Five presidents 2009

Президенти США

By MLSS
  • Period: to

    Президенти Сполучених Штатiв Америки

  • Джордж Вашингтон

    Джордж Вашингтон
    Головнокомандувач Континентальної армії, перший президент США, знакова особа в американській історії (його називають навіть «батьком американської нації»). Брав участь у Філадельфійському конвенті. Більшість президентських традицій країни походять саме від Джорджа Вашингтона. Однак за його правління економічна ситуація в США залишалася нестабільною; податок на алкоголь призвів до повстання віскі.
  • Джон Адамс

    Джон Адамс
    Один з творців Декларації незалежності Сполучених Штатів 1776 року, підписав Паризький мирний договір, що завершив війну за незалежність США. Президентство Адамса характеризується численними політичними інтригами, спричиненими двопартійною системою виборів. За його правління погіршились стосунки з Францією, відбулася неоголошена війна з цією державою. Джон Адамс став першим господарем Білого дому.
  • Томас Джефферсон

    Томас Джефферсон
    Основний автор Декларації незалежності США. Підтримував демократизацію влади, провів скорочення чисельності війська, заснував Військову академію у Вест-Пойнті. За правління Джефферсона Сполучені Штати придбали Луїзіану, був зменшений обсяг работоргівлі.
  • Джеймс Медісон

    Джеймс Медісон
    Один із ключових авторів Конституції США. На початку президентства заборонив торгівлю з Англією й Францією через їхню економічну політику щодо США. Згодом скасував заборону щодо Франції, але не зробив цього щодо Англії, що призвело до війни з нею, яку Америка виграла попри невдалий для неї початок. За Медісона остаточно розпалася Федералістська партія, яка відмовилася підтримати війну.
  • Джеймс Монро

    Джеймс Монро
    Один із організаторів Луїзіанської покупки. Знизив політичну напругу в країні, більшу частину доби його правління називають «ерою доброї згоди», проте були і негативні явища, зокрема економічна криза 1819 року. Провадив доктрину Монро, яка полягає у принципі невтручання європейських держав у справи держав Американського континенту, а США — у справи держав Європи.
  • Джон Квінсі Адамс

    Джон Квінсі Адамс
    Син другого президента Джона Адамса, дипломат. На виборах не набрав більшості голосів виборників (голоси розділилися навпіл), але був вибраний президентом Палатою представників. За час свого президентства намагався розвивати у країні науку й мистецтво, виступав проти рабства, за що піддавався жорсткій критиці. Після завершення терміну був обраний у Палату представників, і до кінця життя займався політикою.
  • Ендрю Джексон

    Ендрю Джексон
    Вихідець із простої сім'ї, адвокат, військовий діяч. Один із засновників Демократичної партії. На виборах 1824 отримав відносну більшість голосів, але не отримав абсолютної, тому президентом став Джон Адамс. Утім, Джексон був обраний в 1828 році. Він був прихильником рабовласницької системи, а також підтримував виселення індіанців. Закрив Другий банк США.
  • Мартін Ван Бюрен

    Мартін Ван Бюрен
    Адвокат, сенатор, єдиний президент США, рідною мовою якого була не англійська (а нідерландська). Вступивши на пост, висунув декілька проектів щодо покращення складного економічного становища в країні, але його спроби завершилися невдачею. Згодом ще двічі балотувався на виборах, але обидва рази невдало.
  • Джон Тайлер

    Джон Тайлер
    Не виправдав надій партії вігів, від якої був обраний, бо спирався на політику демократів. За це був вигнаний із партії. Провадив курс на розвиток економіки, але не надто вдало, тому швидко втратив популярність як у народі, так і в політичних колах. Був у ворожих стосунках з Конгресом.
  • Вільям Генрі Гаррісон

    Вільям Генрі Гаррісон
    Останній президент, що народився до Війни за незалежність. Прославився як герой у ході війни з Англією і бойових дій проти індіанців. Гаррісон був обраний президентом у віці 68 років, але провів на посаді всього 32 дні, оскільки застудився під час інавгураційної промови і невдовзі помер. Нічого суттєвого зробити не встиг, його наступником став віце-президент Джон Тайлер.
  • Джеймс Нокс Полк

