Penz1

A pénz története

  • Period: 10,000 BCE to

    A pénz története

    A pénz, mint vásárlóeszköz kialakulása, átalakulása és történetének főbb fordulópontjai.
  • 9000 BCE

    Cserekereskedelem

    Cserekereskedelem
    Eleinte az emberek csak a tárgyaikat, élelmüket vagy egyéb kezdetleges eszközeiket cserélték ki egymással. Itt még messze nem volt jelen a pénz viszont látszik belőle, hogy ezek a tárgyak valamilyen értéket képviseltek.
  • 1100 BCE

    Árupénz

    Árupénz
    A termelés hatékonyságának növekedése révén keletkező árufeleslegek cserére sarkallták az embereket. A nomád törzsek azt, amiből nekik egy adott időszakban több halmozódott fel, mint amit el tudtak fogyasztani, szívesen cserélték olyasmire, amiből hiány mutatkozott. Az áruk aránya állandósult így az árucsere átalakult árupénzé. A halásztörzsek kagylókat az ugor vándorok prémet használtak árupénzként.
  • 650 BCE

    Nemesfémpénzek

    Nemesfémpénzek
    Az árupénzt a nemesfémpénzek váltották fel. Nemesfémekre vonatkozó első írásos feljegyzések az ókori Mezopotámiából i.e. 3000 körüli időszakból származnak. Az ékírások tanúsága szerint a fizetéseket akkor már meghatározott súlyú ezüsttel, az úgynevezett sékellel bonyolították le. Viszont a mai pénzérmék ősei ismereteink szerint először Kis-Ázsiában, az akkori Lüdiában jelentek meg i.e. 640-630 között arany és ezüst ötvözetként, melynek neve elektron volt.
  • Értékpapír

    Értékpapír
    Az értékpapír olyan egyoldalú jognyilatkozat, amely papíralapú okiratként vagy jogszabályban megjelölt más módon létrehozott, rögzített, nyilvántartott és továbbított adatösszességként a benne foglalt jogot úgy testesíti meg, hogy azt a jogot gyakorolni, arról rendelkezni csak az értékpapír által, annak birtokában lehet. Az értékpapír pénzügyi szempontból jövőbeli fizetésre vonatkozó ígéret. Az első részvények és értékpapírok az I. ipari forradalom időszakában jelentek meg.
  • Az arany helyettesítése

    Az arany helyettesítése
    A kereskedelem fellendülésével a nemesfémek már nem tudták kielégíteni a hatalmas keresletet. Ezért valamivel helyettesíteni kellett a fémpénzeket. Erre találták fel a váltókat. A váltó határozott összegre, névre és időre szóló fizetési ígérvény. Forgatható értékpapír, vagyis még lejárta előtt átruházható. Az elismert kereskedők széles köre elfogadta a közismert váltókat. Abban különbözik a hagyományos pénztől, hogy szűk kör ismerte el és volt lejárati ideje.
  • Bankjegy

    Bankjegy
    A váltókkal szemben a a bankjegyek általánosan elfogadottak voltak és a bankok kezelték őket. A bankok az 1800-as évek elején a nemesfémek értéke alapján bocsátották ki saját váltóikat, amikből kialakult a klasszikus bankjegy, amellyel megbízhatósága miatt sokkal szívesebben kereskedtek a hitelezők.
  • Jegybank

    Jegybank
    Fontos kiemelni a jegybankok szerepét. A bankok kibocsátott bankjegyei továbbra is csak váltók maradtak volna, ha nem emelkednek ki jegybankok a sima bankok között, akik elismertté tették az egyes pénzeket.
  • Modern pénz

    Modern pénz
    Mai modern pénz egy belső érték nélküli pénz, tehát nincs mögötte arany fedezet. A kezünkben lévő pénz értéke mögött az az áru- és szolgáltatásérték áll, amit az adott gazdaság létrehoz. A modern pénz lényege a társadalmi bizalom. A törvényes fizetőeszköz az állam által elfogadott pénz, amely alapját a társadalmi közmegegyezés adja. A pénzteremtés a bankrendszer segítségével történik, jellemzően hitelteremtés, hitelnyújtás útján, ezért is tekintjük a modern pénzt hitelpénznek.
  • Kriptavaluták megjelenése

    Kriptavaluták megjelenése
    A Bitcoin és más kriptavaluták a fizetési eszközök egy új korszakát hozták el. Emögött már bankok azaz hitelintézetek sem állnak, de mégis működik a blockchain alapú rendszer. Bár még gyerekcipőben járnak ezek a pénzek, mégis alapvetően megváltoztatták a piacokat és a gazdaságról való gondolkodásmódunkat. Egyre több állam gondolkodik a kriptavalutákra való átállásban hiszen a ma még forgalomban lévő bankjegyek és érmék rengeteg fölösleges költséget jelentenek a gazdaságoknak.