עבודת חקר שורשים - ציר זמן

 • Period: to

  עלייה של רוב הסבים הרבים והסבתות הרבתות ארצה

  שבעה מתוך שמונת הסבים הרבים והסבתות הרבתות שלי עלו ארצה בזמן העשור הראשון בו הייתה קיימת מדינת ישראל. כולם עלו באוניות שלקח להן זמן רב להגיע ארצה
 • Period: to

  חתונת סבא (רבא) ישראל וסבתא (רבתא) רבקה

  בעשור זה נפגשו השניים במסעדה בה מלצרה סבתא רבקה. סבא ישראל חיזר אחריה ולאט לאט הם התאהבו והחליטו להתחתן. ללא פגישתם המשפחה מצד אימי לא הייתה קיימת היום.
 • Period: to

  מלחמת העצמאות

  לאחר שהאומות המאוחדות קיבלו את ההחלטה על חלוקת ארץ ישראל לערבים וליהודים יחד, פתחו ערביי ארץ ישראל בפעולות תקיפה כנגד היישוב היהודי בארץ ישראל כדי למנוע את יישומה. היהודים ניצחו וכיבשו שטחים נוספים משהיו אמורים לקבל לפי תכנית החלוקה.
 • Period: to

  רעידת אדמה במגניטודה

  ברעידת אדמה במגניטודה 7.4, מצפון לטהראן באיראן נהרגים 2,500 איש.
 • Period: to

  היום שבו מתה המוזיקה

  היום שבו מתה המוזיקה הוא הכינוי שניתן ליום בו נהרגו זמרי הרוקנ'רול הפופולריים באדי הולי, ריצ'י ואלנס וג.פ. "ביג בופר" ריצ'רדסון, בתאונת מטוס קל בו טסו באיווה, ארצות הברית.
  סיבת ההתרסקות הייתה שילוב של תנאי מזג אוויר קשים וטעות טייס.
 • Period: to

  הכרזת העצמאות

  הכרזת העצמאות של מדינת ישראל התקיימה ביום שישי, ה' באייר ה'תש"ח, 14 במאי 1948 בעיר תל אביב. בטקס, שהתקיים בהתאם להחלטת מנהלת העם כשמונה שעות לפני סיום המנדט הבריטי בהתאם להחלטת החלוקה של עצרת האו"ם מכ"ט בנובמבר 1947, הכריז יושב ראש מנהלת העם דוד בן-גוריון על הקמת מדינת ישראל ונחתמה מגילת העצמאות.
 • Period: to

  סבא מצד אמא עולה לתורה

  כאשר סבי (סבא יוסי) היה בן 13, הוא עלה לתורה.
 • Period: to

  המצאת הפקס

  פקס - חברת זירוקס מפתחת ומשכללת דגם שנחשב למכשיר הפקס בן-ימינו הראשון.
 • Period: to

  תחילת מלחמת וייטנאם

  המלחמה החלה ב-1959 והסתיימה בניצחון צפון וייטנאם בשנת 1975 ובאיחודה של וייטנאם כולה תחת שלטון קומוניסטי, כשנתיים לאחר נסיגת ארצות הברית. מלחמה זו נחשבת לחוליה בולטת במלחמה הקרה בין הגוש המערבי-קפיטליסטי לגוש המזרחי-קומוניסטי. מעריכים כי מספר ההרוגים הכולל במלחמה היה קרוב לארבעה מיליון נפש.
 • Period: to

  מלחמת ששת הימים

  מלחמת ששת הימים הייתה מלחמה שנערכה מבוקר 5 ביוני עד ליל 10 ביוני 1967 בין ישראל לבין מצרים, ירדן וסוריה, שנעזרו במדינות ערביות נוספות.
  המלחמה החלה במכה מקדימה ישראלית במבצע מוקד על חיל האוויר המצרי, לאחר תקופת ארוכה שבה נעשו ניסיונות להימנע ממלחמה. במהלך המלחמה כבשה מדינת ישראל שטחים נרחבים בסיני, רצועת עזה, רמת הגולן, יהודה ושומרון ומזרח ירושלים ושטחה הכולל אחרי המלחמה גדול פי שלושה משטחה לפני המלחמה. לצה"ל היו כ-3400 נפגעים, מתוכם כ-780 הרוגים, כ-2590 פצועים ו-15 חיילים שנפלו בשבי.
 • Period: to

