Historia algorytmiki

  • Period: 801 to 900

    Pochodzenie słowa "algorytm"

    Słowo to pochodzi od nazwiska arabskiego matematyka z IX wieku Muhammada ibn Musa al-Chuwarizmiego. Słowem tym nazywano czynności konieczne do wykonywania obliczeń z użyciem dziesiętnego systemu liczbowego. Obecne znaczenie słowa algorytm, jako zestawu ścisłych reguł, powstało wraz z rozwojem matematyki i techniki.
  • Idea maszyny analitycznej

    Idea maszyny analitycznej
    Charles Babbage sformułował ideę maszyny analitycznej zdolnej do realizacji złożonych algorytmów matematycznych. Maszyna ta uznawana jest za pierwszy programowalny komputer ogólnego zastosowania.
    (http://zsp5.krosno.pl/konkurswww/2010/teleszm/images/galerie/wprowadzenie/analityk.jpg)
  • Język programowania

    Język programowania
    Współpracująca z Babbage'em Ada Lovelace, tłumaczyła dla niego prace włoskiego matematyka dotyczące algorytmu obliczania liczb Bernoulliego pisała prace dotyczące implementacji tego algorytmu na maszynę różnicową. Programy te zostały przetestowane na projekcie maszyny w 1910 r i okazały się poprawne.
    (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cf/Diagram_for_the_computation_of_Bernoulli_numbers.jpg)
  • Wynalezienie kart perforowanych

    Wynalezienie kart perforowanych
    Wraz z wynalezieniem kart perforowanych, zwanych inaczej dziurkowanymi, elektro-mechaniczne maszyny osiągnęły zdolność realizacji algorytmów przetwarzających ogromne zbiory danych. Stały się one wejściem, a jako wyjście służyły odpowiednie zegary. Tego typu rozwiązanie użyto m. in. do zrealizowania spis ludności w USA jeszcze w XIX wieku.
    (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7a/Karta_dziurkowana_1.jpg)
  • Period: to

    Komputery analogowe

    Rozwój elektroniki w XX wieku pozwolił na budowę maszyn analogowych potrafiących odtwarzać pewne algorytmy matematyczne. Mogły one dokonywać operacji arytmetycznych oraz różniczkować i całkować.
  • Maszyna Turinga

    Maszyna Turinga
    Zanim zbudowano pierwsze komputery, istniały już solidne podstawy informatyki teoretycznej. Algorytm wyrażony w najprostszym z możliwych języków okazał się dla urządzeń najlepszy. Najsłynniejszym projektem takiej maszyny została maszyna Turinga.
    (zdj: wizja maszyny https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b7/Turing_Machine.png/1200px-Turing_Machine.png)
  • Pierwszy mechaniczny komputer - Z1

    Pierwszy mechaniczny komputer - Z1
    W Niemczech powstał w 1936 roku pierwszy komputer zdolny do wykonywania wszystkich algorytmów. Maszyna została zaprojektowana i zbudowana przez Konrada Zuse, zupełnie niezależnie od brytyjskich prac prowadzonych w tym kierunku.
    (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6f/Zuse_Z1.jpg)
  • Z3 - najbliższy współczesnym komputerom

    Z3 - najbliższy współczesnym komputerom
    Z powodu zawodności modelu Z1 Zuse wykonał jego następce, Z3, który znalazł zastosowanie przy projektowaniu skrzydeł samolotów. Miał on wiele cech współczesnego komputera; wszystkie liczby reprezentowane były w systemie binarnym, programy wprowadzano na kartach perforowanych, a do wprowadzania danych służyła klawiatura.
    (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4c/Z3_Deutsches_Museum.JPG/1200px-Z3_Deutsches_Museum.JPG)
  • Pierwsze amerykańskie komputery

    Pierwsze amerykańskie komputery
    W Wielkiej Brytanii oraz USA pierwsze komputery zbudowane na początku lat 40. miały ściśle określone zadanie łamania niemieckich szyfrów oraz wykonywania obliczeń na potrzeby wojska. Komputery nosiły nazwę ENIAC. Pracowały one w systemie dziesiętnym, a programowania dokonywano poprzez przełączanie odpowiednich kabli.
    (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e5/ENIAC-changing_a_tube.jpg/1088px-ENIAC-changing_a_tube.jpg)
  • Algorytmika i komputery osobiste

    Algorytmika i komputery osobiste
    W ostatnich trzydziestu latach, dzięki upowszechnieniu komputerów osobistych, informatyka stała się bardzo ważną gałęzią gospodarki. Na świecie pracują miliony programistów zajmujących się tworzeniem oraz doskonaleniem oprogramowania lub poszukiwaniem nowych, efektywniejszych algorytmów.
    (http://zsp5.krosno.pl/konkurswww/2011/przybylam/images/6.png)