Mányoki ádam portréja ii. rákóczi ferencről

II. Rákóczi Ferenc élete

  • II. Rákóczi Ferenc születése

    II. Rákóczi Ferenc születése
    I. Rákóczi Ferenc és Zrínyi Ilona gyermekeként Borsiban megszületik II. Rákóczi Ferenc.
  • Zrínyi Ilona feladja Munkács várát

    Zrínyi Ilona feladja Munkács várát
    Zrínyi Ilona három évig védte Antonio Caraffa generális csapatai ellenében Munkács várát. 1688. január 17-én kénytelen volt a várat feladni, de elérte, hogy a vár védői amnesztiát kaptak a császártól, és hogy a Rákóczi-vagyon gyermekei nevén maradjon. A megállapodás értelmében azonban Bécsbe kellett mennie gyermekeivel együtt, ahol a megállapodást részben megsértve, gyermekeit elvették tőle.
  • II. Rákóczi Ferenc házasságkötése

    II. Rákóczi Ferenc házasságkötése
    Az alig tizenöt esztendős Sarolta Amália hercegnőt szülei házasították ki a kor szokásainak megfelelően. Az esküvőt 1694. szeptember 26-án tartották a kölni székesegyházban.
  • II. Rákóczi Ferenc elfogása

    II. Rákóczi Ferenc elfogása
    Solari császári tábornok 1701. április 18-án éjjel felsőbb parancsra elfogta, és előbb Eperjesre, majd Kassán, Miskolcon, Budán és Mosonmagyaróváron át Bécsújhelyre szállították.
  • II. Rákóczi Ferenc megszöktetése

    II. Rákóczi Ferenc megszöktetése
    Felesége Rákóczi elfogatása után azonnal Bécsbe ment, ahol a külföldi követek az ő közbenjárására utasítást kaptak Rákóczi támogatására; még a jezsuiták is, francia érdekből kifolyólag támogatták Rákóczi ügyét. Megnyerték a börtönparancsnokot, Gottfried Lehmann dragonyos kapitányt, aki Rákóczit dragonyos közlegényi ruhában megszöktette. A fiatal főúr egyik apródja, Berzeviczy Ádám kíséretében Lengyelországba menekült.
  • Brezáni kiáltvány kiadása

    Brezáni kiáltvány kiadása
    A brezáni kiáltványban a Habsburg kormányzat törvénysértéseire hivatkozva hadba szólította az ország „nemes és nemtelen” lakóit. A Lengyelországból küldött pátens hatására május 21-én, Tarpán kibontották a kuruc felkelés zászlóit, melynek lángja a dolhai vereség ellenére utóbb egész Magyarországot elborította.
  • Erdélyi fejedelemmé választják

    Amikor a francia-bajor seregek hochstädti veresége megfosztotta Rákóczit a közvetlen nyugati segítség elérésétől, a gyulafehérvári országgyűlés Erdély fejedelmévé választotta.
  • Vezérlő fejedelemmé választják

    Vezérlő fejedelemmé választják
    A szécsényi országgyűlésen a szabadságharc vezetőjét szeptember 17-én vezérlő fejedelemmé választották, egyúttal pedig kezébe adták az államfői jogokat és a kuruc fennhatóság alatt álló összes kincstári birtokot.
  • A Habsburg-ház trónfosztása

    A Habsburg-ház trónfosztása
    Az Ónod mezőváros közelében, a körömi mezőn megtartott kuruc országgyűlésen kimondták a Habsburg-ház trónfosztását.
  • Romhányi csata

    Romhányi csata
    1. január 22-én vívták Sickingen labanc altábornagy és II. Rákóczi Ferenc fejedelem seregei a romhányi csatát, melyben a császáriak súlyos veszteségeik ellenére végül megfutamították a kuruc hadakat. Ez volt a Rákóczi-szabadságharc utolsó jelentős ütközete, melynek eredményétől függetlenül a Habsburg-ellenes háború végső stádiumába lépett.
  • II. Rákóczi Ferenc elhagyja Magyarországot

    1. február 21-én, Zavadkánál lépte át Magyarország határát II. Rákóczi Ferenc fejedelem, aki ezután már soha többé nem tért vissza szülőhazájába.
  • II. Rákóczi Ferenc halála

    II. Rákóczi Ferenc halála
    Rodostóban elhunyt II. Rákóczi Ferenc. Holttestét hű kamarása, Mikes Kelemen a porta engedélyének megérkezte után, 1735. július 6-án Konstantinápolyba vitte, és az ottani galatai, akkor a jezsuiták kezén lévő St. Benoît-, azaz Szent Benedek-templomban helyezte el - végakaratának megfelelően édesanyja, Zrínyi Ilona mellé.