  הקמת המוביל הארצי

  מוביל המים הארצי הוא העורק הראשי של מפעל המים הארצי של מדינת ישראל, בו משולבים רוב מפעלי המים במדינה. הוא משמש לוויסות אספקת המים בארץ ומאפשר ניצול יעיל של מקורות המים והעברתם מהצפון הגשום אל המרכז והדרום הדלים במים."המוביל הארצי" הוקם כדי לתת מענה לבעיית המחסור במים באזורים שונים במדינה ולהתגבר על מגבלות שנובעות מתנאים אקלימיים, גאוגרפיים וגאולוגיים השוררים בישראל.
 • Period: to

  סבא מצד אבא עולה לתורה

  כאשר סבי היה בן 13 (סבא מנשה), הוא עלה לתורה.
 • Period: to

  לידת אבי

  אבי נולד בשנת 1976
 • Period: to

  שיגור החללית הראשונה לירח

  אפולו 11 הייתה המשימה המאוישת השישית בתוכנית אפולו. במהלך משימה היסטורית זו, שהחלה ב-16 ביולי 1969, נחת האדם הראשון שהילך על אדמת הירח - האסטרונאוט ניל ארמסטרונג האמריקאי, ב־20 ביולי. ב־24 ביולי שבו אפולו 11 וצוותה לכדור הארץ.
 • Period: to

  פסטיבל וודסטוק

  הפטסיבל היה פסטיבל מוזיקה שנערך בעיירה בית'-אל במדינת ניו יורק שבארצות הברית, נחשב כאירוע חברתי מעצב של דור שלם בעולם המערבי בכלל וארצות הברית בפרט.
 • Period: to

  מלחמת יום הכיפורים

  מלחמת יום הכיפורים פרצה ביום הכיפורים, 6 באוקטובר 1973, בהתקפת קואליציה של צבאות מדינות ערביות כנגד ישראל, בהובלתן של סוריה ומצרים. המלחמה התרחשה בעיקר בסיני וברמת הגולן, ונמשכה עד 24 באוקטובר 1973, יום כניסת הפסקת האש לתוקף.
  יזימת המלחמה על ידי מדינות ערב הפתיעה את אגף המודיעין של צה"ל, שלאחר הניצחון הגדול במלחמת ששת הימים ב-1967 לא צפה את פתיחתה. עם זאת, עד סוף המלחמה הצליח צה"ל לעשות מהפך, להתאושש מההלם הראשוני ולנצח במלחמה.
 • Period: to

  מבצע אנטבה/מבצע יונתן

  מבצע יונתן או מבצע אנטבה היה פעולה צבאית שביצע צבא הגנה לישראל באוגנדה ביום ראשון, 4 ביולי 1976, במטרה להציל 105 נוסעים יהודים, ישראלים ואנשי צוות מטוס אייר פראנס, שנחטפו על ידי טרוריסטים גרמנים ופלסטינים, במהלך טיסתם מישראל לצרפת. למרות התבצרותם של החוטפים במדינה עוינת, כמעט כל החטופים חולצו בשלום. במהלך המבצע נהרגו שלושה בני ערובה וכן מפקד סיירת מטכ"ל, יונתן נתניהו, ובעקבות זאת נקרא המבצע על שמו.
 • Period: to

  חתונת ההורים של אימי

  ההורים של אימי התחתנו בשנת 1975.
 • Period: to

  רצח ג'ון לנון

  המוזיקאי ג'ון לנון נרצח בפתח ביתו על ידי מעריץ פסיכיאטר שלקח סמים וירה בו 5 יריות אקדח.
 • Period: to

