-
Ebben a korszakban, az őskorban minden család, ember maga teremtette meg a számukra szükséges dolgokat, minden közös volt, nem volt szükség pénzre.
-
-
A pénz, mint a cserék közvetítője először árupénz formájában jelent meg, amikor a feleslegek közül egy kitüntetett áru jelent meg, amelyet könnyebb volt eladni, mint mást.
-
Az árucserénekaz volt a legnagyobb hátránya, hogy a sikeres kereskedelemhez mind a két félnek szüksége kellett, hogy legyen a másik fél árujára.
Erre megoldásként több helyen önállóan kineveztek közösségek maguknak olyan eszközt/terméket, melyek értékállók, tartósak és legfőkébb mindenki által elfogadottak voltak. Ez minden helyen más és más volt, Magyarországon pl. a szarvasmarha. -
-
Példa az árupénzre
-
Idővel az egyik legjobb megoldás árupénzre a nemesfém lett. A nemesfém értékálló, tartós, osztható az által, hogy érmékké kovácsolják, könnyedén szállíthatóak, egyneműek és az idő előrehaladtával mindenki el tudta fogadni.
A fémpénzek koncepciója annyira megtetszett az emberiségnek, hogy ugyan az aranystandardról, még csekély értékű váltópénzként a mai napik jelen van. -
A gazdaság fejlődésével a nemesfémek véges mennyisége nem tudta kielégíteni a kereskedelemben szükséges pénzszükségleteket. Ilyenkor az a kereskedők, kesőbb bankok, nemzeti bankok váltókat adtak ki, melyek gyakorlatilag egy fajta tartozást reprezentáltak a kereskedő és az adott váltó tulajdonosa között.
-
Bankjegyekben vagy érmékben azonnal rendelkezésre álló közvetlen fizetőeszköz
-
-
Az informatika fejlődésével megjelent az elektronikus pénzforgalom, ahol a pénz legnagyobb része már csak elektronikusan van nyilvántartva és a felhasználása is csak elektronikusan történik, bankkártya, vagy bankközi utalások által.
Egy fontos különbség, hogy a bankjegy esetében az állami jegybank fizetési ígérvényét használjuk, míg egy bankkártyás vagy hitelkártyás vásárlásnál egy kereskedelmi bank ígérete a fedezet.