A felvilágosodás kora: idővonal

  • Period: to

    A felvilágosodás kora

  • Oliver Cromwell hatalomra törése

    Oliver Cromwell hatalomra törése
    Miután I. Károly feje lehullott, Oliver Cromwell került Anglia élére. Uralkodása alatt diktatúrát épített ki, a parlamentet feloszlatta és a nélkül kormányzott.
  • Jognyilatkozat

    Jognyilatkozat
    A Jognyilatkozat Orániai Vilmos uralkodása alatt született, biztosította a polgári szabadságjogokat és kimondta, hogy a végrehajtói hatalmat már nem a király, hanem a parlament ellenőrzi, így az uralkodó beleszólása a hatalomgyakorlásba egyre csökkent.
  • Montesquieu elmélete

    Montesquieu elmélete
    Montesquieu követte John Locke társadalmi szerződéséről szóló elméletét és kidolgozta a hatalmi ágak felosztását. Ebben megfogalmazta, hogy a három hatalmi ág: a törvényhozó, a végrehajtó és a bírói hatalom egymást ellenőrzik és megakadályozzák a hatalommal való visszaélést.
  • A Függetlenségi Nyilatkozat

    A Függetlenségi Nyilatkozat
    Miután a gyarmatok képviselői Philadelphiában a brit kormány rendeleteit törvénytelennek nyilvánították, Thomas Jefferson megfogalmazta a Függetlenségi Nyilatkozatot. Ez nem csak a függetlenségüket fogalmazta meg Angliától, hanem az emberi szabadságjogokat és a képviseleti kormányukat is.
  • Francia államcsőd

    Francia államcsőd
    XVI. Lajos uralkodása idején kiadásait nem a bevételekhez igazította, országa eladósodott, és már az államadósság kamatjait sem tudta kifizetni. A parasztság köreiben a súlyosbodó gazdasági válság miatt hamar felütötte fejét az éhínség.
  • A Bastille ostroma

    A Bastille ostroma
    A forrongó párizsi nép 1789. július 14-én bevette az akkoriban börtönként használt Bastille-t annak reményében, hogy fontos politikai hadifogjokat tudnak majd kiszabadítani. Ezzel az eseménnyel tört ki a francia forradalom.
  • Az 1791-es alkotmány

    Az 1791-es alkotmány
    Az Alkotmányozó Nemzetgyűlés két év ülésezés után megalkotta az új alkotmányt, ami biztosította a hatalmi ágak megosztását és a cenzusos választási rendszert. Az államfő a király maradt, de rendelkezései csak az általa kinevezett miniszteri ellenjegyzéssel voltak törvényesek.
  • Robespierre és a jakobinusok diktatúrája

    Robespierre és a jakobinusok diktatúrája
    A jakobinusok elrendelték az általános hadikötelezettséget, ami kiszélesítette a parasztság felkelését, a vidék nem akarta elfogadni Párizs uralmát. A jakobinusok tízezrek lemészárlásával tudták csak a zendüléseket megfékezni, a hatalom egyre kisebb csoport kezébe került és már egymásban látták az ellenséget.
  • Capet Lajos kivégzése

    Capet Lajos kivégzése
    A párizsi tömeg XVI. Lajos halálát követelte. Capet Lajost perbe fogták és habár a kezdetekben a girondiak ellenálltak, végül Lajos feje 1793. január 21-én lehullott.
  • A háború vége és a Direktórium kialakítása

    A háború vége és a Direktórium kialakítása
    A Direktórium a jakobinusok uralmának felszámolása után békét kötött 1795-ben a franciaellenes koalíció tagjaival. Új alkotmányt dolgoztak ki, céljuk a diktatúra elkerülése, a szélsőségesek távoltartása a hatalomtól és egy szilárd rendszer kialakítása volt.
  • Napóleon császársága

    Napóleon császársága
    A kezdetekben még Napóleon megpróbálta teljhatalmát palástolni, diktatúráját elfedni, de 1804 decemberében császárrá koronáztatta magát. Európai hatalmi fölényre tört és a kontinentális zárlattal kizárta a brit kereskedelmet Európa kikötőiből.
  • Waterloo

    Waterloo
    Miután 1813-ban a koalíciós erők elfoglalták Párizst, száműzették Napóleont és császársága 1814-ben véget ért. 1815-ben még visszatért, ám a kimerült országnak esélye sem volt a győzelemre, Waterloonál döntő vereséget szenvedett Napóleon csapata.