Zqlhjgfywnjqqdvv4 otrpdrqjqge0ds

Powtorzenie

  • 469

    Chrzest Chlodwiga,Króla Franków z dynastii Merowingów

    Chrzest Chlodwiga,Króla Franków z dynastii Merowingów
    Podczas bitwy z Alemanami pod Tolbiac Clovis zauważył że jego żołnierze zaczynają się wycofywać i według Grzegorza z Tours wykrzyknął:Jezu Chryste, z głęboką czcią zwracam się do Ciebie z prośbą o pomoc.Opowiedział żonie o złożonej obietnicy i powiedział, że chce ją spełnić. Poinformowała o tym biskupa Remi. Przygotowania do chrztu odbywały się z wielką dyskrecją i potajemnie, dopóki Clovis nie był przekonany, że nie sprowokuje protestu Franków. Wraz ze swoim królem ochrzczono trzy tysiące osób.
  • Period: 527 to 565

    Panowanie Justyniana Wielkiego w Bizancjum

    Justynian I Wielki, Iustinianus (właśc. Flavius Petrus Sabbatius Iustinianus, ur. 11 maja 483 w Tauresium, Prowincja Iliria, zm. 14 listopada 565 w Konstantynopolu) – cesarz bizantyński od 1 sierpnia 527 do 13 listopada 565 z dynastii justyniańskiej, święty Kościoła prawosławnego.
  • 622

    Ucieczka Mahometa z Mekki do Medyny

    Ucieczka Mahometa z Mekki do Medyny
    24 września 622 opuścił Mekkę i udał się do Jatribu (późniejszej Medyny). Data tej emigracji, nazywanej też hidżrą, stała się później początkiem ery muzułmańskiej. Po przeniesieniu się Mahometa do Medyny wzniesiono również na miejscu pierwszy meczet.
  • 660

    rozpad panstwa Samona

    rozpad panstwa Samona
    Państwo Samona istniało bardzo krótko. Władca nie zadbał o sprawy dotyczące dziedziczności tronu i po jego śmierci, ok. 658–661 r., słuch o państwie Samona zanika.
  • 726

    Bitwa pod Poitiers-odparcie Arabow przez Frankow

    Bitwa pod Poitiers-odparcie Arabow przez Frankow
    Początkowo żadna ze stron nie rozpoczynała walki. W końcu Arabowie zaczęli atakować pozycję Franków. Kolejne szarże załamywały się za każdym razem. Lekka konnica Abd ar-Rahmana nie była w stanie tak silnie uderzyć, by przełamać szyk przeciwnika. Ponawiane ataki przynosiły jej coraz większe straty. Bitwa okazała się bardzo krwawa, a Frankowie bronili się zacięcie do zmroku.
  • 800

    Koronacja Karola Wielkiego na cesarza

    Koronacja Karola Wielkiego na cesarza
    25 XII 800 Karol Wielki został koronowany przez papieża Leona III na cesarza rzymskiego; akt ten oznaczał odnowienie cesarstwa zachodniego i miał świadczyć o jedności chrześcijańskiej Zachodu; dopiero 812 został uznany przez cesarstwo bizantyńskie.
  • 843

    Traktat w Verdun

    Traktat w Verdun
    Zgodnie z założeniami porozumienia Pepin II, Karol Łysy, Lotar i Ludwik mieli zachować swoje dotychczasowe ziemie, a Lotar dodatkowo miał zatrzymać tytuł cesarski. Równocześnie pozostałe ziemie podzielono następująco.
  • 860

    poczatki rzadow Waregow na Rusi

    poczatki rzadow Waregow na Rusi
    Państwo ruskie powstało dzięki "przywołaniu (szwedzkich) Waregów". Sprowadzeni przez plemiona słowiańskie i fińskie tworzyli oni władztwa wśród słowiańskiego otoczenia. Za Ruryka, legendarnego przywódcy Waregów, doszło do zjednoczenia północnej Rusi wokół Nowogrodu Wielkiego. Dwaj członkowie drużyny Ruryka, Askold i Dir, w 858 r. udali się do Kijowa drogą "od Waregów do Greków". W 860 r. został odparty ich pierwszy atak na Konstantynopol.
  • 919

    Poczatki rzadow dynastii Ludolfingów w Niemczech

    Poczatki rzadow dynastii Ludolfingów w Niemczech
    Wywodziła się od Henryka I, brata cesarza Ottona I. Henryk IV (zm. 1024) został wybrany na króla niemieckiego jako Henryk II (od 1014). Wraz ze śmiercią jego brata Brunona, biskupa Augsburga w 1029 wygasła dynastia.
  • 962

    Otton I – koronacja

    Otton I – koronacja
    Otton I jako pierwszy z przedstawicieli saskiej dynastii Liudolfingów, rządzącej państwem wschodniofrankijskim (Niemcami) od 919 roku, włożył na swe skronie koronę cesarską, odnawiając w ten sposób cesarstwo zachodnie. Panowanie Ottona I historycy oceniają bardzo pozytywnie. Dzięki niemu wzrosło m.in. międzynarodowe znaczenie Niemiec w regionie. Już współcześni temu władcy kronikarze ze względu na jego dokonania nadali mu przydomek „Wielki”.
  • 988

    Chrzest Rusi Kijowskiej w obrzadku wschodnim

    Chrzest Rusi Kijowskiej w obrzadku wschodnim
    W 988 roku Ruś Kijowska oficjalnie przyjęła chrzest w obrządku grecko – bizantyjskim, stając się kolebką wschodniego chrześcijaństwa. Uroczystości rocznicowe trwają przez cały obecny rok we wszystkich krajach świata, w których mieszkają wyznawcy prawosławia. Ich kulminacja będzie miała miejsce w Kijowie 28 lipca
  • 1002

    Smierc Ottona III

    Smierc Ottona III
    Otton III był synem cesarza Ottona II i Teofany, urodził się w połowie 980 roku. W wieku trzech lat koronowany na króla Niemiec. 21 maja 996 r. koronowany na cesarza rzymskiego. Do tego czasu regencję nad nim sprawował Henryk II Kłótnik, po jego śmierci matka, a następnie Święta Adelajda, babcia.