153px leonardo self

Leonardo da Vinci

  • Apr 15, 1452

    Narodziny

    Urodził się i wychował niedaleko miasta Vinci, będąc nieślubnym synem notariusza ser Piera da Vinci i chłopki Cateriny.
  • Apr 16, 1452

    Chrzest

    W kościele Świętego Krzyża w Vinci ksiądz Piero di Bartolomeo Cecci, najbliższy sąsiad rodziny, udzielił Leonardowi sakramentu chrztu.
  • Jan 4, 1466

    Przeprowadzka

    Ojciec zabrał Leonarda do Florencji, gdzie prowadził kancelarię adwokacką w wynajętych pomieszczeniach przy dzisiejszej ulicy Via dei Gondi.
  • Jul 1, 1472

    Bractwo malarzy

    Został członkiem florenckiego bractwa malarzy o nazwie Bractwo św. Łukasza, działającego niezależnie od cechu malarzy Arte dei Medici e Speziali, uzyskując status niezależnego artysty-malarza.
  • Aug 5, 1473

    Namalowanie obrazu ''Rysunek krajobrazu''

    W okresie rozkwitu olejnego malarstwa realistycznego Leonardo także stał się przedstawicielem tego stylu.
  • Jan 1, 1475

    ''Zwiastowanie ''

    ''Zwiastowanie ''
    Obraz namalowany w latach 1472-75.Jest to pierwszy obraz artysty. Ogród, w którym ma miejsce zdarzenie, jest prastarym symbolem dziewictwa Maryi. Przed Matką Boską stoi pulpit z książką, który stanowi symbol jej mądrości. Zaś lilia na obrazie symbolizuje dziewictwo Maryi.
  • Jan 4, 1476

    Oskarżenie

    Młody Leonardo obok 3 innych zamożnych Florentyńczyków został oskarżony o 'niemoralne' kontakty z młodzieńcem oferującym usługi męskiej prostytucji – Jacopo Saltarelli.
  • Jan 1, 1478

    Namalowanie ''Madonny Benois''

    Namalowanie ''Madonny Benois''
    Leonardo przedstawił Maryję, bawiącą się z Dzieciątkiem i pokazująca mu kwiatek passiflory o czterech krzyżujących się płatkach. Jest on głównym elementem kompozycji i symbolizuje Ukrzyżowanie. Wokół niego mistrz przedstawił relacje matki z dzieckiem poprzez splecione dłonie.
  • Jan 1, 1478

    Madonna z goździkiem

    Madonna z goździkiem
    Dzieło jest uznawane za jeden z najwcześniejszych obrazów Leonarda. Wskazuje na to ogromne podobieństwo do innych malowideł z pracowni Verrocchia, u którego artysta pobierał nauki.
  • Jan 10, 1478

    Założenie własnej pracowni i namalowanie ''Wizje świętego Bernarda''

    Założenie własnej pracowni i namalowanie ''Wizje świętego Bernarda''
    10 stycznia 1478 r. Signoria zamówiła u Leonarda duży obraz ołtarzy, który miał zdobić kaplicę św. Bernarda w pałacu Vecchio. Władze wybrały artystę na twórcę obrazu jako drugiego w kolejności, po tym jak umowę odrzucił Piero del Pollaiulo. Malarz otrzymał na poczet przyszłych prac zaliczkę w wysokości 250 florenów. Obraz miał zastąpić malowidło Bernarda Daddiego, które przedstawiało Maryję ukazującą się św. Bernardowi.
  • Jan 1, 1479

    Namalowanie obrazu ''Święty Hieronim na pustyni''

    Namalowanie obrazu ''Święty Hieronim na pustyni''
    W latach 1479-1481 Leonardo tworzył obraz Święty Hieronim na pustyni, lecz nie ukończył go. Jego autorstwo jest trudne do stwierdzenia ze względu na zły stan, w jakim się zachował.
  • Jan 1, 1480

    Portret Ginevry Benci

    Portret Ginevry Benci
    Do imienia modelki nawiązuje na obrazie ciemny krzew jałowca (wł. ginepro). Na odwrocie umieszczono emblemat wielbiciela Ginevry Bernarda Bembo. Bohaterka obrazu była znana w kręgach rodziny Medyceuszy za sprawą swojej twórczości lirycznej i twórczości dramatycznej i cnotliwego życia.
  • Jan 1, 1480

    Maszyny do latania

    Maszyny do latania
    Jeden z jego projektów ukazuje helikopter podnoszony przez wirnik, wprawiany w ruch przez czterech mężczyzn. Leonardo nie ograniczał się tylko do projektowania latających maszyn z mechanicznymi skrzydłami, zaprojektował także spadochron. Lotnik miał się go trzymać za pomocą rąk.
  • Jan 1, 1481

    Namalowanie ''Pokłon Trzech Króli''

