Časovni trak zgodivine

  • Period: 200,000 BCE to 3500 BCE

    PRAZGODOVINA

    Prazgodovina je obdobje pred iznajdbo pisave, ki je trajalo več kot dva milijona let. Vključuje paleolitik, mezolitik in neolitik ter se konča s pojavom pisave. V tem obdobju so se uporabljala kamnita orodja, ljudje so se preživljali z lovom in nabiranjem ter so živeli v skupnostih lovcev-zbiralcev. Neolitik je prinesel prehod iz nomadskih skupnosti v stalna naselja ter razvoj kmetijstva. Prazgodovina je pomembna za razumevanje človeškega razvoja pred pisavo.
  • 3500 BCE

    NASTANEK PRVIH CIVILIZACIJ

    NASTANEK PRVIH CIVILIZACIJ
    Prve civilizacije so se pojavile v Mezopotamiji, Egiptu in Induski dolini okoli 4. in 3. tisočletja pr. n. št. Razvile so kompleksne politične, družbene in kulturne strukture ter inovacije, kot so pisava, gradnja piramid, namakalni sistemi in sistem pisanja.
  • Period: 3500 BCE to 476 BCE

    STARI VEK

    Stari vek je obdobje človeške zgodovine, ki sledi prazgodovini in je zaznamovano z razvojem pisave. V tem obdobju so se pojavile in cvetele različne civilizacije, kot so starega Egipta, Mezopotamije, antične Grčije, Rima in Kitajske. Stari vek je znan po številnih dosežkih in inovacijah v družbi, umetnosti, znanosti in religiji. Zatoni zahodnorimskega cesarstva označujejo konec tega obdobja.
  • Period: 2200 BCE to 1120 BCE

    PREDHOMERSKA DOBA

    Predhomer­ska doba je obdobje v grški zgodovini pred nastankom Homerjevih epov, ki sega med 12. in 8. stoletjem pr. n. št. Zaznamovana je z mitološkimi zgodbami ter civilizacijami, kot sta minojska civilizacija na Kreti in mikenska civilizacija na Peloponezu.
  • Period: 1120 BCE to 776 BCE

    GRŠKA TEMNA DOBA

    Grška temna doba je obdobje v grški zgodovini med 12. in 9. stoletjem pr. n. št., ki je zaznamovano z upadom gospodarstva, politično nestabilnostjo in pomanjkanjem pisnih virov.
  • 800 BCE

    NASTANEK GRŠKIH POLISOV

    NASTANEK GRŠKIH POLISOV
    Grški polisi so nastali med 8. in 6. stoletjem pr. n. št. kot samostojne mestne države. Razvoj trgovine, spremembe v kmetijstvu in konflikti so spodbudili njihovo nastanek. Polisi so imeli svojo politično strukturo, zakone in institucije ter so bili središča grške kulture.
  • Period: 776 BCE to 500 BCE

    ARHAIČNA GRČIJA

    Arhaična Grčija je obdobje med 8. in 6. stoletjem pr. n. št., ki je zaznamovano z razvojem mestnih držav (polisov), trgovino, kolonizacijo ter umetniškim in kulturnim napredkom.
  • 753 BCE

    USTANOVITEV RIMA

    USTANOVITEV RIMA
    Rim naj bi bil ustanovljen v 8. stoletju pr. n. št. po legendi s strani bratov Romula in Rema. Postopoma se je razvil iz naselij in plemenskih skupnosti v pomembno politično in kulturno središče ter kasneje postalo glavno mesto Rimskega cesarstva.
  • Period: 509 BCE to 27 BCE

    RIMSKA REPUBLIKA

    Rimska republika je oblika vladavine v antičnem Rimu med leti 509 pr. n. št. in 27 pr. n. št. Vladavina je temeljila na konzulih, senatu in ljudski skupščini. Republika se je razširila skozi osvojitve, vendar je končala svoj obstoj z vzponom Julija Cezarja in preoblikovanjem v rimsko cesarstvo.
  • Period: 500 BCE to 323 BCE

    KLASIČNA GRČIJA

    Klasična Grčija je obdobje med 5. in 4. stoletjem pr. n. št., znano po razcvetu umetnosti, filozofije, arhitekture ter razvoju demokracije v mestnih državah, predvsem v Atenah.
  • Period: 499 BCE to 479 BCE