    Джеймс Нокс Полк
    Один із найдіяльніших президентів США. Його правління ознаменувалося великими територіальними придбаннями (були завойовані Верхня Каліфорнія і Нова Мексика — землі сучасних штатів Каліфорнія, Нью-Мексико, Аризона, Невада і Юта, Велика Британія поступилась Орегоном), велася війна з Мексикою. Але, з іншого боку, ці територіальні придбання поглибили суперечки між Північчю і Півднем, що згодом вилилося у громадянську війну. Робота на посаді підірвала здоров'я Полка, тому після закінчення терміну пре
  • Закарі Тейлор

    Закарі Тейлор
    Тейлор, успішний воєначальник, був популярним в народі, що забезпечило йому перемогу на виборах. Провадив успішну політику, намагався не звертати уваги на дрібні політичні інтриги, але мав слабке здоров'я, тому провів на посту президента лише трохи більше року.
  • Міллард Філлмор

    Міллард Філлмор
    Став президентом у 1850 році, займаючи посаду віце-президента, внаслідок смерті Закарі Тейлора. Президентство його було недовгим, воно не характеризувалося різкими змінами в політиці країни, але великі реформи пройшли в адміністрації президента. Філлмор підтримував і впроваджував Компроміс 1850 року, який на певний час стримав конфлікт між Півднем та Північчю; підписав Закон про рабів-втікачів.
  • Франклін Пірс

    Франклін Пірс
    Виграв вибори 1852 року від демократів з великою перевагою через кризу у Партії вігів. Відстоював інтереси рабовласників, ще більше поглиблювавши суперечності між Півднем та Північчю. За президентства Пірса США придбали у Мексики землі на південь від річки Хіла і західніше Ріо-Гранде площею 76 845 км²; відбувся збройний конфлікт в Канзасі, який називають «репетицією Громадянської війни». Було прийнято Закон Канзас-Небраска, що дозволив цим двом штатам самостійно вирішувати питання щодо узаконенн
  • Джеймс Б'юкенен

    Джеймс Б'юкенен
    Був обраний прорабовласницькими силами, провадив дуже бліду і неенергійну політику. Його президентство остаточно призвело до громадянської війни. Коли 11 штатів утворили Конфедеративні Штати Америки, президент цьому не суперечив. Політичне становище в державі зайшло в глухий кут. Б'юкенен вважається істориками найгіршим президентом США за всю історію країни. Єдиний президент США, що не був одруженим
  • Авраам Лінкольн

    Авраам Лінкольн
    Один із засновників Республіканської партії. Був обраний президентом напередодні Громадянської війни, яка завершилася перемогою Півночі; роль президента у перемозі була досить значною. Внаслідок війни було ліквідоване рабство в країні (Лінкольн підписав Прокламацію про звільнення рабів і Акт про гомстеди), визначено курс розвитку США. Авраама Лінкольна було вбито через декілька днів після закінчення бойових дій.
  • Ендрю Джонсон

    Ендрю Джонсон
    Став президентом внаслідок вбивства Лінкольна. Швидко налаштував проти себе Конгрес, приймаючи непопулярні рішення. За Джонсона було остаточно скасовано рабство — ратифікована відповідна поправка до Конституції, але становище чорношкірих залишалося поганим. Також у час його президентства Америка придбала Аляску у Росії.
  • Улісс Грант

    Улісс Грант
    Полководець Півночі за часів Громадянської війни, популярний у народі та політичних колах США. Основним завданням Гранта як президента була нормалізація стосунків з Півднем, до чого він і прагнув. Вибраний на два терміни; другий його термін характеризувався, в основному, сильним розколом і значними корупційними скандалами в Республіканській партії.
  • Разерфорд Гейз

