REFORMACIJA

  • 2005 BCE

    Razmere v Katoliški cerkvi

    Razmere v Katoliški cerkvi
    Rimskokatoliška cerkev, tudi Rimokatoliška cerkev, Katoliška cerkev ali samo Cerkev, s kratico RKC je krščanska Cerkev v polnem občestvu z rimskim škofom, trenutno papežem Frančiškom. Njene korenine izvirajo iz prvotnega krščanskega občestva, ki ga je ustanovil Jezus Kristus in so ga razširili apostoli, posebno Sveti Peter.[1][2] Vesoljno katoliško cerkev sestavlja poleg Rimskokatoliške (ki jo imenujemo tudi Zahodna ali latinska) še dvaindvajset Vzhodnih katoliških avtonomnih cerkva
  • 1517 BCE

    Napake cerkve

    Napake cerkve
    Reformácija je bilo versko, kulturno in politično gibanje v 16. stoletju, katerega cilj je bila preureditev rimskokatoliške Cerkve. Njen glavni začetnik je nemški katoliški duhovnik in avguštinski menih Martin Luther, ki je 31. oktobra 1517 na vrata cerkve v nemškem mestu Wittenberg pribil liste s 95 tezami »o moči odpustkov«,[1] kjer je spodbijal del tedanje doktrine o odpustkih za mrtve v vicah (ni pa še obsojal drugih slabosti tedanje Cerkve).
  • 1517 BCE

    Placevanje odpustkov

    Placevanje odpustkov
    Reformácija je bilo kulturno in politično gibanje v 16. stoletju, katerega cilj je bila preureditev rimskokatoliške Cerkve.
    Njen glavni začetnik je nemški katoliški duhovnik.Martin Luther, ki je 31. oktobra 1517 na vrata cerkve v nemškem mestu Wittenberg.
    Prve kritike katoliške cerkve so se pojavile že v 14. stoletju. Anglež John Wycliffe nastopila proti bogatenju cerkve in poudarila, da je edini vir vere Biblija, zato naj jo duhovniki razlagajo v domačem jeziku.