  מייקרוסופט מתפתחת

  מייקרוסופט מוציאה לשווקים את מערכות ההפעלה MS-SOS, WINDOWS 1.0, WINDOWS 2.0
 • Period: to

  מלחמת לבנון הראשונה/מלחמת שלום הגליל

  מלחמת לבנון הראשונה או מבצע שלום הגליל, התרחשה ברובה בשטח לבנון בין ישראל לסוריה ולארגוני טרור פלסטיניים שישבו בלבנון, וביצעו פיגועים בישראל ובמדינות נוספות.
  מבצע שלום הגליל נערך בין 6 ביוני 1982 ל-29 בספטמבר 1982. המלחמה הביאה להגליית מפקדות אש"ף לתוניס, ולחיסול רוב הכוח הצבאי של הארגונים הפלסטיניים. בעקבות המלחמה קם הארגון הקיצוני חזבאללה, שמילא את החלל שנוצר בדרום לבנון עם יציאת הכוחות הפלסטיניים, ונלחם בכוחות צה"ל שנותרו בדרום לבנון. 654 חיילי צה"ל נהרגו במהלך מלחמת לבנון הראשונה.
 • Period: to

  הסכם השלום בין ישראל למצרים

  הסכם השלום בין ישראל למצרים הוא הסכם שנחתם על ידי נשיא מצרים אנואר סאדאת, ראש ממשלת ישראל מנחם בגין ונשיא ארצות הברית ג'ימי קרטר, על מדשאות הבית הלבן בשנת 1979. חתימת ההסכם הייתה אחד מרגעי השיא בתהליך שהחל עם ביקור נשיא מצרים סאדאת בישראל בנובמבר 1977 ונאומו בכנסת, והסתיים ב-1982 עם השלמת פינוי חצי האי סיני והעברתו לידי מצרים.
 • Period: to

  אימי נולדה

  אימי היא הבת האמצעית מתוך שלוש בנות. היא נולדה בשנת 1981.
 • Period: to

  פטירת סבו של אבי

  סבו של אבי גרשון לייבל נפטר. לצערי לא זכיתי להכירו.
 • Period: to

  שיבוט הכבשה דולי

  שיבוט היונק הראשון שהצליח. הכבשה נוצרה מתא רקמה של עטין.
 • Period: to

  נפילת חומת ברלין

  בעשור זה נפלה חומת ברלין, אירוע ששיקף יותר מכל את השינויים שחלו בזירה הבינלאומית במחצית השנייה של שנות השמונים - התפרקות ברית המועצות, קריסתו של מסך הברזל וחלוקה מחדש של העוצמה הבינלאומית.
 • Period: to

  רצח יצחק רבין

  רצח ראש ממשלת ישראל יצחק רבין הוא רצח פוליטי שאירע ב-4 בנובמבר 1995 בכיכר מלכי ישראל בתל אביב. הרצח בוצע בתום עצרת תמיכה בהסכמי אוסלו, על ידי יגאל עמיר, שהתנגד לדרכו המדינית של רבין, ובמיוחד לחתימתו על הסכמי אוסלו.
  הרצח גרם לזעזוע בישראל, היו לו השלכות רבות גם על המצב הפוליטי בישראל, והוא אף תואר כנקודת שבר ביחסים בין ימין ושמאל במדינת ישראל. בעקבות הרצח נקבע יום הזיכרון ליצחק רבין החל מדי שנה בתאריך י"ב בחשוון.
 • Period: to

  הסכם השלום בין ישראל לירדן

  הסכם השלום בין ישראל לירדן נחתם בשנת 1994 והסדיר את היחסים, הגבולות וחלוקת המשאבים בין ישראל לירדן. טקס החתימה נערך במסוף הערבה בגבול ישראל-ירדן. החותמים על החוזה היו ראש הממשלה יצחק רבין וחוסיין, מלך ירדן. נשיא ארצות הברית, ביל קלינטון חתם כעד.
 • Period: to