    Разерфорд Гейз
    Вибраний у результаті найсуперечливіших виборів у історії США, на яких переміг суперник Гейза Семюел Тілден, але після втручання армії на чолі з Уліссом Грантом у парламенті внаслідок довгих дебатів був вибраний Гейз. Він проголосив своєю програмою остаточне примирення південних і північних штатів, а також викорінення корупції, проте останнього досягти не вдалося.
  • Джеймс Гарфілд

    Джеймс Гарфілд
    Воєначальник, конгресмен. Вибраний 1880 року, Гарфілд мав намір остаточно покінчити з проблемами всередині Республіканської партії, розпочав деякі реформи, але планам завадило швидке убивство президента. Джеймс Гарфілд був застрелений психічно неврівноваженим Шарлем Гіто і після недовгого невдалого лікування помер.
  • Честер Алан Артур

    Честер Алан Артур
    Займав пост віце-президента, став президентом внаслідок вбивства Гарфілда. Спочатку не був популярний в народі через участь в корупційних скандалах ще до президентства, але провів низку успішних реформ (зокрема, реформу в державному апараті і реформу громадянської служби), чим завоював високий рейтинг в народі.
  • Гровер Клівленд

    Гровер Клівленд
    Єдиний президент США, що займав цей пост два терміни з перервою. За часів першого президентства зробив спробу відмовитися від системи «spoils system» (зміни чиновників після вибору нового президента); економіка країни у той час процвітала. На виборах 1888 року Клівленд набрав більшість голосів виборців, але програв у колегії виборників, тому президентом став Бенджамін Гаррісон.
  • Бенджамін Гаррісон

    Бенджамін Гаррісон
    Внук Вільяма Генрі Гаррісона, воєначальник і сенатор. З економічного боку його президентство було не надто вдалим. Висловлювався за протекційну митну систему та проти імміграції пролетарів, займався проблемами пенсійного забезпечення, вів антимонопольну діяльність. Балотувався на наступних президентських виборах, але через погіршення стану економіки втратив популярність, тому програв вибори Клівленду.
  • Гровер Клівленд

    Гровер Клівленд
    Під час другого свого президентства Клівленд повернув деякі свої реформи, скасовані Гаррісоном. Був надто нерішучим, провадив не зовсім послідовну політику, що призвело до страйків і проблем в економіці. При Клівленді був відновлений золотий стандарт, утворено штат Юта.
  • Вільям Мак-Кінлі

    Вільям Мак-Кінлі
    Останній президент США, що брав участь в Громадянській війні. За часів його президентства країна остаточно відмовилася від доктрини Монро, вела чимало війн (серед них — війна з Іспанією, внаслідок якої США поширили свій вплив на Кубу, Пуерто-Рико, Гуам та Філіппіни). Мак-Кінлі був убитий анархістом Леоном Чолгошем.
  • Теодор Рузвельт

    Теодор Рузвельт
    Займав пост віце-президента, став президентом внаслідок вбивства Мак-Кінлі. Наймолодший президент за всю історію США, лауреат Нобелівської премії миру[к 4]. Продовжив курс попередника на відмову від ізоляціонізму і посилення впливу США у світі. Провадив успішну внутрішню політику. Рузвельту належить вислів «політика великого кийка».
  • Вільям Говард Тафт

    Вільям Говард Тафт
    Був близьким соратником Рузвельта, який підтримав Тафта під час його передвиборчої кампанії. За час президентства Тафта адміністрацією президента було ініційовано понад 80 антимонопольних позовів, укладалися торгові угоди з кількома державами. США втручалися в політику держав Латинської Америки, було прийнято невдалий «китайський проект», який полягав у експансії Сполучених Штатів в Китай з метою недопущення посилення впливу Японії в цьому регіоні.
  • Томас Вудро Вільсон

    Томас Вудро Вільсон
    На початку Першої світової війни вів пацифістську політику, не бажаючи втягувати країну у війну (це відбулося лише 1917 року). Автор «Чотирнадцяти пунктів Вільсона». Був найвпливовішим учасником Паризької мирної конференції. Ініціатор створення Ліги Націй. 23 грудня 1913 підписав закон про створення Федеральної резервної системи США, яка діє по сьогодні. За Вільсона у Сполучених Штатах було введено Сухий закон. В останні два роки президентства, переживши інсульт, був недієздатним.
  • Воррен Гардінг