    GRŠKO-PERZIJSKE VOJNE

    Grško-perzijske vojne so bile serija vojaških konfliktov med Grčijo in Perzijskim cesarstvom v 5. stoletju pr. n. št. Vojne so vključevale znane bitke, kot so Maraton, Termopile in Plataje, ter so pomembno vplivale na grško identiteto in razvoj zahodne civilizacije.
  • Period: 356 BCE to 323 BCE

    ALEKSANDER VELIKI

    Aleksander Veliki je bil makedonski vladar in vojskovodja v 4. stoletju pr. n. št. Znanih je po svojih osvajalskih pohodih, ki so privedli do oblikovanja velikega imperija, vključno z Grčijo, Egiptom, Perzijo in deli Indije. Bil je vojaški genij in je spodbujal kulturno izmenjavo med različnimi kulturami. Umrl je pri 32 letih, a je pustil velik vpliv na svetovno zgodovino.
  • Period: 323 BCE to 146 BCE

    HELENISTIČNA GRČIJA

    Helenistična Grčija je obdobje po smrti Aleksandra Velikega, med katerim so se grška kultura, umetnost in znanost širile po vzhodnem Sredozemlju. V tem času so se razvile pomembne mestne države in kraljevske dinastije. Helenistična umetnost je združevala grške in orientalske vplive.
  • Period: 264 BCE to 146 BCE

    PUNSKE VOJNE

    Punske vojne so bile serija vojaških spopadov med starim Rimom in Kartagino od leta 264 pr. n. št. do 146 pr. n. št. Rim je zmagal in prevzel nadzor nad Kartagino, kar je okrepilo njegovo vlogo kot prevladujoče sile v Sredozemlju.
  • Period: 146 BCE to 324

    RIMSKA GRČIJA

    Rimska Grčija je obdobje, ko je Rimsko cesarstvo vladalo nad grškimi ozemlji in prevzelo velik vpliv grške kulture. Rimljani so sprejeli grške ideje, običaje in umetnostne sloge ter ohranili pomembne kulturne institucije. To je pustilo trajen vpliv na zahodno civilizacijo.
  • Period: 100 BCE to 44 BCE

    GAJ JULIJ CEZAR

    Gaj Julij Cezar je bil rimski vojskovodja, politik in pisatelj, ki je igral ključno vlogo pri preoblikovanju Rimske republike v Rimsko cesarstvo. Bil je del prvega triumvirata in izvedel številne reforme. Umrl je leta 44 pr. n. št., kar je sprožilo politično nestabilnost in vzpon Oktavijana.
  • Period: 63 BCE to 14 BCE

    GAJ OKTAVIJAN AVGUST

    Gaj Oktavijan, znan kot Avgust, je bil prvi rimski cesar in ustanovitelj Rimskega cesarstva. Pod njegovim vladanjem so bile uvedene reforme, dosežena politična stabilnost in spodbujen kulturni razcvet. Avgust je umrl leta 14 n. št., vendar je njegova vladavina postavila temelje za dolgotrajno cesarstvo.
  • Period: 27 BCE to 476 BCE

    RIMSKO CESARSTVO

    Rimsko cesarstvo je obdobje vladavine Rimskega imperija, ki je trajalo od 27 pr. n. št. do 476 n. št. Obsegalo je veliko ozemlje in bilo znano po močni upravi, vojski in kulturi. Cesar je imel absolutno oblast, cesarstvo pa je pustilo pomemben vpliv na svetovno zgodovino. Razpad zahodnega rimsko cesarstva je zaznamoval konec antičnega obdobja.
  • 1 BCE

    ZAČETEK KRŠČANSTVA

    ZAČETEK KRŠČANSTVA
    Krščanstvo se je začelo v 1. stoletju z Jezusom Kristusom, ki je oznanjal nauke in živel etično življenje. Njegovi učenci, imenovani apostoli, so po njegovi smrti začeli širiti krščanstvo. Ključno vlogo pri širjenju je imel apostol Pavel. Krščanstvo je sprva bilo preganjano, vendar je postopoma pridobivalo privržence. V 4. stoletju je bilo sprejeto kot državna religija v Rimskem cesarstvu.
  • 324

