā. Tie bija vāji bruņoti, slikti organizēti, un kopā ar sievām un bērniem. To gājiens beidzās ar traģisku sakāvi Mazāzijā.
    Vēlāk uzbrukumā devās bruņinieki, kuriem uz laiku izdevās iekarot Jeruzalemi. Krusta kariem bija ideoloģiski, politiski, sociāli un ekonomiski cēloņi.
  • Mar 11, 1096

    Kristiešu ekspansija

    Kristiešu ekspansija
    ireneju pussalas zemju atkarošanu no mauriem sauc par rekonkistu.
    Kristieši centās ieņemt lielākās pilsētas un svarīgākos cietokšņus. Rekonkista bija iespēju laiks jebkuras kārtas cilvēkam, ja tam piemita drosme, iekļūt bruņinieku kārtā un kļūt bagātam.
  • Period: Mar 11, 1096 to Mar 11, 1099

    Pirmais krusta karš

    Krusta karotāju uzdevumi a) Svēto vietu (Palestīna) atbrīvošana no musulmaņiem.
    b) Musulmaņu padzīšana no teritorijām, kas agrāk piederējušas kristiešiem (Pireneju pussala).
    c) Dieva vārda izplatīšana ar varu, kur to nebija iespējams panākt mierīgā ceļā (Baltija, slāvu zemes).
    d) To kristiešu pārmācīšana, kas tika pasludināti par ķeceriem (Dienvidfrancijā).
  • Period: Mar 11, 1147 to Mar 11, 1149

    Otrais krusta karš

    Tā iemesls bija Edesas grāfistes krišana 1144.g. Šo krusta karu propagandēja pāvests Eižens III un Bernards no Klervo. Karagājiens bija neveiksmīgs. Četras piektdaļas no karaspēka gāja bojā no bada un slimībām ceļā uz Mazāziju. Atlikusī daļa cieta smagu sakāvi un atgriezās Eiropā. Krusta karotāji turpināja piekāpties musulmaņu pārspēkam. 1187.g. Ēģiptes sultāns Saladins ieņēma Jeruzalemi. Krustnešiem bija palikušas tikai Antiohija, Tripole, Tira.
  • Mar 11, 1148

    Pāvesta Eižena III bullas izdošana

    Pāvesta Eižena III bullas izdošana
    Spāniju pasludina par tādu pašu krusta karu zemi kā Palestīnu.
    Rekonkista ilga vairākus gadsimtus, līdz 15. gs. beigām, kad mauri tika padzīti no Pireneju pussalas. Rekonkista tika vērsta arī pret ebrejiem. Arī Pireneju pussalas krusta kara dalībnieki saņēma grēku atlaides.
  • Mar 4, 1170

    Svētais Dominiks

    Svētais Dominiks
    Dominiks ir priesteris,kurš izstrādājis sava ordeņa regulu. Ordenis ātri izplatījās visās katoliskajās zemēs.
  • Period: Mar 11, 1189 to Mar 11, 1192

    Trešais krusta karš

    Ievērojamākie valdnieki,kuri karoja: Francijas karalis Filips II Augusts, Anglijas karalis Ričards I Lauvassirds, Svētās Romas impērijas ķeizars Frīdrihs I Barbarossa.
    Kad Mazāzijas upē noslīka ķeizars Frīdrihs I, lielākā daļa vācu bruņinieku devās mājās. Tālākajās cīņās grūtības radīja Filipa Augusta un Ričarda Lauvassirds savstarpējā naidošanās. Jeruzālemi tā arī netika ieņemta.
  • Mar 4, 1199

    Pāvests Innocents III pēc Alberta lūguma pasludina krusta karu pret Livonijas pagānu tautām.

