W fangor czarna carmen 1959 7121919

źródła i rozwój plakatu filmowego w Polsce

  • J. Cheret udoskonalił technologię litografii barwnej

    J. Cheret udoskonalił technologię litografii barwnej
    Do wykonania odbitki używał trzech, czasami czterech kamieni pokrytych tuszami w kolorach podstawowych, by uzyskać pełen zakres barw.
  • La belle epoque

    La belle epoque
    Plakaty reklamujące spektakle kabaretowe wykonywali najwybitniejsi artyści tamtych czasów, tacy jak Henri de Toulouse-Lautrec, Pierre Bonnard czy Edouard Vuillard.
  • Działalność A. Muchy

    Działalność A. Muchy
    Karierę A. Muchy zapoczątkował plakat do sztuki "Gismonda" Victoriena Sardou.
  • Plakat S. Wyspiańskiego powiadamiający o przedstawieniu

    Plakat S. Wyspiańskiego powiadamiający o przedstawieniu
    Informacja o przedstawieniu sztuki Maurycego Maeterlincka "Wnętrze" i towarzyszącym mu odczycie Stanisława Przybyszewskiego.
  • Pierwsza powojenna wystawa plakatu

    Pierwsza powojenna wystawa plakatu
    W 1922 roku odbyła się pierwsza powojenna wystawa plakatu w kamienicy Baryczków w Warszawie.
  • Działalność Zofii Stryjeńskiej

    Działalność Zofii Stryjeńskiej
    28 kwietnia 1925 roku w Paryżu odbyła się Międzynarodowa Wystawa Sztuki Dekoracyjnej, podczas której wybitna artystka Zofia Stryjeńska tworząca w stylu art déco, otrzymała aż cztery nagrody Grand Prix w tym jedną w kategorii plakatu.
  • Zainteresowanie ośrodków uniwersyteckich grafiką użytkową

    Zainteresowanie ośrodków uniwersyteckich grafiką użytkową
    W 1926 roku na Wydziale Politechniki Warszawskiej powstała Pracownia Grafiki Użytkowej, a na warszawskiej ASP w 1926 roku powstała Pracownia Grafiki Użytkowej.
  • Reklama Wojciecha Kossaka

    Reklama Wojciecha Kossaka
    Słynny plakat Wojciecha Kossaka reklamujący Fiata 508. Jest to jedna z dwóch reklam, jakie stworzył Kossak po I wojnie światowej. W czasach wojny zajmował się tworzeniem plakatów politycznych oraz społecznych.
  • Cykl plakatów reklamowych Witolda Chomicza pt. "Dni Krakowa"

    Cykl plakatów reklamowych Witolda Chomicza pt. "Dni Krakowa"
    Pierwszy z cyklu plakatów (przypominających bardziej ilustracje książkowe) tworzonych na przestrzeni lat 1937-1939 przez Witolda Chomicza.
  • Wojenny plakat Witolda Chmielewskiego

    Wojenny plakat Witolda Chmielewskiego
    W czasie trwania Powstania Warszawskiego artyści wyszli z podziemia i polskie plakaty znów zaczęły pojawiać się na ulicach, wydawane przez Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej.
  • spotkanie Tomaszewskiego i Lipińskiego- poczatek Polskiej Szkoły Plakatu

    spotkanie Tomaszewskiego i Lipińskiego- poczatek Polskiej Szkoły Plakatu
    Pomysł tworzenia pierwszych plakatów filmowych spowodował rozwój Polskiej Szkoły Plakatu, mimo że był uważany za twór niegodny prawdziwych artystów.
  • Podpisanie umowy z Filmem Polskim

    Podpisanie umowy z Filmem Polskim
    Większość wybitnych realizacji następnych trzech dekad powstało później na zamówienie centralnego dystrybutora Film Polski. Plakat kinowy, obok teatralnego czy społecznego był ulubionym tematem grafików związanych z Polską Szkołą Plakatu.
  • Najintensywniejszy rozówj Polskiej Szkoły Plakatu

    Najintensywniejszy rozówj Polskiej Szkoły Plakatu
    Sztuki plastyczne i projektowe objęło swym ideowym patronatem założone w 1956 roku branżowe czasopismo "Projekt".
  • Plakat zaczyna tracić swoja główna funkcję, która jest reklama

    Plakat zaczyna tracić swoja główna funkcję, która jest reklama
    ""Graphis", śledzący od początku losy polskiego plakatu, wyraził obawę, iż kompletne oderwanie polskiej szkoły od wymogów komercji oraz skrajne zindywidualizowanie plakatu, może sprawić, że stanie się on celem samym w sobie, odrywając od korzeni i zatracając użytkowy sens." - fragment artykułu ze strony culture.pl
  • działalność Alberta Beltrana

    działalność Alberta Beltrana
    Otóż w 1964 roku Alberto Beltran, meksykański malarz, grafik i działacz kulturalny odwiedził wystawę Górki w Galerii Sztuki MDM. Wiktor Górka związał się z Meksykiem na stałe. Wykładał na szeregu tamtejszych uczelni, w 1992 doczekał się wystawy retrospektywnej na 20-lecie działalności pedagogicznej w Meksyku
  • I Międzynarodowe Biennale Plakatu

    I Międzynarodowe Biennale Plakatu
    Pierwsze na świecie cykliczne wydarzenie poświęcone sztuce plakatu. Odbywa się ono co dwa lata w Muzeum Plakatu w Wilanowie.
  • Powstanie Muzeum Plakatu w Warszawie

    Powstanie Muzeum Plakatu w Warszawie
    Powstanie Muzeum zapoczątkowało światową zmianę w statusie plakatu. Dziś w zbiorach Muzeum znajduje się 55 000 plakatów, w tym 30 000 polskich, co stanowi jedną z największych kolekcji na świecie.
  • Plakat jako abstrakcja

    Plakat jako abstrakcja
    Tadeusz Gronowski, malarz, grafik, architekt wnętrz, twórca plakatu podważa sesns plakatu okresu PRL-u twierdzac, że plakat nie spełnia swoich właściwych funkcji, którymi jest między innymi reklama. Plakat jako abstrakcja, która rozumie tylko artysta, ktory jest jego twórca.
  • Galerii Plakatu w Krakowie

    Galerii Plakatu w Krakowie
    Z Krakowem związana jest wielka postać wśród kolekcjonerów. To Krzysztof Dydo - inicjator Festiwalu Plakatu w Krakowie, autor katalogów, artykułów, współwłaściciel tamtejszej Galerii Plakatu w Krakowie.Galeria zorganizowała ponad sto wystaw w Polsce i tyle samo za granicą. W 2005 roku Krzysztof Dydo obchodził 45-lecie swojej kolekcji, obejmującej 30 tysięcy tytułów.
  • Kabaret

    Kabaret
    W 2006 roku w londyńskim domu aukcyjnym Christie's padła najwyższa cena - 1300 funtów za plakat Wiktora Górki Kabaret z 1972.