    RIMSKI IMPERIJ SE RAZDELI NA Z IN V DEL

    RIMSKI IMPERIJ SE RAZDELI NA Z IN V DEL
    Rimski imperij se je razdelil na Zahodni in Vzhodni del leta 395 po smrti cesarja Teodozija I. Zahodni del, z Rimom kot glavnim mestom, je nadaljeval kot zahodno rimsko cesarstvo, medtem ko je Vzhodni del, z Konstantinopljem (današnji Istanbul) kot glavnim mestom, postal Bizantinsko cesarstvo. Bizantinsko cesarstvo je nadaljevalo svoj obstoj do leta 1453, medtem ko je zahodno rimsko cesarstvo propadlo leta 476.
  • Period: 324 to Jan 1, 1453

    BIZANTINSKO CESARSTVO

    Bizantinsko cesarstvo je bilo nadaljevanje Rimskega cesarstva v vzhodni polovici Sredozemlja. Obstajalo je med letoma 330 in 1453 ter je ohranilo grško kulturo in krščanstvo kot uradno vero. Cesarstvo je imelo pomemben vpliv na srednjeveško Evropo in pustilo trajen pečat v zgodovini.
  • 380

    KRŠČANSTVO

    KRŠČANSTVO
    Krščanstvo je monoteistična religija, ki temelji na naukih Jezusa Kristusa. Verjame se, da je Jezus Božji Sin, ki je prišel na svet, da bi rešil človeštvo. Krščanstvo je ena najbolj razširjenih religij na svetu z več kot 2 milijardama vernikov.
  • 476

    PROPAD ZAHODNEGA DELA RIMSKEGA CESARSTVA

    PROPAD ZAHODNEGA DELA RIMSKEGA CESARSTVA
    Zahodno rimsko cesarstvo je propadlo leta 476. Notranji razkroj, politična nestabilnost, invazije barbarov in ekonomske težave so prispevali k njegovemu propadu. Propad je vodil do razpada cesarstva in vzpona razdrobljenih kraljestev v zahodni Evropi.
  • Period: 476 to Jan 1, 1492

    SREDNJI VEK

    Srednji vek je obdobje v zgodovini, ki je trajalo od 5. do 15. stoletja. Zaznamovalo ga je fevdalizem, verski vplivi in razvoj srednjeveških mest. Katoliška cerkev je imela močan vpliv, trgovanje je cvetelo, in razvila se je tudi kulturna gibanja, kot je renesansa. Srednji vek se konča s prehodom v renesanso in novim obdobjem v zgodovini.
  • Period: 527 to 565

    CESAR JUSTINIJAN I.

    Justinijan I. je bil vzhodnorimski cesar, ki je vladal med letoma 527 in 565. Zaslovel je po svojih prizadevanjih za obnovo Rimskega cesarstva, pravno reformo in gradnjo cerkva, vključno s slavno Hagio Sophia.
  • Jan 1, 622

    ZAČETEK ISLAMA

    ZAČETEK ISLAMA
    Islam je monoteistična religija, ki se je začela v 7. stoletju na Arabskem polotoku pod vodstvom preroka Mohameda. Mohamed je prejel božje razodetje in začel širiti nauke islama. Islam se je hitro širil in danes je druga največja religija na svetu.
  • Period: Jan 1, 632 to Jan 1, 828

    KARANTANIJA

    Karantanija je bila zgodnjesrednjeveška kneževina in kasneje samostojna država na ozemlju današnje Slovenije med 7. in 9. stoletjem. Igrala je pomembno vlogo pri širjenju krščanstva in je simbol nacionalne zavesti Slovencev.
  • Period: Jan 1, 711 to Jan 1, 1492

    REKONKVISTA

    Rekonkvista je bil proces ponovnega osvajanja Iberskega polotoka s strani krščanskih kraljestev od muslimanskih vladarjev med 8. in 15. stoletjem. Ta proces se je končal leta 1492 z izgonom muslimanov iz Grenade.
  • Jan 1, 800