    Воррен Гардінг
    Проголосив політику «твердого індивідуалізму», яка зводилась до самоусунення держави від регулювання економічних, фінансових і соціальних процесів, увів восьмигодинний робочий день. Допомагав продовольством Україні й Росії під час голодомору 1921–1923. У 1923 році до громадськості проникла інформація про крупні незаконні дії серед співробітників адміністрації Гардінга, сам президент теж був звинувачений. Це призвело до його ранньої смерті.
  • Калвін Кулідж

    Калвін Кулідж
    Займав пост віце-президента, став президентом внаслідок смерті Гардінга. Його президентство характеризувалося піднесенням економіки. Різко підвищилася активність Ку-Клукс-Клану, індіанці остаточно отримали американське громадянство. Кулідж знизив податки, внаслідок чого підвищилося матеріальний достаток американців, проте згодом це призвело до різкого спаду в економіці.
  • Герберт Кларк Гувер

    Герберт Кларк Гувер
    Вибраний із великим відривом від суперників, Гувер збирався провести масштабні реформи в економіці, але цьому завадила найважча в історії США економічна криза — Велика депресія. Під знаком невдалої боротьби з нею пройшло майже все президентство Гувера. Він виділяв великі гроші на розвиток промисловості, створення робочих місць, але заперечував проти прямої грошової допомоги безробітним. Під кінець терміну повністю втратив популярність в народі.
  • Франклін Делано Рузвельт

    Франклін Делано Рузвельт
    Далекий родич і палкий прихильник Теодора Рузвельта. Єдиний президент США, який обирався на цей пост більше двох термінів. 1932 року був вибраний президентом під гаслами боротьби з Великою депресією. Проголосив Новий курс — була відновлена банківська сфера, різко зменшилася кількість безробітних, покращено систему соціального захисту населення. До початку Другої світової війни Рузвельт провадив політику нейтралітету у військових справах, але після початку війни США активно втрутилися у її перебі
  • Гаррі Трумен

    Гаррі Трумен
    Займав пост віце-президента, став президентом внаслідок смерті Рузвельта. Ініціатор бомбардування Хіросіми і Нагасакі, автор доктрини Трумена, прихильник створення НАТО. Під час президентства Трумена розпочалася Холодна війна між СРСР і США. Президент підтримував план Маршалла, за його наказом США втрутилися у Корейську війну.
  • Двайт Ейзенгауер

    Двайт Ейзенгауер
    Його правління ознаменувалося боротьбою з Комуністичною партією, серйозними расовими конфліктами в країні. Завершилася війна в Кореї, було видано закон про освіту. Ейзенгауер був прихильником продовження Холодної війни і гонки озброєнь.
  • Джон Фітцджеральд Кеннеді

    Джон Фітцджеральд Кеннеді
    Один з наймолодших президентів США, єдиний президент-католик. Його президентство характеризується успішно вирішеною Карибською кризою, серйозними успіхами у боротьбі за права чорношкірих та початку програми «Аполлон» з висадки на Місяць. Також Кеннеді добився певних економічних успіхів (зокрема, було зменшено податки і незначно збільшено мінімальну зарплату). Був убитий 22 листопада 1963 року Лі Гарві Освальдом. Більшість дослідників і простих американців, вважають, що за вбивством
  • Ліндон Джонсон

    Ліндон Джонсон
    Займав пост віце-президента, став президентом внаслідок вбивства Кеннеді. В основному, продовжував політику попередника, особливо боротьбу з расизмом. Провів значні реформи в економічній сфері, ефективно боровся з бідністю. Під час другого терміну Джонсона економічний ріст країни дещо знизився внаслідок втручання США у війну в В'єтнамі. Ця війна призвела до різкого падіння популярності президента, тому на третій термін він не балотувався, хоча мав на це право.
  • Річард Ніксон

