Dynastia Jagiellonów

By amiamjo
  • 1386

    Władysław II Jagiełło

    Władysław II Jagiełło
    1386 - 1434
    Założyciel dynastii Jagiellonów i najdłużej panujący polski monarcha. W 1386 roku poślubił nastoletnią królową Polski, Jadwigę Andegaweńską. Na mocy ustaleń zawartych z polskimi panami zgodził się przyjąć chrzest, rozpocząć oficjalną chrystianizację Litwy oraz złączyć państwo litewskie z polskim, w zamian otrzymując koronę. Do jego największych zasług zalicza się zwycięską wojnę z Krzyżakami, wraz z decydującą bitwą pod Grunwaldem, która zburzyła mit niepokonanych rycerzy zakonnych.
  • 1434

    Władysław III Warneńczyk

    Władysław III Warneńczyk
    1434 - 1444
    Był pierworodnym synem Władysława Jagiełły. Tron objął bezpośrednio po śmierci ojca, jeszcze przed swoimi dziesiątymi urodzinami. Nie sprawował jednak władzy samodzielnie – zastępowała go rada koronna, a także tak zwani opiekadlnicy. Zginął w bitwie z Turkami pod Warną.
  • 1447

    Kazimierz IV Jagiellończyk

    Kazimierz IV Jagiellończyk
    1447 - 1492 Jeden z najaktywniejszych polskich władców, za panowania którego Korona, pokonując zakon krzyżacki w wojnie trzynastoletniej, odzyskała – po 158 latach – Pomorze Gdańskie, a dynastia Jagiellonów stała się jednym z czołowych domów panujących w Europie. Zdecydowany przeciwnik możnowładztwa, przyczynił się do wzmocnienia znaczenia Sejmu i sejmików, co osłabiło pozycję mieszczaństwa.
  • 1492

    Jan I Olbracht

    Jan I Olbracht
    1492 - 1501 Jako król polski wzmocnił znacząco pozycję szlachty. W 1493 roku ograniczył prawo przenoszenia się chłopów, a w 1496 roku wydał przywileje piotrkowskie, które dawały szlachcie wyłączny dostęp do godności kościelnych. Zakazał jednocześnie mieszczanom nabywania dóbr ziemskich. Prowadził hulaszczy tryb życia – lubił dobrze zjeść, komfortowo mieszkać i znajdować dla siebie nowe rozrywki. Nigdy się nie ożenił, miał jednak wiele kochanek.
  • 1501

    Aleksander Jagiellończyk

    Aleksander Jagiellończyk
    1501 - 1506 Aleksander został zapamiętany szczególnie ze względu na konstytucję Nihil novi, przyjętą na sejmie radomskim. Wprowadzała ona zasadę, że nic nowego nie może być postanowione bez zgody parlamentu, na który składały się izba poselska, senat i król.
  • 1507

    Zygmunt I Stary

    Zygmunt I Stary
    1507 - 1548 Zygmunt Stary okazał się monarchą niezbyt stanowczym, rozrzutnym i rozmiłowanym w sztuce i w prądach renesansu. Dokonał przebudowy zamku na Wawelu (m.in Kaplica Zygmuntowska). Przyjął w 1525 roku hołd lenny, a a więc obrosły legendami i utrwalony przez Jana Matejkę „hołd pruski”. W 1526 roku włączył w granice Polski dotąd tylko luźno z nią związane księstwa mazowieckie, co w kilkadziesiąt lat później pozwoliło przenieść stolicę kraju do Warszawy.
  • 1548

    Zygmunt II August

    Zygmunt II August
    1548 - 1572
    Ostatni męski przedstawiciel dynastii Jagiellonów. Z jego inicjatywy Koronę Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie na mocy Unii lubelskiej połączono w jedno państwo, Rzeczpospolitą Obojga Narodów.
  • 1575

    Anna Jagiellonka

    Anna Jagiellonka
    1575 - 1587
    W 1576 poślubiła Stefana Batorego, który został iure uxoris królem Polski i sprawował faktyczną władzę. Ostatnia polska monarchini z dynastii Jagiellonów, bezdzietna, po śmierci męża (1586) doprowadziła do wyboru na króla Polski Zygmunta III Wazy, swojego siostrzeńca. W życiu osobistym i w polityce Anna była marginalizowana.