    KRONANJE KARLA VELIKEGA ZA RIMSKEGA CESARJA

    KRONANJE KARLA VELIKEGA ZA RIMSKEGA CESARJA
    Kronanje Karla Velikega za rimskega cesarja je potekalo leta 800. Karla Velikega, ki je bil že kralj Frnakov, je papež Leon III. v Rimu kronal za rimskega cesarja. To dejanje je simboliziralo ponovno združitev Zahodnega in Vzhodnega dela Rimskega cesarstva ter versko-politično zvezo med Karlovo kraljestvom in rimskim papežem. Kronanje Karla Velikega je imelo velik simbolni pomen in je pomembno zaznamovalo evropsko zgodovino.
  • Jan 1, 1054

    VELIKA SHIZMA

    VELIKA SHIZMA
    Velika shizma je bila razkol med Vzhodno pravoslavno cerkvijo in Rimskokatoliško cerkvijo v 11. stoletju. Razlog za shizmo je bil političen in verski spor med papežem in patriarhom. Shizma je privedla do delitve krščanskih cerkva na vzhodu in zahodu.
  • Period: Jan 1, 1095 to Jan 1, 1272

    KRIŽARSKE VOJNE

    Križarske vojne so bile serija vojaških pohodov, ki so potekali med 11. in 13. stoletjem. Krščanski križarji so se odpravili na vojne odprave v Sveti deželi z namenom osvoboditi ta sveta mesta od muslimanskih vladarjev. Vpliv križarskih vojn je bil pomemben, vendar so se sveta mesta na koncu ponovno vrnila pod muslimansko oblast.
  • Period: Jan 1, 1300 to

    HUMANIZEM IN RENESANSA

    Humanizem in renesansa sta bila pomembni gibanji v evropski zgodovini. Humanizem se je osredotočal na pomen človeka, njegovega razuma in razvoja ter preučevanje klasične literature. Renesansa pa je sledila humanizmu in poudarjala obuditev in občudovanje klasične antike ter razvoj človeških potencialov. Oba gibanja sta imela velik vpliv na evropsko kulturo, umetnost in znanost.
  • Period: Jan 1, 1322 to Jan 1, 1435

    CELJSKI GROFJE

    Celjski grofje so bili vplivna plemiška družina v Srednji Evropi v 14. in 15. stoletju. Izvirali so iz Celja (danes v Sloveniji) in imeli veliko posesti ter politični vpliv.
  • Jan 1, 1348

    EPIDEMIJA KUGE

    EPIDEMIJA KUGE
    Epidemija kuge, znana tudi kot Črna smrt, je bila izredno smrtonosna bolezen, ki je prizadela Evropo v 14. stoletju. Povzročila je visoko smrtnost in drastične posledice na družbi ter gospodarstvu.
  • Period: Jan 1, 1408 to

    TURŠKI VPADI

    Turški vpadi so bili serija napadov Osmanskega cesarstva na različna ozemlja v različnih obdobjih, ki so močno vplivali na regijo.
  • Jan 1, 1450

    IZUM TISKANEGA STROJA

    IZUM TISKANEGA STROJA
    Tiskani stroj, izumljen s strani Johanna Gutenberga v 15. stoletju, je omogočil hitro razmnoževanje besedil s premičnimi kovinskimi črkami. To je revolucionarno vplivalo na širjenje znanja in idej ter postavilo temelje sodobnega tiskanja.
  • Jan 1, 1453

    TURŠKO ZAVZETJE KONSTANTINOPLA

    TURŠKO ZAVZETJE KONSTANTINOPLA
    Turško zavzetje Konstantinopla leta 1453 je označilo konec Bizantinskega cesarstva in ustanovitev Osmanskega cesarstva. Imelo je pomemben vpliv na evropsko zgodovino in širjenje Osmanskega cesarstva.
  • Period: Jan 1, 1478 to

    KMEČKI UPORI

    Kmečki upori so bili oboroženi upori kmečkega prebivalstva proti izkoriščanju in nepravičnim razmeram.
  • Jan 1, 1492