  חגיגת בר המצווה של אבי ועלייה לתורה

  כאשר אבי היה בן שלוש עשרה בשנת 1989, הוא חגג את הגיעו לגיל המצוות ועלה לתורה.
 • Period: to

  בת מצווה לאימי

  בשנת 1993 אימי חגגה בת מצווה במסיבה עם החברים והפכה מנערה לבוגרת.
 • Period: to

  אסון התאומים

  בבוקר יום שלישי, 11 בספטמבר 2001 בערים ניו יורק ווושינגטון תשעה עשר טרוריסטים שהשתייכו לארגון הטרור האסלאמיסטי אל-קאעידה חטפו ארבעה מטוסי נוסעים. בכוונה תחילה הטיסו החוטפים שניים מהמטוסים, טיסה 175 של יונייטד איירליינס וטיסה 11 של אמריקן איירליינס, וריסקו אותם בכוונה לעבר מגדלי התאומים שבמרכז הסחר העולמי שבעיר ניו יורק. שני המגדלים קרסו בתוך שעתיים.אלפי אנשים נפצעו וכן מתו.
 • Period: to

  רעידת האדמה והצונאמי באוקיינוס ההודי

  הייתה רעידת האדמה השלישית בעוצמתה שנמדדה בעולם ואחת מהקטלניות ביותר בעת המודרנית. עוצמתה הגיעה לדרגה 9.1 בסולם מגניטודה, והאנרגיה שלה שקולה לכ-10,000 פצצות אטום מהסוג שהוטל על הירושימה!!!רעידת האדמה התרחשה באוקיינוס ההודי בקרבת חופו הצפון מערבי של האי סומטרה שבאינדונזיה ועוררה גלי צונמי אדירים. גלים אלו גבו, על פי ההערכות, את חייהם של מעל ל-280 אלף בני אדם, וזרעו חורבן והרס בכפרים רבים ובערים רבות באזורים נרחבים לחופי האוקיינוס ההודי. יותר ממיליון וחצי אנשים נותרו ללא קורת גג בעקבות האסון.
 • Period: to

  מלחמת לבנון השנייה

  מלחמת לבנון השנייה התנהלה בין ישראל לחזבאללה בקיץ 2006 בלבנון ובצפון ישראל. המלחמה נמשכה 34 ימים, עד הפסקת האש, אם כי כוחות צה"ל המשיכו לפעול בלבנון עד חודש וחצי אחרי הפסקת האש. המלחמה נפתחה בתקיפה מתוכננת של חזבאללה באזור הגבול, בתקרית שבה נחטפו שני חיילי צה"ל ונהרגו שלושה, במקביל להפגזה ארטילרית כבדה. בעקבות האירוע הגיבה ישראל בתקיפה מסיבית, ראשית מן האוויר ולאחר מכן גם בעזרת יחידות הקרקע שנלחמו נגד כוחות החזבאללה בדרום לבנון. במלחמה נהרגו 44 אזרחים, ו-121 חיילים, מהם 2 שנחטפו.
 • Period: to

  הישראלי הראשון בחלל

  לאחר מבחנים ומיונים רבים נבחר אילן רמון להשתתף במשימה של מעבורת החלל "קולומביה". הוא התאמן ארבע שנים וחצי לקראת תפקידו כמומחה מטען במשימה על גבי מעבורת החלל "קולומביה".
  ה"קולומביה" שוגרה ב-16 בינואר 2003 כשעל סיפונה נמצא רמון ושישה אסטרונאוטים חברים. המעבורת שהתה בחלל 16 ימים, שבמהלכם נערכו בה ניסויים מדעיים ללא הפסק כמעט: אנשי הצוות נחלקו לשני צוותים ועבדו במשמרות. בסך הכול ערכו אנשי הצוות 80 ניסויים מדעיים.