    Річард Ніксон
    Обраний двічі віце-президентом і двічі президентом. Провадив переговори з СРСР про обмеження ядерних озброєнь, намагався зменшити політичну напругу між США та СРСР, вів курс на розвиток космічної програми (саме за президентства Ніксона американці вперше висадилися на Місяць). Провів чимало вдалих дипломатичних візитів, збільшував пенсії та виплати бідним. Ніксон — єдиний президент США, який пішов у відставку (внаслідок Вотергейтського скандалу).
  • Джеральд Форд

    Джеральд Форд
    Займав пост віце-президента, став президентом внаслідок відставки Ніксона, видавши указ про зняття всіх звинувачень з нього. Єдиний очільник держави в історії США, який не був обраний всенародним голосуванням ні віце-президентом, ні президентом. Продовжив політику попередника на покращення стосунків із СРСР. 1975 року закінчилася війна у В'єтнамі. Форд стикнувся із досить серйозною економічною кризою, провадив курс на згортання державного регулювання економіки. Популярність президента в народі б
  • Джиммі Картер

    Джиммі Картер
    Мав намір зменшити масштаби кризи в економіці, але не досяг мети: за його правління США опинилися у наймасштабнішій економічній скруті з часів Великої депресії, хоча певні кроки все ж були зроблені. Афішував близькість до простолюду, наносив візити у маленькі провінційні містечка, де проводив зустрічі з громадськістю. Його президентство ознаменувалося погіршенням дипломатичних відносин із СРСР внаслідок вторгнення останнього в Афганістан; 1980 року США бойкотували Олімпійські ігри. Провадив докт
  • Рональд Рейган

    Рональд Рейган
    Успішно долав економічну кризу шляхом зменшення інфляції та безробіття, послаблення ролі держави в економіці. Провів значні реформи у сфері боротьби з наркотиками і нелегальною міграцією до США. На початку правління Рейгана Холодна війна загострилася, але після приходу до влади в СРСР Михайла Горбачова стосунки між двома державами вдалося покращити, внаслідок чого протистояння між ними закінчилося без війни. 1986 року спалахнув скандал Іран-контрас, коли стало відомо, що адміністрація Рейгана не
  • Джордж Герберт Вокер Буш

    Джордж Герберт Вокер Буш
    Продовжував економічну політику попередника, але стикнувся з економічними проблемами, пов'язаними з дефіцитом бюджету. Його президентство ознаменувалося остаточною перемогою в Холодній війні і політикою, спрямованою на зменшення запасів стратегічної зброї. За правління Буша США провели війну в Перській затоці, а також вторгнення в Панаму. Сприяв об'єднанню Німеччини.
  • Білл Клінтон

    Білл Клінтон
    Оголосив курс на зміцнення статусу США як наддержави, якій належить керувати світом. Мав намір провести реформу системи охорони здоров'я, але вона закінчилася невдачею. Висунув нову економічну програму: зменшення податків та інфляції, створення нових робочих місць. Економіка країни за президентства Клінтона залишалася відносно стабільною. США взяли участь у врегулювання війни в Югославії, НАТО провела операцію в Боснії та Герцеговині.
  • Джордж Вокер Буш

    Джордж Вокер Буш
    Через декілька місяців після вступу Буша на посаду, 11 вересня 2001 року, у США відбулася серія терактів, тому президент оголосив глобальну «війну проти тероризму». За його правління США вторглися до Іраку та Афганістану. Була проведена реформи системи охорони здоров'я і освіти. Утім, другий термін Буша ознаменувався різким падінням його популярності через поступовий спад в економіці, невдалу протидію урагану Катріна і конфлікти з Іраком й Афганістаном.
  • Барак Обама

    Барак Обама
    Чинний президент США, перший в історії держави темношкірий громадянин, який обіймає цю посаду[138]. Провадить політику зменшення дефіциту бюджету і зовнішнього боргу держави. У передвиборчій кампанії декларував, що завершить війну Іраку, що і відбулося 5 грудня 2011 року. 6 листопада 2012 року був переобраний на другий термін. Обама — лауреат Нобелівської премії миру.