Rewolucja francuska obraz

Francja 1795-1805

  • powstanie w Wandei

    powstanie w Wandei
    trwało do 1796 roku; powstanie miało na celu przywrócenie monarchii i starego ładu
  • objęcie dowództwa we Włoszech

    27 letni Napoleon Bonaparte dzięki zyskanej przychylności dyrektoriatu objal dowództwo we Włoszech
  • bitwa pod Mondovi

    bitwa pod Mondovi
    starcie zbrojne, które miało miejsce 21 kwietnia 1796 podczas włoskiej kampanii Bonapartego prowadzonej w czasie wojny Francji z I koalicją. Siły Bonapartego liczące około 17 500 żołnierzy rozbiły liczącą 13 000 żołnierzy[1] sabaudzką armię generała Collego.
  • bitwa pod Lodi

    bitwa pod Lodi
    starcie zbrojne, które miało miejsce 10 maja 1796 roku podczas wojny Francji z pierwszą koalicją. Ujawnił się wtedy talent strategiczny i wiedza wojskowa generała
  • bitwa pod Bassano

    bitwa pod Bassano
  • bitwa pod Arcole

    bitwa pod Arcole
    15-17 listopada; Armia austriacka (24 000 żołnierzy) dowodzona przez generała Alvincziego maszerowała na Weronę. Bonaparte mający ze sobą 20 000 żołnierzy postanowił zaskoczyć przeciwnika i uderzyć na jego lewe skrzydło przez bagnisty teren znajdujący się w widłach rzek Adygi i Alpone.
  • bitwa pod Rivoli

    bitwa pod Rivoli
    starcie zbrojne pomiędzy armią francuską dowodzoną przez Napoleona Bonaparte a wojskami austriackimi pod dowództwem Józefa Alvinczy'ego. Zakończyła się zwycięstwem Bonapartego i była kluczowa w całej kampanii włoskiej.
  • rozpad I koalicji antyfrancuskiej

    Austria podpisała preliminaria pokojowe w październiku w Campo Formio (Pokój w Campo Formio). Na mocy traktatu oddawała Francji Belgię, a także uznawała przynależność do Francji Nadrenii i większości północnych Włoch. Dawna Republika Wenecka została podzielona na część austriacką i francuską. W ten sposób pierwsza koalicja antyfrancuska przestała istnieć, a w stanie wojny z Francją pozostała jedynie Wielka Brytania.
  • legion polski we Wloszech

    legion polski we Wloszech
    polskie formacje wojskowe, tworzone na terenie Włoch, których celem była walka o niepodległość. Walczące u boku wojsk francuskich i włoskich w latach 1797–1807, utworzone z inicjatywy Jana Henryka Dąbrowskiego przez Francuzów w północnych Włoszech.
  • bitwa pod piramidami

    bitwa pod piramidami
    bitwa rozegrana 21 lipca 1798 roku (3 thermidora roku VI) pod wioską Embabeh, 15 kilometrów na północ od Kairu pomiędzy armią francuską, dowodzoną przez generała Napoleona Bonaparte a mamelukami Murada Beja i Ibrahima Paszy wspartymi piechotą arabską. Bitwa zakończyła się klęską mameluków.
  • bitwa o forty Abukiru

    bitwa o forty Abukiru
    Bitwa morska w zatoce Abukir (1798), zwana także bitwą u ujścia Nilu – starcie zbrojne, które miało miejsce 1 sierpnia-2 sierpnia 1798 podczas wyprawy egipskiej Bonapartego. Bitwa ta była ważnym starciem militarnym doby francuskich wojen rewolucyjnych. Flotą brytyjską dowodził kontradmirał (Rear-Admiral of the Blue) Horatio Nelson, flotą francuską wiceadmirał François Paul de Brueys d'Aigalliers. Straty Francuzów wyniosły 1700 zabitych (poległ również ich dowódca Brueys) i 3000 jeńców. Po stron
  • bitwa pod Abukirem

    bitwa pod Abukirem
    Bitwa pod Abukirem – starcie zbrojne, które miało miejsce 25 lipca 1799 podczas wyprawy egipskiej Bonapartego. Bitwa była ostatnim zwycięstwem Napoleona Bonaparte w Afryce. W bitwie tej Napoleon zdecydowanie pobił turecką armię dowodzoną przez przyszłego sułtana Mustafa Paszę.
  • objęcie dowództwa w Paryżu

    przybyły z Egiptu Napoleon objał dowództwo w Paryżu
  • trzech konsulów

    trzech konsulów
    Miejce dyrektoriatu zajeła komisja w której skład wchodzili trzej konsulowie.
    Konsulat – okres rządów we Francji od zamachu 18 brumaire'a roku VIII (9 listopada 1799) zorganizowanego przez Napoleona Bonapartego po wprowadzenie przez Napoleona I Cesarstwa 18 maja 1804. Konsulat to również nazwa ówczesnego rządu we Francji. Władzę sprawowali wówczas trzej konsulowie z kadencją dziesięcioletnią. Faktyczne rządy sprawował Napol
  • konstytucja roku VIII

    na jej mocy przekazano władzę trzem konsulom, pierwszym konsulem został Napoleon Bonaparte, miał on wyłaczne prawo inicjatywy ustawodawczej
  • powstanie Cesarstwa

  • Napoleon I

    Napoleon I
    Napoleon Bonaparte w katedrze Notre Dame, w obecności papieża Piusa VII, został ołoszony cesarzem Francuzów