Eesti taasiseseisvumine

  • Fosforiidikampaania algus

    Fosforiidikampaania algus
    Nõukogude võimude kava rajada uus fosforiidi kaevandamise piirkond. See tekitas paljudes pahameelt. Alates 1. maist hakkasid
    tudengid kandma kollaseid protestisärke.
  • MRP-AEG

    MRP-AEG
    MRP-AEG loodi 15.aug 1987.aastal. Selle täisnimetus on Molotov-Ribbentropi Pakti Avalikustamise Eesti Grupp. Selle organisatsiooni eesmärgiks oli MRP ja salaprotokollide avalikustamine ning tagajärgede likvideerimine. Seda kõike nõuti Hirve pargis toimunud miitingul.
  • IME konseptsiooni vastu võtmine

    IME konseptsiooni vastu võtmine
    Eesti eripäraks oli see,et ametlikust majanduspoliitikast sõltumatult hakati töötama Isemajandava Eesti majandusprogrammi. IME aluseks oli 1987.a septembris ajakirjanduses avaldatud nelja mehe ettepanek kogu Eesti täielikule isemajandamisele.
  • ERSP loomine

    ERSP loomine
    ERSP ehk Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei loomise ettepanek tehti 1987a Vello väärtnõu poolt. Partei loodi 1988a. See partei oli loodud ainuvõimu vast võitlemiseks. Partei tegutses aastatel 1988-1995
  • Eesti Muinsuskaitse Selts

    Eesti Muinsuskaitse Selts
    See on kodanikualgatuse korras loodud liikumine, mille eesmärkideks on Eesti ja Eestimaaga seotud muinsus- ja ajaloo-objektide säilitamine ning muinsuskaitsealase teadvuse tõstmine ning levitamine.
  • Rahvarinde loomine

    Rahvarinde loomine
    Rahvarinne perestroika toetuseks. Lühikese ajaga kujunes Rahvarinne kõige suuremaks rahvaliikumiseks. 1988. aasta aprillis toimunud muinsuskaitsepäevadel toodi esimest korda avalikkuse ette sinimustvalge lipp.
  • "Eestimaa Laul"

     "Eestimaa Laul"
    Massiüritus, millest võttis osa ligi 300 000 inimest. Sellel üritusel kõlas laia avalikkuse ees ka üleskutse omariikluse taastamiseks.Jätkus rahva ajaloomälu taastamine. Eesmärk tugevdada rahva ühtekuuluvustunnet, oldi lootuses, et suudetakse taasiseseisvuda. Seda on nimetatud ka laulvaks revolutsiooniks.
  • Suveräänsusdeklaratsiooni vastuvõtmine

    Suveräänsusdeklaratsiooni vastuvõtmine
    1. novembril 1988 kuulutati Eesti NSV Ülemnõukogu erakorralisel istungjärgul Eesti seadused ülimuslikuks NSV Liidu seaduste suhtes ning võeti vastu Eesti NSV suveräänsusdeklaratsioon.
  • Balti kett

    Balti kett
    See oli enneolematu protestiaktsioon: moodustati katkematu inimkett Tallinnast Vilniuseni, see kett oli pikk 660km ja ketis seisis u. 2 miljonit inimest. Eesmärgiks mõjutada Nõukogude võimu ja näidata vabadustahet.
  • Eesti Kongress

    Eesti Kongress
    Kõiki Eesti Vabariigi kodanikke kutsuti üles end registreerima,et valida hiljem esindusorgan- Eesti Kongress. Valimised toimusid 24. veebr. 1990.a.
  • Üleminekuperiood

    Üleminekuperiood
    Üleminekuperiood oli Eesti Vabariigi Ülemnõukogu poolt 1990. aasta kevadel välja kuulutatud periood, mille lõppeesmärgiks oli Eesti Vabariigi taastamine iseseisva riigina. Üleminekuperiood kuulutati välja 30. märtsil, kui valitsusjuhiks sai Edgar Savisaar.
  • Augustiputš

    Augustiputš oli 19.–21. augustil 1991 Nõukogude Liidus toimunud riigipöördekatse.
  • Eesti taasiseseisvumise väljakuulutamine

     Eesti taasiseseisvumise väljakuulutamine
    Erinevate poliitiliste jõudude kokkuleppe alusel võttis Ülemnõukogu vastu ,,Otsuse Eesti riiklikust iseseisvusest''. Peagi tunnistasid Eesti iseseisvust teised riigid. Eesti Vabariik oli taas maailma poliitilisel kaardil kui iseseisev ja suveräänne riik.