  בכניסה לאטמוספירה, התפרקה המעבורת בשל תקלה וכל אנשי צוותה נספו.
 • Period: to

  לידתי

  בשנת 2006 נולדתי לאמי שני ולאבי מוטי.
 • Period: to

  חתונת הוריי

  אחרי שנתיים בהן הכירו, השניים החליטו להתחתן. הם התחתנו במושב סגולה.
 • Period: to

  חגיגת בת המצווה שלי

  בחודש ספטמבר השנה, חגגתי את בת המצווה שלי במסיבה גדולה. הפכתי מילדה לנערה וחגגתי גם עם החברים וגם עם המשפחה.
 • Period: to

  אובמה נבחר לכהן כנשיא ארצות הברית

  בעשור זה, נבחר אובמה לכהן בתפקיד נשיא ארצות הברית האפרו-אמריקאי הראשון והיחיד עד ימינו שנבחר לתפקיד זה.
 • Period: to

  מלאלה יוספזאי

  פעילה למען זכויות הנשים בפקיסטן בגיל נורתה בגבה, בצווארה ובכתפה כשחזרה לביתה באוטובוס מבית ספרה. היא טופלה בפקיסטן ובבריטניה בהמשך. היא הוכרזה ככלת פרס נובל לשלום, הצעירה ביותר מאז ומעולם שזכתה בפרס נובל.
 • Period: to

  זכייה רביעית בארוויזיון 2018

  תחרות הזמר של הארוויזיון היא תחרות שירים שנתית שמארגן איגוד השידור האירופית. עד היום נחשבת תחרות האירוויזיון לאירוע המוזיקה הגדול והנצפה ביותר בעולם. הזוכה בתחרות היא ישראל עם השיר "טוי" אחרי 3 פעמים שישראל זכתה ב־1978, 1979 ו- 1998. השיר דיבר על ניצול נשים על ידי גברים ועל זכויות הנשים.
 • Period: to

  רכישת מובילאי

  חמישה חודשים לאחר ההודעה על עסקת מובילאיי-אינטל (עסקה בה נקבע כי אינטל, תאגיד אמריקאי מהמצליחים בעולם תרכוש את המוצר מובילאי, חברת טכנולוגיה העוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק מערכות סיוע מתקדמות לנהג) הודיעו שתי החברות כי חברת אינטל השלימה את רכישת השליטה בחברת מובילאיי. הרכישה היא לפי שווי של 15.3 מיליארד דולר, בעסקה הגדולה ביותר של חברה ישראלית אי פעם. מחיר המניה בעסקה הוא 63.53 דולר, מחיר הגבוה ב-34% ממחיר מניית מובילאיי לפני העסקה.
 • Period: to

  חגיגת בר המצווה של בן דודי

  בן דודי יואב לפני שנה היה בן 13, הגיע לגיל המצוות, חגג באירוע משפחתי עם מסיבה כיפית, אבל הכי חשוב, ריגש את המשפחה כאשר קרא בתורה. אני אישית התרגשתי לשמוע אותו קורא בתורה וזו הייתה הפעם הראשונה ששמעתי מישהו קורא בה בכל חיי.
 • Period: to

  לידת בת דודתי

  בת דודתי מאיה, היא הקטנה מבין שלוש הבנות של דודי מצד אבא. היא נולדה לפני כמעט שנה וחצי. היא תינוקת מקסימה, חייכנית, ומתוקה אמיתית.
 • Period: to

  פטירת סבתא (רבתא) בקה

  לפני שבע שנים, סבתא רבתא שלי, רבקה/בקה נפטרה. הייתי מאד קשורה אליה ובחרתי לחקור עליה בעבודת חקר הדמות במסגרת עבודת השורשים.
 • Period: to

  לידות שלושת אחיי

  שלושת אחיי הקטנים נולדו בעשור השביעי של מדינת ישראל: אחותי אופיר נולדה בשנת 2008, אחי איתן נולד בשנת 2012 ואחי יאיר נולד בשנת 2014