(2ציר זמן ישראלי (מרק ו

By dagan8
 • Period: to

  מלחמת העצמעות

  מלחמת העצמאות, כשמה כן היא מלחמה על עצמאותה של מדינת ישראל. המלחמה החלה מיד לאחר קבלת תוכנית החלוקה של האו"ם בכ"ט בנובמבר (29/11/1947) והסתיימה רשמית ב- 20/7/1949 למרות שהקרבות הסתיימו מספר חודשים קודם.
 • Period: to

  הקמת המוביל הארצי

  מוביל המים הארצי הוא היסוד של מפעל המים הארצי. במוביל הארצי משולבים רוב מפעלי המים במדינה. אורכו של המוביל 130 ק"מ. המוביל מאפשר שימוש יעיל של מקורות המים והעברתם מהצפון אל המרכז והדרום. התוכניות הראשונות למוביל הוכנו עוד לפני הקמת המדינה אבל הכתנון והביצוע התאפשרו רק לאחר 1948 והביצוע הסתיים ב- 1964 נקודת המוצא של המוביל הארצי הוא הכנרת משם הוא עובר דרך מנהרות, גבעות שומרון ורמת מנשה, ומגיע עד ראש העין. משם מועברים מי המוביל דרומה בצינורות של מפעל ירקון – נגב.
 • Period: to

  מבצע עזרא ונחמיה

  המבצע קרוי על שם עזרא ונחמיה, מנהיגים יהודים בבלל ובארץ ישראל בתחילת תקופת בית המקדש השני. ההחלטה להעלות את יהודי עירק התקבלה לאחר שממשלת עירק, עם הקמת המדינה, הודיעה כי יהודי עירק זכאים לעזוב אותה תוך כדי שלילת אזרחותם העירקית והשארת רכושם בעירק. המבצע החל בשנת 1950 באמצעות טיסות של חברת ניר איסט שטסו מעירק לקפריסין. רובו הגדול של המבצע נערך בשנים 1950 – 1951 כאשר גם בשנת 1952 הועלו יהודים לישראל. בסך הכל עלו לארץ יותר מ- 120,000 יהודים, ובעירק נותרו אלפים בודדים.
 • מלחמת ששת הימים

  מלחמת ששת הימים הייתה מלחמה בין ישראל לבין מצרים, ירדן וסוריה שנעזרו בסיוע עירקי. המלחמה התחילה בתקיפה ישראלית שהנחיתה מכה מקדימה על חיל האויר המצרי ב- 5/6/1967. המלחמה ארכה שישה ימים ובהם כבשה ישראל שטחים נרחבים בסיני, ברצועת עזה, רמת הגולן, יהודה ושומרון וירושלים. השטח שנכבש היה גדול פי שלושה משטח מדינת ישראל. שלא כמו לאחר מלחמת סיני שם הופעל על ישראל להחזיר את שטח סיני שכבשה, לאחר מלחמת ששת הימים לא נדרשה ישראל להחזיר את השטחים שכבשה ללא הסכמי שלום.
 • הקמת הטלויזיה

  הטלויזיה הישראלית נוסדה בשנת 1968. השידור הראשון של הטלויזיה היה שידור חי של מצעד צה"ל ביום העצמאות.
  לאחר מספר שידורים חד פעמיים החלו לשדר באוגוסט 1968 שידורי נסיון סדירים. תחילה שלושה ערבים בשבוע ובהמשך הורחבו השידורים לארבעה.
  התחנה שידרה בשחור לבן. בשנה זו שודרה לראשונה מהדורת מבט לחדשות הראשונה.
  לאחר מלחמת יום כיפור הורחבו שידורי הטלויזיה ל- 6 שעות וחצי ביום.
  בשנת 1979 החלה תחנת הטלוויזיה לעבור לשידור בצבע.
  מרבית השידורים היו של סדרות קנויות מחו"ל.
 • Period: to

  מלחמת יום הכיפורים

  מלחמת יום הכיפורים הייתה מהמלחמות הקשות שבמלחמות ישראל. המלחמה התנהלה בין 6/10/1973 ועד ל- 24/10/197 המלחמה נפתחה במתקפה מתואמת בשתי חזיתות של צבאות סוריה ומצרים ביום הכיפורים, בשבת, 6/10/1973 בשעה 13:55 המלחמה התחילה בהתגוננות ישראלית אולם במהלך המלחמה עברה ישראל להתקפה ואף הצליחה לכבוש שטחים ולהגיע כמעט עד קהיר במצרים ודמשק בסוריה.
 • מדלית זהב ראשונה

  יעל ארד נולדה ב- 1/5/1967 בתל אביב. היא ג'ודוקא ישראלית שהייתה הישראלית הראשונה שזכתה במדליה אולימפית.
  יעל ארד החלה להתאמן בגיל 8 והתאמנה בצעירותה עם גברים בגלל מחסור ביריבות אימון.
  ארד זכתה בתחרויות רבות בעולם ב- 1984 היא השיגה את התואר הראשון שלה בתחרות במשקל בינוני ומאז המשיכה להתחרות
 • Period: to

  מבצע משה

  מבצע משה הוא מבצע צבאי להעלאת יהודי אתיופיה לישראל בדרך האויר, שהחל בנובמבר 1984 והופסק בינואר 1985. המבצע נקרא על שם משה רבנו אשר על פי המסופר בתנ"ך הוביל את עם ישראל לארץ ישראל. בין השנים 1977 ועד 1984 התרבו הידיעות בדבר הסכנה המרחפת על יהודים באתיופיה. נוסף על הבצורת והרעב שפקדו את אתיופיה, סבלו היהודים מרדיפות קשות של המשטר, שגייס ילדים בני 12 לצבא, אסר על קיום חוקי הדת היהודית, האשים את מנהיגי הקהילה בריגול למען ישראל ועוד.
 • רצח רבין

  יצחק רבין ז"ל כיהן כראש ממשלת ישראל.
  ב- 4/11/1995 הוא נרצח על רקע פוליטי בתל אביב, בתום עצרת תמיכה בהסכמי אוסלו.
  העצרת הסתיימה בביצוע השיר "שיר לשלום" שבו השתתף גם רבין.
  לאחר סיום העצרת, צעד רבין במדרגות היורדות מן הכיכר אל עבר דלת מכוניתו הפתוחה, מלווה במאבטחיו. רבין לא לבש אפוד מגן ושתיים מתוך שלוש היריות שנורו לעברו פגעו בו. הירייה השלישית פגעה במאבטחו של רבין.
  בכיס חולצתו של יצחק רבין, נמצא לאחר מכן דף עם מילות שיר השלום מוכתם בדמו
 • הישראלי הראישון בחלל

  אלוף משנה אילן רמון היה טייס החלל הישראלי הראשון.
  אילן רמון נולד ברמת חן, גדל בבאר שבע והיה תלמיד מצטיין בתיכון. הוא נבחר לחניך מצטיין בקורס הטייס שסיים בשנת 1974.
  רמון שימש מומחה מטען בצוות מעבורת הקולומביה במסגרת משימה STS – 107 .
  רמון נבחר על ידי חיל האויר להיות טייס החלל הראשון. ב- 1998 רמון ומשפחתו – אישתו רונה וארבעת ילדיהם עברו להתגורר במתקן האימונים לאסטרונאוטים בארצות הברית.