    Pāvests Innocents III pēc Alberta lūguma pasludina krusta karu pret Livonijas pagānu tautām.
    Alberts Livonijā ieradās ar 500 krustnešiem. Uzaicinot uz sarunām un dzīru laikā sagūstot lībiešu vecākos, viņš saņēma to bērnus par ķīlniekiem un panāca piekrišanu celt nocietinātu apmetni Daugavas grīvā. Indriķa hronikā tā pirmo reizi minēta 1198.g. kā Rīgas vieta.
  • Mar 11, 1199

    Pasludina krusta karu pret Livonijas pagānu tautām

    Pasludina krusta karu pret Livonijas pagānu tautām
    To izdara pāvests Innocents III pēc Alberta lūguma
  • Mar 11, 1201

    Rīgas dibināšana

    Rīgas dibināšana
    Bīskaps Alberts lika pamatakmeni Doma baznīcai, uzskata par Rīgas dibināšanas gadu.
  • Mar 11, 1202

    Izveidojās zobenbrāļu ordenis

    Izveidojās zobenbrāļu ordenis
    Ordeni 1202. gadā izveidoja cisterciešu ordeņa abats Teoderihs no Turaidas pēc franču Templiešu ordeņa parauga Rīgas bīskapa Alberta fon Bukshēvdena uzdevumā no vācu rekrūšiem. Tos dēvēja par zobenbrāļiem, jo uz baltajiem apmetņiem bija attēlots sarkans krusts un zobens.
  • Period: Mar 11, 1202 to Mar 11, 1204

    Ceturtais krusta karš

    204.g. tika ieņemta un izlaupīta Konstantinapole. Izlaupīšanu organizēja Venēcijas dodžs Enriko Dandolo.
    Tika nogalināti daļa iedzīvotāju, sagrauti pareizticīgo dievnami, mākslas un arhitektūras pieminekļi. Bizantija zaudēja teritorijas . Venēcija guva ietekmes pieaugumu Austrumos, bet krustneši nodibināja valsti – Latīņu impēriju.Pirmo reizi krusta karu vēsturē karš bija vērsts pret kristiešiem.
  • Mar 11, 1205

    Tika uzcelta krustnešu pils Cēsīs

    Tika uzcelta krustnešu pils Cēsīs
    Tālavas valdnieks Tālivaldis piedalījās karā pret igauņiem kopā ar Zobenbrāļu ordeni. Bīskaps Alberts iesaistīja Tālivaldi savās politiskajās intrigās, solot aizstāvēt to no Pleskavas kņaziem. Rezultātā Tālavas latgaļi nonāca arvien lielākā atkarībā no krustnešiem. 1208. g. krustneši ieņēma sēļu centru – Sēlpili, bet 1209.g. iebruka lielākajā latgaļu zemju centrā – Jersikā. Pakāpensiki pakļauti tika arī igauņi.
  • Mar 11, 1212

    Bērnu krusta karš

    Bērnu krusta karš
    Bērnu krusta karagājiena dalībnieki bija pārliecināti, ka uz pieaugušo sirdsapziņas ir pārāk daudz grēku, tāpēc Dievs nevēlas dot uzvaru.
    1. g. tūkstošiem meiteņu un zēnu sāka savu gājienu Itālijas un Francijas Vidusjūras piekrastes virzienā. Daļa nomira no slimībām un bada, daļa izklīda. Vidusjūras krastā viņus gaida vilšanās, jo sauszemes ceļš cauri jūrai neparādās. Daži tirgotāji bija ar mieru svētceļniekus ar kuģiem aizvest uz Palestīnu, ur tos pārdeva Austrumu vergu tirgos.
  • Mar 4, 1221

    1221. gadā Romas pāvests Honorijs III pielīdzināja krusta karus Livonijā krusta kariem Svētajā Zemē.

    1221. gadā Romas pāvests Honorijs III pielīdzināja krusta karus Livonijā krusta kariem Svētajā Zemē.
    Krusta karu cēloņus nevar saistīt tikai ar kristīgās ticības izplatīšanu, bija arī politiskie iemesli: pareizticīgās Bizantijas imperators lūdza Romas pāvesta palīdzību cīņā pret musulmaņiem. Sākotnējā ideja bija atbrīvot Kristus kapu no „neticīgo” (musulmaņu) varas, lai kristīgie svētceļnieki varētu netraucēti apmeklēt Jeruzalemi. Kamēr Palestīnu pārvaldīja arābi, kristiešiem bija liegts Kristus kapu apmeklēt.
  • Mar 11, 1225

