Image129 52

Історія Китаю

  • Period: 2070 BCE to 1600 BCE

    династія Ся

    Найстаріша династія в Китаї. Разом із пізнішими династіями Інь та Чжоу входить до так званих «трьох епох», які ідеалізуються в традиційній китайській історіографії.Більшість істориків за межами Китаю вважають династію Ся легендарною. Причиною цього є відсутність прямих письмових і археологічних свідчень часів існування цієї династії. Невідомо де знаходилась її столиця Янчен. Китайські вчені припускають, що центральним містом могла бути стоянка Ванченган в місті Денфен провінції Хенань, КНР.
  • Period: 1766 BCE to 1122 BCE

    династія Шан

    Археологія не надає відомостей про правителів Китаю, які передували династії Шан (1766—1122 р. до н. е.). Правителі Шан були скинуті династією Чжоу. Столиця Чжоу розташовувалася поблизу сучасного Сіаню, а пізніше, приблизно 750 р. до н. е., через атаки варварів, володарі були змушені перенести її на місце поруч з нинішнім Лояном. У ранній період правління династії влада була зосереджена в руках хана Чжоу, але пізніше місцеві правителі утворили майже незалежні держави.
  • Period: 1046 BCE to 256 BCE

    період Чжоу і Чжаньго

    У XI ст. до н.е. держава Шан була завойована племенами Чжоу, з чого почалася нова епоха в історії Стародавнього Китаю. Але процвітання його було недовгим, пішов період роздробленості і міжусобних воїн — епоха Чуньцю та «Царств, що Борються», або Чжаньґо (V — III ст. до н. е.).Безперервні війни приводять до накопичення військового досвіду і появи перших трактатів по цій тематиці. «Трактат про військове мистецтво», що складається з 13 розділів, став каноном військової науки свого часу.
  • 520 BCE

    конфуціанство

    конфуціанство
    Конфуціанство виникло як етико-політичне вчення. Фундатор вчення Кун Фу-цзи (551 — 479 рр. до н.е.) вважав вічним встановлений Небом порядок, закликав шанувати традиції в сім'ї і державі. Він стверджував систему правил і норм поведінки людини — Ритуал-лі, згідно з яким треба вшановувати предків, поважати старших. Підкорення молодших старшим і народу володарям вводилося у вічний і непорушний закон.Розповсюдження конфуціанства у володарській еліті відбулося лише у часи імперії Хань.
  • Period: 476 BCE to 221 BCE

    період Воюючих країн

    З 770 р. до н. е. ці правителі вели між собою запеклі війни, і весь період з 476 по 221 р. до н. е. одержав назву «період Воюючих країн». У той же час Китай потерпав від нападів варварів з півночі і північного сходу. Для захисту столиць та державних територій будувалися величезні мури: північна частина кордонних мурів була пізніше об'єднана у Великий китайський мур.
  • Period: 251 BCE to 207 BCE

    період Цінь

    Недовгий період правління династії Цiнь ознаменувався зупиненням міжусобних воїн і об'єднанням Китаю. При імператорові Цинь Ши-Хуанді розгорнулося грандіозне будівництво: були прокладені нові дороги, прориті канали, столиця імперії Сяньян була обнесена могутнім кріпосним муром. Але найголовніше будівництво розвернулося на півночі, де Китаю постійно докучали кочові племена. Щоб обмежити їх проникнення на територію Циньської імперії, почалося зведення знаменитого Великого китайського муру.
  • Period: 206 BCE to 220

    династія Хань

    Недовгий період правління династії Цiнь ознаменувався зупиненням міжусобних воїн і об'єднанням Китаю. При імператорові Цинь Ши-Хуанді розгорнулося грандіозне будівництво: були прокладені нові дороги, прориті канали, столиця імперії Сяньян була обнесена могутнім кріпосним муром. Але найголовніше будівництво розвернулося на півночі, де Китаю постійно докучали кочові племена. Щоб обмежити їх проникнення на територію Циньської імперії, почалося зведення знаменитого Великого китайського муру.
  • Period: 220 to 265

