Umjetnost kroz povijest

  • Period: 13,000 BCE to

    Umjetnost

  • 325

    Ranokršćanstvo

    Ranokršćanstvo
    O temu ljudskoga tijela u razdoblju ranokršćanstva nema puno, ali ono što sam pronašao je to da je najviše ljudsko tijelo oblikovano po uzoru na antičku kulturu. Postoje dva primjera isto nazvani koji na sebi imaju sliku Krista kao mladića koji se brine za svoje ljude. Jedini opis koji sam našao je za sarkofage i reljefe, nije bilo rijetko na sarkofage bogatih kršćana staviti hematizirano izduženo lice s predimenzioniranim očima, stiliziranom kosom i napetim linijama i plohama crta lica.
  • 500

    Bizantska umjetnost

    Bizantska umjetnost
    Mijenjala se krot doba jer je jako dugo trajala, ali jedno je sigurno, kroz cijeli Bizant je najčešće bilo korištenje ikona za prikazivanje ljudskoga tijela. Visoke istanjene figure, ovalnih glava sa prodornim očima, povijenim obrvama, dugog i tankog nosa, malih usta, malih stopala u odnosu na veličinu tijela, te raskošno dekorirane odjeće su bile najšeće prikaz kako bi bizantski čovjek trebao izgledati. Najviše se prepoznaje po svojoj statičnom i nepromijenjenom načinu stvaranja.
  • Jan 1, 800

    Predromanika

    Predromanika
    Predromanika je doba nepostojanja skulpture, skuplture su zamijenjene reljefima na sarkofagima. U predromanici se ljudsko tijelo jako malo prikazivalo u umjetnosti. Poznat je horror vacui (strah od praznog prostora, djela su ispunjena pleterima i oblicima. Prisutan je zakon kadra, hijerarhija figure i naravno horror vacui. Najviše se osvrće na arhitekturu. Ovo je iznimka na kojoj je Isus prikazan veoma realistično sa svim dijelovima za to razdoblje
  • 1000

    Romanika

    Romanika
    Romanika su plitki reljefi koji prkazuju sakralne motive. Proporcije likova nisu pravilne, a anatomija je prikazana pojednostavljeno. Kompozicijske osi likova uglavnom su vertikalne ili blago kose. Likovi su često prikazani u neprirodnom i ukočenom položaju tijela. Horror vacui se i u romanici nalazi, kao što je na ovome djelu prikazano. Sve je pojednostavljeno i naglašeno linearno. Lica su prikazana bez individualnih emocija
  • Jan 1, 1130

    GOTIKA

    GOTIKA
    Kasnoantička tipanana opatije Vézelay , Burgundija , Francuska, datira iz 1130-ih godina
    Timpanza je polukružna ili trokutasta ukrasna zidna površina iznad ulaza, vrata ili prozora, omeđena nadvojem i lukom . Često sadrži skulpture ili druge slike ili ukrase. Većina arhitektonskih stilova uključuje ovaj element. timpana religijskih građevina obično sadrže religiozne slike.
  • Jan 1, 1445

    RENESANSA

    RENESANSA
    Gattamelate, 1445.-1450., bronca, Padova.
    Skulptura u ranoj renesansi se razvija pod djelovanjem nasljeđa antike, te donosi novi preporod antičke umjetnosti. Događaj koji je obilježio početak razvoja renesansne skulpture je konkurs iz 1401. godine za izradu sjevernih bronzanih vrata Baptisterija u Firenci.
  • 1525

    MANIRIZAM

    MANIRIZAM
    Jacopo Pontormo, Polaganje Krista u grob, (1525.-28.) U slikarstvu i kiparstvu se udaljava od skladnih, različizih proporcija, one se izdužuju, a svjetlo i sjena su uznemireniji, ponekad neprirodni, kao i boje koje više nisu lokalne (kao u prirodi), nego postaju slobodne (proizvoljne). Prve naznake nemira vide se u djelima Rossa Fiorentina i Jacopa Pontorma. Vrijedno je spomenuti da je manirističko doba vrijeme kada po prvi put žene ostvaruju umjetničku slavu.
  • BAROK

    BAROK
    Zanos svete Tereze, 1647.-52., mramor, visina 150cm, Santa Maria della Vittoria, Rim. U kiparstvu dominiraju razigrani pokreti, smiona kiparska rješenja i naturalizam. Glavni predstavnik barokne skulpture u Italiji je Gian Lorenzo Bernini. U skulpturi dominiraju razigrani pokreti, smiona kiparska rješenja i naturalizamBarokna skulptura je u suodnosu s prostorom oko nje, dinamična i puna energije u kombinaciji sa slikarstvom stvara iluziju kao onu na pozornici.
  • Neoklasicizam

    Neoklasicizam
    Jacques Louis David
    The Death of Seneca. je slika Jacques-Louis Davida iz 1773. godine, koja se sada nalazi u Parizu Petit Palais. Pokazuje samoubojstvo Seneke Mlađe. Sa skupom gestikulirajućih figura sličnih Boucheru, bio je to njegov treći pokušaj da osvoji Prix de Rome, ali izgubio je sliku na istoj temi Pierre Peyron. Peyronov je imao manje detalja i tamniju paletu boja i bio je bliži 'antikvitetu' - on nije bio samo Davidov suparnik, već je i pokrenuo novi klasicizam
  • Romantizam

    Romantizam
    William Blake
    Slike Velikog crvenog zmaja su niz akvarelnih slika engleskog pjesnika i slikara Williama Blakea . [1] U tom je razdoblju Blakeu povjereno stvaranje stotina slika namijenjenih ilustraciji knjiga iz Biblije. Ove slike prikazuju 'Velikog crvenog zmaja' u različitim scenama iz Knjige Otkrivenja.
    I gle, veliki crveni zmaj sa sedam glava i deset rogova i sedam kruna na glavama. I njegov rep nacrtao je treći dio nebeskih zvijezda i bacio ih na zemlju.
  • Realizam

    Realizam
    Gustave Courbet The Wheat Sifters (Les Cribleuses de Blé) slika je 1854. godine Gustava Courbeta. Izložen je na Salonu 1855. u Parizu, zatim 1861. na devetoj izložbi Društva prijatelja umjetnosti Nantesa, koje je potom kupilo sliku za Musée des Beaux-Arts de Nantes. Obje su mlade žene vjerojatno Courbetove sestre: Zoe (u sredini) i Julija (sjedi). Dječak bi mogao biti Désiré Binet, nezakoniti sin slikara.