    Rāte Rīgā

    Rīga ieguva politisku autonomiju un pāvesta legāts piešķīra tai arī pilsētas jurisdikcijā esošās lauku teritorijas. Rīdzinieki ieguva tiesības uz savu pašpārvaldi – rāti. Sākumā tajā bija 12 rātskungi, vēlāk 20. Sākotnēji tos vēlēja katru gadu, bet vēlāk tas kļuva par mūža amatu un noteiktu ģimeņu privilēģiju. 4 rātskungi tika ievēlēti par birģermeistariem, kas kontrolēja izpildvaru. Svarīgu lietu izlemšanā tika rīkotas pilsoņu sapulces. Vācu ģimenes, kuras ieguva tiesības pretendēt uz rātskungu
  • Sep 22, 1236

    Saules kauja

    Saules kauja
    viena no lielākajām Ziemeļu krusta karu kaujām, kas notika 1236. gada 22. septembrī pie Saules zemes ziemeļu robežas. Tajā žemaišu un zemgaļu karaspēks Vikinta vadībā iznīcināja apvienoto krustnešu karaspēku, kurā ietilpa gan ārzemju bruņinieki, gan Zobenbrāļu ordeņa mestra Folkvīna un tā sabiedrotā Pleskavas kņaza karaspēks, gan arī katoļu ticībā pārgājušo vietējo līvu, letgaļu un igauņu vasaļu karavīri.
  • Mar 11, 1237

    Livonijas ordenis

    Krustu karu laikā pakļautās zemes savā starpā dalīja Rīgas bīskaps un Zobenbrāļu ordenis. No 1237.g. Zobenbrāļu zemes pārņēma Livonijas ordenis.
    Iekarotajās zemēs tika veidotas bīskapijas – teokrātiskas valstiņas, kuru valdnieki bija bīskapi. Tās bija teokrātiskas valstiņas, jo augstākā garīgā amatpersona bija arī laicīgais zemes kungs.
  • Mar 11, 1282

    Rīga iestājās Ziemeļvācijas tirdzniecības pilsētu savienībā – Hanzā

    Kas kontrolēja tirdzniecību Baltijas jūrā. Hanzas savienībā uzņēma arī tādas Livonijas pilsētas kā Tallinu, Tartu, Vilandu, Pērnavu, Cēsis, Valmieru, Limbažus, Straupi, Ventspili, Kuldīgu un Koknesi.
  • Mar 11, 1420

    Livonijas landtāgs

    Pēc Rīgas bīskapa iniciatīvas sanāca pirmais Livonijas landtāgs – zemes kungu un pilsētas pārstāvju sapulce.
  • Aug 24, 1524

    Svētbilžu grautiņi Livonijā

    Baznīcās tika sadauzīti altāri un dedzinātas svētbildes. Katoļu garīdzniekus un mūķenes no pilsētām padzina. Nemieru laikā tika
    konfiscētas katoļu baznīcas dārglietas un daudzi īpašumi.
  • Mar 11, 1554

    Ticības brīvība Livonijā

    Landtāgs pasludināja ticības brīvību visā Livonijā.
  • Period: Mar 11, 1558 to

    Livonijas karš

    Piedalījās Krievija, Polija – Lietuva un Zviedrija. 1561.g. Livonijas ordenis beidza pastāvēt.Livonijas karš beidzās 1583.gadā ar Krievijas sakāvi. Tā bija spiesta atteikties no plāna nodibināt vasaļatkarīgu Livonijas karaļvalsti okupētajās teritorijās. Kara rezultātā Latvijas teritorija tika sadalīta divās hercogistēs: Daugavas vienā krastā tika izveidota Kurzemes un Zemgales hercogiste, bet otrā krastā Pārdaugavas hercogiste.
  • Georgs I Lielais no Romas un Angliju nosūtījis 40 mūkus, lai tie sludina Kristus mācību anglosakšiem.

    Georgs I Lielais no Romas un Angliju nosūtījis 40 mūkus, lai tie sludina Kristus mācību anglosakšiem.
    Gregors I Lielais baznīcas vēsturē tiek uzskatīts par ievērojamāko agro viduslaiku pāvestu un universālās Rietumu baznīcas radītāju.
    Gregors I centās izveidot universālu pāvestam pakļautu baznīcu, kas aptvertu visus kristiešus.