    період трьох царств

    Період трьох царств (Вей, У, Шу). Після тимчасового об'єднання в 317–589 роках відбувається поділ на Північний та Південний Китай. В той час як на північ вторгаються чужинські народи і створюють 16 держав з китайським управлінням і цивілізацією, у 222–589 роках на півдні так звані шість династій продовжують китайську традицію.
  • Period: 304 to 439

    період шістнадцяти держав

    Початок покладено послабленням династії Західна Цзінь наприкінці 290-х років. Скориставшись Війною восьми принців, до північного Китаю вдерлися племена хунну та сяньбі. Вони почали початок самому періоду. У 310-х роках утворюється держава Рання Чжао, яка стала першою з «варварських» держав. В подальшому на півночі Китаю формувалися інші держави.
  • Period: 581 to 618

    династія Суй

    Здійснила ряд карколомних соціально-політичних перетворень. За її правління збудовано «Великий китайський канал». Під головуванням Чао Юаньфана створено перший у китайській медицині трактат із загальної патології, клініки та етіології «Чжубін юань хоулунь» («Судження про причини і симптоми усіх хвороб»). Була повалена у результаті низки невдалих походів проти корейської держави Когурьо.
  • Period: 618 to 907

    династія Тан

    Заснована Лі Юанем. Правління династії було перервано на короткий термін заснуванням Другої династії Чжоу (16 жовтня 690 — 3 березня 705 року) імператрицею У Цзетянь. Столицею імперії Тан став найбільший урбаністичний центр тогочасного світу — місто Чан'ань. Період правління династії Тан — багатий на успішні завойовницькі війни та на бурхливий розвиток економіки й культури. Саме з Танської держави починається «золотий вік» в історії Китаю
  • Period: 907 to 979

    період п'яти династій і десяти держав

    Період п'яти династій і десяти держав — час політичного безладу в Китаї, що тривав з 907 по 979 роки, між правлінням династії Тан та династії Сун. У цей час на півночі швидко змінилися п'ять династій, і виникло понад 12 незалежних держав, особливо на півдні. Зазвичай приводять тільки 10 найбільших. Династія Ляо на півночі залишилася незалежною навіть після того, як династія Сун підкорила собі більшу частину Китаю.
  • Period: 907 to 1125

    династія Ляо

    Засновниками династії стали вожді киданів з роду Елюй. Вождь Абагянь скористався поваленням династії Тан у 907 році, щоб атакувати північні землі Китаю. У 916 році володарі прийняли китайську титулатуру. В китайських володіннях правителі продовжували танські традиції, а у своїх степових землях — традиції кочівників. Територію імперії поділено на 7 великих провінцій, що поділялися на управління , які складалися з префектур, ті, в свою чергу, з округів.
  • Period: 960 to 1127

    династія Сун

    Відновила імперію шляхом сплати данини киданам (династія Ляо) і державі Сі Ся. Для контролю командувачів у 1068–1085 роках Шень Цзун розділяє цивільну і військову адміністрацію і створює народну міліцію, але вона не спроможна запобігти політичній катастрофі: чжурчжені завойовують Північний Китай і засновують 1125 року державу Цзінь.
  • Period: 1038 to 1227

    династія Сі Ся

    Сі Ся — держава, утворена наприкінці Х ст. тибето-бірманськими племенами мінья (тангути) на території сучасних китайських провінцій Ганьсу і західної частини Шеньсі. Відома також як Тангутська імперія. Завойована Ордою і включена до складу царства Ординського. Саме під час цього походу помер Чингізхан, власною смертю. Контролювала східний відрізок Великого Шовкового шляху.
  • Period: 1115 to 1234

    династія Дзінь

    Династія чжурчженів, що правила в державі Цзінь, одній з трьох великих держав поряд з китайською Сун та киданьською Ляо, що виникли після розпаду Танської імперії. Чжурчжені зуміли взяти під контроль значні території сучасних Маньчжурії та Монголії. 1204 року вони перемогли Північну Сун, змусивши її платити данину. У 1210 році почалися тривалі війни з монголами на чолі із Чингісханом. Вони завершилися 1234 року захопленням монголами столиці Кайфена й остаточним падінням династії Цзінь.