    KOLUMBOVO ODKRITJE AMERIKE

    KOLUMBOVO ODKRITJE AMERIKE
    Kolumbovo odkritje Amerike se je zgodilo leta 1492, ko je italijanski raziskovalec in pomorščak Krištof Kolumb prispel na novo celino. Med iskanjem krajše pomorske poti do Azije je namesto tega odkril Karibski otok San Salvador v Srednji Ameriki. To odkritje je močno vplivalo na evropsko zgodovino, saj je pomenilo začetek obdobja obsežnih kolonialnih in trgovskih dejavnosti v Ameriki ter širjenje evropskih vplivov na novo celino.
  • Period: Jan 1, 1492 to

    NOVI VEK

    Novi vek je obdobje v zgodovini, ki sledi srednjemu veku in zajema 15. do 18. stoletje. V tem času so se zgodila pomembna geografska odkritja, kot je odkritje Amerike, ter razcvet trgovine med evropskimi narodi in novimi svetovi. Poleg tega so se pojavile pomembne družbene in intelektualne spremembe, kot so reformacija, razsvetljenstvo in politične revolucije.
  • Jan 1, 1517

    REFORMACIJA

    REFORMACIJA
    Reformacija je bilo versko gibanje v 16. stoletju, ki je privedlo do razcepa krščanske cerkve in vzpostavitve protestantizma. Osredotočalo se je na kritiko cerkvene korupcije in poudarjalo osebno vero ter svetopisemsko poučevanje.
  • Jan 1, 1550

    PRVI SLOVENSKI TISKANI KNJIGI

    PRVI SLOVENSKI TISKANI KNJIGI
    Prvi slovenski tiskani knjigi sta "Abecednik" in "Katekizem", ki ju je leta 1550 v Tübingenu v Nemčiji izdal Primož Trubar. "Abecednik" je bil prva slovenska knjiga, ki je vsebovala slovensko abecedo, besedilo in molitve, medtem ko je "Katekizem" vseboval verska poučevanja in molitve. Ti dve knjigi sta imeli pomemben vpliv na razvoj slovenskega jezika in kulture ter na širjenje reformacijskih idej med slovenskim prebivalstvom.
  • Jan 1, 1555

    AGSBURŠKI VERSKI MIR

    AGSBURŠKI VERSKI MIR
    Augsburški verski mir, sklenjen leta 1555, je bil dogovor med katoličani in protestanti v Nemčiji, ki je priznal obstoj luteranske vere in določil, da lahko knezi izberejo veroizpoved na svojih ozemljih.
  • PRVA SLOVENSKA SLOVNICA IN PREVOD SVETEGA PISMA V SLOVENŠČINO

    PRVA SLOVENSKA SLOVNICA IN PREVOD SVETEGA PISMA V SLOVENŠČINO
    Prva slovenska slovnica je bila "Primož Trubarjev Katekizem" iz leta 1550. Prvi prevod Svetega pisma v slovenščino je bil Dalmatinova Biblija, izdana leta 1584.
  • Period: to

    LUDVIK XIV. IN ABSOLUTIZEM

    Ludvik XIV., znan kot Sončni kralj, je bil francoski kralj, ki je uveljavljal absolutistično vladanje s popolno oblastjo in nadzorom nad državo. Pod njegovo vladavino je Francija dosegla velik politični in kulturni vpliv.
  • Period: to

    RAZSVETLJENSTVO

    Razsvetljenstvo je bilo intelektualno gibanje v 18. stoletju, ki je poudarjalo razum, svobodo in napredek ter nasprotovalo tradicionalnim verskim in političnim idejam. Vplivalo je na politiko, filozofijo, umetnost in znanost. Pomembni misleci tega obdobja so bili Voltaire, Montesquieu, Rousseau in Diderot.
  • Period: to

    PRVA INDUSTRIJSKA REVOLUCIJA

    Prva industrijska revolucija je bilo obdobje v 18. stoletju, ko se je s pomočjo parnega stroja in drugih inovacij začelo masovno prehajanje iz ročne proizvodnje v mehanizirano proizvodnjo. To je prineslo učinkovitejšo industrijsko proizvodnjo, urbanizacijo ter spremenilo način življenja in gospodarstvo.
  • Period: to

    NAPOLEON BONAPARTE

    Napoleon Bonaparte je bil francoski vojaški voditelj in politik, ki je vodil Francijo med letoma 1799 in 1815. Postal je znan po svojih vojaških uspehih in je bil ključna figura v evropski zgodovini. Uvedel je številne reforme in širil francosko cesarstvo, a je bil končno poražen in izgnan. Njegova vladavina je imela pomemben vpliv na politično in vojaško dogajanje v Evropi.
  • NASTANEK ZDA

