Historia mediów

By Gnat
  • Jan 1, 1450

    Wynalezienie ruchomej czcionki

    Wynalezienie ruchomej czcionki
    Została wynaleziona przez niemieckiego rzemieślnika, Johannesa Gutenberga i umożliwiała rozpowszechnianie tekstów na większą skalę niż odręczne przepisywanie ksiąg. Dało to szerszy dostęp do informacji większej ilości ludzi.
  • Pojawienie się pierwszej gazety

    Pojawienie się pierwszej gazety
    Ukazała się w Niemczech w formacie 12x9,5 cala gazeta "Relation aller Fürnemmen und gedenckwürdigen Historien".
  • Pierwsze pismo przeznaczone do drukowania ogłoszeń

    Pierwsze pismo przeznaczone do drukowania ogłoszeń
    Po raz pierwszy pojawiło się w Paryżu i zawierało wyłącznie ogłoszenia i reklamy.
  • Wynalezienie telegrafu

    Wynalezienie telegrafu
    Telegraf francuskiego wynalazcy, Claude Chappe'a działał na zasadzie łączności optycznej i umożliwiał sprawne przekazywanie informacji. Wkrótce po prezentacji został wprowadzony w całej Francji.
  • Wynalezienie fotografii

    Wynalezienie fotografii
    Za wynalazcę fotografii jest uważany Louis Daguerre, który opatentował tzw. dagerotyp - proces, w wyniku którego na metalowej płytce powstawała unikatowa fotografia (nie było można jej powielić).
  • Pierwszy zapis dźwięku

    Pierwszy zapis dźwięku
    Został wykonany za pomocą fonoautografu przez Édouarda-Léona Scott de Martinville (urządzenie nie było przeznaczone do odtwarzania dźwięku, ale w 2008 roku udało się odkryć archiwalne nagrania).
  • Opatentowanie telefonu elektrycznego

    Opatentowanie telefonu elektrycznego
    Szesnaście lat wcześniej Antonio Meucci zademonstrował swój wynalazek umożliwiający połączenie telekomunikacyjne, jednak nie udało mu się go opatentować, wobec czego za wynalazcę telefonu uważany jest Alexander Graham Bell.
  • Pierwsze urządzenie umożliwiające rejestrację ruchomego obrazu

    Pierwsze urządzenie umożliwiające rejestrację ruchomego obrazu
    Louis Le Prince konstruuje kamerę LPCC Type-16. Patent na nią otrzymuje rok później. W kamerze używał papierowego filmu Kodak.
  • Pierwszy publiczny seans filmowy

    Pierwszy publiczny seans filmowy
    W Grand Cafe w Paryżu odbył się komercyjny pokaz filmowy zorganizowany przez braci Lumiere. Wyświetlono kilka filmów krótkometrażowych.
  • Wynalezienie radia

    Wynalezienie radia
    Guglielmo Marconi opatentował pierwszy nadający się do praktycznego użytku system radiowy, nazywany wówczas telegrafem bez drutu. Sprzęt zainstalowano na dachu Poczty Głównej w Londynie. Swój wynalazek zawdzięczał odkryciom Nikoli Tesli, któremu ostatecznie drogą sądową przyznano patent.
  • Wpływ kinematografu na politykę

    Pracując na dworze cara Mikołaja II Bolesław Matuszewski zarejestrował wizytę prezydenta Francji Felixa Faure'a. Później kanclerz Bismarck oskarżył francuza o uchybienie protokołowi dyplomatycznemu, jednak kryzys dyplomatyczny został zażegnany, gdyż kinematograf zarejestrował podniesienie przez Faure'a melonika przed rosyjską flagą.
  • Pierwsza komercyjna stacja radiowa

    Pierwsza komercyjna stacja radiowa
    Stacja KDKA zaczęła nadawanie audycją informującą o wynikach wyborów prezydenckich w USA.
  • Początek regularnej telewizji

    W Stanach Zjednoczonych zaczęto nadawać transmisję według ustalonej "ramówki".
  • Audycja radiowa Orsona Wellesa

    Audycja radiowa Orsona Wellesa
    Radiowa adaptacja "Wojny światów" wyemitowana na żywo przez CBS, wzbudziła przerażenie wśród słuchaczy, którzy potraktowali informację o inwazji Marsjan na Ziemię jako fakt. To wydarzenie pokazuje ogromną siłę manipulacjną mediów.
  • Powstanie ARPAnetu

    Powstanie ARPAnetu
    Była to sieć początkowo czterech komputerów stworzona przez amerykańską agencję rządową ARPA, wykorzystywano ją do komunikacji pomiędzy naukowcami, przesyłania listów i wspólnej pracy. Uznaje się ją za bezpośredniego przodka Internetu.
  • Czwarta władza silna jak nigdy

    Czwarta władza silna jak nigdy
    Richard Nixon zrezygnował z prezydentury po aferze Watergate. Był to przykład wielkiego wpływu mediów na politykę, gdyż całą sprawę napędzali dziennikarze Washington Post - Bob Woodward i Carl Bernstein.
  • Założenie CNN

    Założenie CNN
    Jest to amerykańska telewizja informacyjna założona przez Teda Turnera. Stacja CNN nadawała programy informacyjne przez całą dobę i była pierwszym tego typu kanałem telewizyjnym na świecie.
  • Powstanie portalu Yahoo!

    Powstanie portalu Yahoo!
    Jest to internetowy serwis informacyjny posiadający różne funkcje dostępne z jednego adresu internetowego. Jego twórcami są David Filo i Jerry Yang.
  • Powstanie Youtube

    Powstanie Youtube
    Serwis został założony przez Chada Hurleya, Steve’a Chena i Jaweda Karima; umożliwiał bezpłatne umieszczanie i oglądanie filmów.
  • Powstanie WikiLeaks

    Powstanie WikiLeaks
    Kojarzona z nazwiskiem Juliana Assange'a. Witryna ta umożliwiła anonimowe publikowanie dokumentów rządowych i korporacyjnych.
  • Pierwsza kompletnie zachowana książka

    Pierwsza kompletnie zachowana książka
    "Diamond Sutra" została wydrukowana za pomocą powycinanych drewnianych bloczków, które odciśnięte na pergaminie tworzyły pięciometrowy zwój zawierający święty tekst buddyjski w języku chińskim. Ta pierwsza wydrukowana książka została znaleziona w Indiach i można ją uznać za wydrukowany przekaz medialny.