Thumb 719ff07aeesti782

Rahvuslikud liikumised

  • Perno Postimees

    Perno Postimees
    Nädalaleht- lihtne, piltlik ja rahvapärane jutustamisviis. Õhutas eestlasi talusid ostma, andis õpetusi põllupidajatele ja kirjutas hariduse vajalikkusest.
  • Eesti Postimees

    Eesti Postimees
    Eesti Postimees oli eesti ajaleht, mille väljaandmist alustas Johann Voldemar Jannsen. Aja jooksul jäi ajaleht aga uuemate ja radikaalsemate rahvuslaste arvates liiga mõõdukaks ning hambutuks.
  • Laulu- ja mänguselts Vanemuine

    Vanemuise Selts on ühendus, mis tegeles algselt peamiselt koorilaulu, ettekande- ja peoõhtutega, millele hiljem lisandus ka näitemäng. Selts asutati Johann Voldemar Jannseni eestvedamisel 1865. aasta jaanipäeval.
    Vanemuise Seltsi eesmärgiks on eesti rahvusliku kultuuri ja vaimsuse edendamine. Selts on kirjastanud ja välja andnud raamatuid ja muid trükiseid.
  • Period: to

    " Kooli Lugemise raamat "

    Õpik on kirjutatuid lastepärases ja heas emakeeles. Esimesed tekstid on suuremas sriftis, et kergendada üleminekut aabitsalt lugemikule. Järk-järgult muutuvad nad, aga raskemaks. Teksti mõistmist toetab ka hulk pilte.
    Jakobsoni kõrgtasemelised uuenduslikud kooliõpikud mõjutasid suuresti Eesti rahvakooli ja pedagoogika arengut. I osa ilmus 40 aasta jooksul 15 trükis.
  • Kolm isamaakõnet

    Kolm isamaakõnet
    Kolm isamaakõnet on Carl Robert Jakobsoni kolm propagandakõnet, mis toimusid 1868. ja 1870. aastal "Vanemuise" seltsis. Need kõned ilmusid ka 1870. aastal raamatuna.
    Esimene kõne- "Eestirahva valguse-, pimeduse- ja koiduaeg. Vana aearaamatutest ülespandud" .
    Teine kõne- "Võitlemised eesti vaimupõllul" .
    Kolmas kõne- "Nõia usk ja nõia-protsessid. Aearaamatutest ja kohtu prottukollidest ülespandud" .
  • Rahvaluule kogumine

    Rahvaluule kogumine
    Hurda peateened on eesti rahvaluule kogumine ja teadusliku publitseerimise algatamine. Rahvaluule kogumist korraldas Hurt Eesti Kirjameeste Seltsi presidendina ja hiljem iseseisvalt. Kogumist õhutas ta ka kalendreis ja erakirjades.
    Kaastööliste (ligi 1400 isikut Eestist ja Venemaa eesti asundustest) ja kogumistööle suunatud üliõpilaste kaudu sai Hurt (koos EKmS materjalidega) 261 589 üksust rahvaluulet (kõigist žanritest), kokku 122 317 lehekülge.
  • Kõne Helmes

    Selle kõne teostas Jakob Hurt. Püstitas eestalstele ülesande saada suureks vaimult.
  • Eesti Teatri sünd

    Eesti Teatri sünd
    Eesti rahvusliku teatri sünniks peetakse Lydia Koidula näidendi "Saaremaa onupoeg" lavastust Vanemuise seltsis.
  • Period: to

    Aleksandrikooli liikumine

    Eesti Aleksandrikooli liikumine oli eestlaste ärkamisaja olulisemaid rahvaaktsioone, mille eesmärgiks oli rajada emakeelne kõrgem õppeasutus, rahva enda rahaga.
  • Period: to

    Eesti Üliõpilaste Selts

    Eesti Üliõpilaste Selts on 1870. aastal Tartus asutatud üliõpilasorganisatsioon.
    Suur teene-eesti keele käibeletoomine.
  • Period: to

    Eesti Kirjameeste Selts

    Kirjandusselts, mis tegutses Tartus ( lühend EKmS ).
    Selts andis välja aastaraamtut ja toimetusi ning korraldas kirjandusvõistlusi.
  • Ajaleht Sakala

    Ajaleht Sakala
    Aastast 1878 toimetas Jakobson Viljandis ajalehte Sakala. Ajaleht kritiseeris kehtivat agraarkorraldust, aadlivõimu ja seisulikke asutusi ning taotles ajakohaseid reforme, samuti nõudis rahvakooli vabastamist kiriku hooldusest.