    W marcu 1481 r. artysta podpisał umowę z klasztorem S. Donato a Scopeto na wykonanie obrazu ołtarzowego w ciągu trzydziestu miesięcy. Leonardo nie dokończył obrazu.
  • Jan 1, 1482

    Meduza

    Obraz przedstawiał głowę Meduzy, którą oplatają węże. Było to pierwsze dzieło Leonarda, które odwoływało się do mitologii. W 1553 r. obraz znajdował się w zbiorach rodu Medyceuszy.
  • Jan 1, 1485

    Portret damy z gronostajem

    Portret damy z gronostajem
    Przedstawia Cecylię Gallerani, kochankę księcia Ludovico Sforzy.
  • Jan 1, 1485

    Czoł Leonarda

    Czoł Leonarda
    W 1485, Leonardo da Vinci przedstawił projekt dyskopodobnego pojazdu w postaci "żółwia", który dookoła otoczony był armatami, które według założenia miały miotać kamieniami.
  • Jan 1, 1490

    Człowiek witruwiański

    Człowiek witruwiański
    Z tekstu wynika, że rysunek stanowi ilustrację do fragmentu traktatu O architekturze ksiąg dziesięcioro Witruwiusza, poświęconego proporcjom ludzkiego ciała. W tym przypadku zwrócono uwagę na fakt, że wysokość dorosłego człowieka równa się w przybliżeniu szerokości jego rozstawionych ramion.
  • Jan 1, 1490

    Madonna w grocie

    Madonna w grocie
    Obraz Leonarda da Vinci, zamówiony przez Bractwo Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny przy kościele San Francesco Grande (św. Franciszka w Mediolanie).
  • Jan 1, 1490

    ''Portret muzyka''

    ''Portret muzyka''
    Jest to jedyny portret pędzla Leonarda, którego bohaterem jest mężczyzna, choć w jego szkicownikach nie brakowało portretów rysunkowych. Artysta przedstawił mężczyznę z kartką z nutami w dłoni.
  • Jun 1, 1490

    Przebudowanie katedry

    W czerwcu 1490 zarząd katedry w Pawii zwrócił się do architekta i inżyniera Francesca di Giorgio Martiniego, przebywającego wówczas w Mediolanie, o pomoc w jej przebudowie. Za namową Sforzy da Vinci udał się tam razem z Martinim.
  • Jun 18, 1490

    Wyruszenie do katedry

    18 czerwca wyruszyli konno w towarzystwie współpracowników Martiniego i uczniów Leonarda. Po przyjeździe zatrzymali się w gospodzie Saracen. Rachunek uregulował 21 czerwca zarząd katedry.
  • Jul 15, 1490

    Powrót do mediolanu

    Ludwik oddał mu do dyspozycji swoją starą rezydencję, Corte Vecchia. Artysta urządził tam pracownię malarską, a także budował wynalazki techniczne. Zatrudnił w warsztacie pomocników i uczniów.
  • Jan 1, 1493

    Zamek kołowy

    Zaś historyk Claude Blair odkrył, iż w prowincji Friuli w północnych Włoszech zaczęto wytwarzać zamki kołowe najpóźniej w 1510, a Leonardo pracował tam przez pewien czas, wykonując pomiary związane z fortyfikacjami na miejscowym zamku.
  • Jan 1, 1494

    Zlecenie

    Ludwik zaczynał tracić popularność. W 1494 zlecił Leonardowi zaprojektowanie jego propagandowego emblematu politycznego.
  • Jul 16, 1494

    Zamieszkanie Cateriny

    Leonarda odwiedziła Caterina i zamieszkała z nim aż do śmierci w Corte Vecchia.
  • Jan 1, 1495

    Pgrzeb Cateriny

    W 1495 Leonardo wyprawił jej pogrzeb, na który wydał 123 soldy.
  • Jan 3, 1496

    Niudany test lotu

    Leonardo przeprowadził nieudany test skonstruowanej przez siebie maszyny latającej. Nie ma pewności co do tego, czy Leonardo osobiście wykonywał próby lotów.
  • Jan 1, 1497

    Śmierć małżonki Ludwika

    W styczniu 1497 w czasie porodu zmarła małżonka Sforzy. Przygnębiony władca postanowił z mieszczącej się na parterze wieży północnej Sali Deskowej w swoim zamku zrobić prywatne ustronie.
  • Jan 1, 1498

    Namalowanie ''Ostatniej Wiecierzy''

    Namalowanie ''Ostatniej Wiecierzy''
    Leonardo tworzył malowidło ścienne Ostatnia Wieczerza w refektarzu klasztoru przy kościele Santa Maria della Grazie.
  • Sep 1, 1498

    Zaczęcie nowego projektu

    Leonardo skończył dekorować Czarne Salki na zamku i przystąpił do nowego projektu.
  • Jan 1, 1499

    Najazd francuzów

    Wobec tego Leonardo, spodziewając się nieuchronnej klęski swojego mecenasa, przystąpił do porządkowania swoich spraw.
  • Sep 6, 1499

    Ucieczka

    Po ucieczce swojego protektora Leonardo nawiązał kontakt z Francuzami. Dostał zlecenie sporządzenia raportu o warunkach panujących we Florencji.
  • Jan 1, 1500

    Leda z łabędziem

    Leda z łabędziem
    Studium głowy Ledy przedstawia temat splotów, który często pojawia się w twórczości Leonarda. Studium do obrazu o tytule Leda klęcząca poprzedzało ostateczny efekt, który przedstawiał Ledę w pozycji stojącej.
  • Mar 1, 1500

    Spotkanie z Giovannim Bellinim i Giorgionem.