    NASTANEK ZDA
    ZDA so bile ustanovljene leta 1776, ko so se trinajst britanskih kolonij razglasile za neodvisne države. Po vojni za neodvisnost in podpisu Pariškega sporazuma leta 1783 je bila priznana neodvisnost ZDA. Z ustavo, sprejeto leta 1787, so bile vzpostavljene temeljne politične in ustavne strukture, ki so oblikovale državo.
  • Period: to

    FRANCOSKA REVOLUCIJA

    Francoska revolucija je bilo obdobje družbenih in političnih pretresov v Franciji med letoma 1789 in 1799. V tem času so se ljudje uprli proti absolutni monarhiji in zahtevali večjo enakost ter politične spremembe. Revolucija je prinesla uvedbo načela enakosti pred zakonom, ukinitev privilegijev plemstva in duhovščine ter končno giljotiniranje kralja Ludvika XVI. Njen vpliv na politične, družbene in kulturne spremembe je bil izjemen.
  • Period: to

    ILIRSKE PROVINCE

    Ilirske province, vzpostavljene med letoma 1809 in 1813 pod Napoleonovo oblastjo, so bile območje v južni srednji Evropi, ki je zajemalo večji del današnje Slovenije ter dele Hrvaške, Avstrije in Italije. Provinčna uprava je uvedla francoski pravni sistem in spodbujala modernizacijo ter gospodarski razvoj. Ilirske province so se razpustile ob koncu Napoleonskih vojn leta 1813.
  • Period: to

    METTERNICHOV ABSOLUTIZEM

    Metternichov absolutizem je bil politično obdobje med letoma 1815 in 1848 v Avstrijskem cesarstvu, ko je Klemens von Metternich vladal s konzervativnimi idejami. S svojo politiko je zatiral liberalna in nacionalistična gibanja ter zagovarjal ohranitev absolutistične oblasti. Kljub temu so se v tem obdobju že začele pojavljati družbene napetosti in revolucionarna gibanja.
  • KONGRES SVETE ALIANSE V LJUBLJANI

    KONGRES SVETE ALIANSE V LJUBLJANI
    Na žalost nimam podatkov o kongresu Svete Alianse v Ljubljani. Lahko pa vam povem, da je bila Sveta Aliansa zavezniška koalicija evropskih držav, ustanovljena po koncu Napoleonskih vojn leta 1815. Namen koalicije je bil vzpostaviti stabilnost v Evropi in preprečiti morebitne revolucionarne gibanje. Kongresi Svete Alianse so potekali v različnih mestih, kot je Dunaj, Aachen, Verona in drugi. V Ljubljani pa ni bilo znanega kongresa Svete Alianse.
  • 1848 -> POMLAD NARODOV IN ZEDINJENA SLOVENIJA

    1848 -> POMLAD NARODOV IN ZEDINJENA SLOVENIJA
    Pomlad narodov je bilo obdobje revolucionarnih in nacionalističnih gibanj v Evropi med letoma 1848 in 1849. V Sloveniji je v tem času potekal narodni preporod, ki je krepil slovensko identiteto in jezik. Zedinjena Slovenija se nanaša na idejo združitve vseh slovenskih ozemelj v eno politično entiteto. Ideja se je uresničila šele po razpadu Avstro-Ogrske in oblikovanju Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev (kasneje Kraljevina Jugoslavija).
  • Period: to

    DRUGA INDUSTRIJSKA REVOLUCIJA

    Druga industrijska revolucija je bilo obdobje intenzivnih tehnoloških in industrijskih sprememb v drugi polovici 19. stoletja. Uvedba električne energije, notranje izgorevalne motorje, telegraf, telefon in masovna proizvodnja so bili ključni dosežki tega obdobja. Ta revolucija je prinesla gospodarsko rast, urbanizacijo in spremenila način proizvodnje ter komunikacije.
  • Period: to

    SODOBNOST

    Sodobnost je trenutno obdobje, ki se osredotoča na hitro napredovanje tehnologije, globalizacijo in družbene spremembe.