    Zajmował się planami zabezpieczenia wschodniej granicy Republiki Weneckiej przed najazdem tureckim. Sporządził dla weneckiego senatu raport w sprawie możliwości ufortyfikowania rzeki Isonzo.
  • Jan 1, 1501

    Namalowanie ''Madonna z kądzielą''

    Namalowanie ''Madonna z kądzielą''
    Oryginał zamówiony został prawdopodobnie przez Florimunda Roberteta, sekretarza stanu francuskiego króla Ludwika XII. W 2003 r. obraz należący wówczas do księcia Buccleuch został skradziony z jego zamku w Dumfries and Galloway. Cztery lata później, w październiku 2007, odnalazła go szkocka policja.
  • Jan 1, 1503

    Spotkanie z Michałem Aniołem

    Spotkanie z Michałem Aniołem
    Leonardo miał już na swoim koncie wiele sukcesów, natomiast młody Michał Anioł był początkującym artystą. Później do grona dołączył Rafael Santi, którego twórczość zyskała wiele ze strony Leonarda, jak i Michała.
  • Jan 1, 1503

    Mona Lisa

    Mona Lisa
    "Mona Lisa" jest obrazem charakteryzującym się raczej ciemnymi i chłodnymi barwami. Dominuje w nim zieleń i to zarówno w szacie samej Mony, jak i w znajdującym się za nią lesie. Kompozycja jest zdecydowanie statyczna, lecz zamknięta.
  • Jan 1, 1506

    Bitwa pod Anghiari

    Bitwa pod Anghiari
    Do naszych czasów zachowały się jedynie rysunki wykonane przez różnych malarzy na podstawie kartonu oraz jeden szkic samego Leonardo. To nieukończone dzieło, inspirowało wielu artystów samym swym zarysem. Najsłynniejszy dziś szkic stworzył Peter Paul Rubens.
  • Apr 8, 1506

    Przeprowadzenie sekcji zwłok

    Przeprowadzał zabronione wówczas sekcje zwłok, co wymagało przełamania jego wewnętrznych oporów. Przy wykonywaniu rysunków Leonardo dążył do uporządkowania oglądanych organów. Ktoś jednakże doniósł papieżowi o badaniach Leonarda. Gdy papież zakazał mu wykonywania sekcji zwłok, Leonardo korzystał z serc byków, by badać układ krwionośny.
  • Jan 1, 1508

    ''Madonna w grocie'' wersja druga

    ''Madonna w grocie'' wersja druga
    Druga wersja obrazu ''Madonna w grocie''.Obydwie wersje obrazu różnią się szczegółami, takimi jak aureole czy układ rąk postaci.Wersja druga została namalowana głównie przez ucznia Leonarda, Ambrogia de’Predisa. Sam mistrz własnoręcznie namalował jedynie kilka szczegółów.
  • Jan 1, 1513

    Zbawiciel świata

    Zbawiciel świata
    Obraz przedstawia Jezusa z prawą ręką wzniesioną do błogosławieństwa, a w drugiej trzymającego szklaną kulę, będącą symbolem świata.
  • Jan 1, 1513

    Namalowanie ''Święta Anna Samotrzecia, Dziewica z Dzieciątkiem i Św. Anną''

    Namalowanie ''Święta Anna Samotrzecia, Dziewica z Dzieciątkiem i Św. Anną''
    Jest wiele sprzeczności w kwestii powstania obrazu. Historia sztuki nie zna odpowiedzi na pytanie, czy artysta otrzymał zlecenie na namalowanie obrazu już w 1499 roku od króla francuskiego, po zajęciu przez niego Mediolanu czy raczej rozpoczął malowanie w późniejszym okresie we Florencji, jako malowidła ołtarzowego dla zakonu Serwitów od Zwiastowania.
  • Jan 1, 1516

    Jan Chrzciciel

    Jan Chrzciciel
    Jest to jedyny zachowany obraz Leonarda z czasu, gdy przebywał w Rzymie. Przypuszczalnie jest także ostatnim samodzielnie wykonanym ręką mistrza.
  • May 2, 1519

    Śmierć

    Śmierć
    Zmarł w swojej sypialni. Vasari twierdzi, że w chwili śmierci w ramionach trzymał go król. Nie jest to jednak możliwe, gdyż następnego dnia król wydał edykt w Saint-Germain, a podróż tam zajmowała 3 dni.