1200px taras shevchenko   portrait by ivan kramskoi

Тарас Шевченко

  • Народження

    Народження
    Народився в селі Моринці (нині Черкаська область) у кріпацькій сім'ї Григорія Шевченка 9 березня (25 лютого за ст. ст.) 1814р.
    Батько чумакував. Мати Катерина Бойко. Вона була кріпачкою Василя Енгельгарда. До народження Тараса батьки жили в с.Кирилівка, а вже пізніше переїхали до Моринців (в 1810р.). Сім'я жила в хаті кріпака Копія, якого заслали до Сибіру.
  • Навчання в дяка Совгиря

    Навчання в дяка Совгиря
    Восени 1822 року батько віддав Тараса у науку до місцевого дяка Совгиря.Важкою була ця наука, але малий Тарас успішно подолав її, переносячи мужньо всі суворі кари деспота-ката. За два роки Тарас навчився читати й писати, і, можливо, засвоїв якісь знання з арифметики. Читав він дещо й крім Псалтиря. У той час ознайомився із творами Григорія Сковороди.
  • Одруження батька з Оксаною Терещенко

    Залишившись з малими дітьми, 7 (19) жовтня 1823 року
    батько одружився вдруге з удовою Оксаною Терещенко, в якої вже було троє дітей. Життя сім'ї стало ще тяжчим.

    Вона жорстоко поводилася з нерідними дітьми, зокрема з малим Тарасом.
  • Смерть матері

    Смерть матері
    Від тяжкої праці й злиднів померла мати Тараса —Катерина Якимівна Шевченко.
  • Чумакування

    Чумакування
    Малий Тарас чумакує разом з батьком. Про цю подію в своєму житті він згадує у повісті «Наймичка».
  • Смерть батька

    Смерть батька
    Пізньої осені 1824 року в непогоду батько застудився у дорозі, занедужав. Перед смертю Григорій Іванович, як це згадує сестра Ярина, промовив:"Синові Тарасу із мого хазяйства нічого не треба; він не буде абияким чоловіком; із його буде або щось дуже добре, або велике ледащо, для його моє наслідство або нічого не буде значить, або нічого не допоможе".Віщими виявилися слова змученого гіркою кріпаччиною трударя: широченні, величні обрії відкрила перед Тарасом його поетична доля.
  • Проживання у чужих людей

    Проживання у чужих людей
    Залишившись сиротою, малий Тарас деякий час жив у дядька Павла, який став опікуном сиріт.
    Згодом майбутній поет іде школярем-попихачем до кирилівського дяка Петра Богорського, де його життя було постійно напівголодним.
  • Period: to

    Повернення в с.Кирилівка

    Тікає від жорстокого дяка Богорського в містечко Лисянку з наміром піти в науку до місцевого маляра.
    З Лисянки Тарас переходить до іншого дяка-маляра в село Тарасівку, але дяк відмовив йому.
    Після невдалих спроб влаштуватися в науку до малярів Тарас повертається в с. Кирилівку. Пасе громадську череду. Наймитує в попа Григорія Кошиця.
  • Початок праці в Енгельгардта

    Протягом двох тижнів живе у хлипнівського маляра-живописця.
    Просить управителя поміщицького маєтку у Вільшаній дозволити вчитися у хлипнівського маляра-живописця. Але Тараса забирають у двірню поміщика Енгельгардта.
    Працює кухарчуком, а потім — козачком
  • Period: to

    У пана

  • Перебування у м.Вільно

    Разом з поміщиком побував у Корсуні, Києві. А восени 1829р. Шевченко супроводжує валку з майном молодого пана до Литви у м. Вільно. У списку дворових його записано здатним “на комнатного живописца”.У Вільно Шевченко виконує обов'язки козачка в панських покоях. У вільний час вивчає польську мову, читає твори польських письменників, малює. Шевченка віддають вчитися малюванню. Найвірогідніше, що він короткий час учився у Яна-Батіста Лампі, який з кінця 1829р. до весни 1830р. перебував у Вільно
  • Переїзд до Петербурга

    Переїзд до Петербурга
    У Вільні Шевченко був свідком польського визвольного повстання проти російського самодержавства.Після початку польського повстання 1830р. віленський військовий губернатор змушений був піти у відставку. Поїхав до Петербурга і його ад'ютант Енгельгардт. Десь наприкінці лютого 1831р. помандрував до столиці у валці з панським майном і Шевченко. Він прийшов 1831 року до Петербурга пішки, подолавши разом з іншими кріпаками Енгельгардта сотні верст глибокими снігами Прибалтики й російської Півночі.
  • Period: to

    Наука у Ширяєва

    Поміщик Енгельгардт законтрактував Шевченка на 4 роки цеховому майстру-живописцю В. Ширяєву. Ширяєв брав численні підряди на розмалювання панських будинків, церков, театрів. Учні його жили на горищі, їх нещадно експлуатували виконувати ці роботи. Тарас також брав участь, це розширювало його кругозір, сприяло виробленню професійних навичок й естетичних смаків. Разом із Ширяєвим Шевченко розмальовує плафон петербурзького Великого театру.
  • Знайомство з І.Сошенко

    Знайомство з І.Сошенко
    Влітку 1835р. у Літньому саду він познайомився зі своїм земляком-художником, учнем Академії художеств Іваном Максимовичем Сошенком. На той час Сошенко був бідним студентом Академії художеств. Сошенко робить усе, щоб якось полегшити долю Тараса: знайомить його з Є. Гребінкою, К. Брюловим, В. Жуковським , О.Венеціановим і конференц-секретарем Академії мистецтв В. Григоровичем, який дозволяє Шевченкові відвідувати рисувальні класи Товариства заохочування художників (1835).
  • Переговори з Енгельгардтом

    Переговори з Енгельгардтом
    Вражені гіркою долею талановитого юнака, благородні друзі вирішили докласти зусиль, щоб викупити його з кріпацтва. Почалися переговори з паном Енгельгардом. Він запросив за кріпака 2500крб.
    Карл Брюллов розпочав роботу над портретом В. Жуковського, призначеним для викупу Шевченка з кріпацтва.
    У викупі Шевченка брали участь: І.Сошенко, Є.Гребінка, О.Венеціанов, В.Жуковський. К.Брюллов
  • Period: to

    Рання творчість

    Ранні твори Шевченка включають
    балади «Причинна» (1837), «Тополя» (1839) і «Утоплена» (1841), які мають виразне романтичне забарвлення. Визвольна боротьба українського народу проти загарбників і поневолювачів є головним мотивом таких ранніх творів Шевченка, як «Тарасова ніч» (1838), «Іван Підкова» (1839), «Гайдамаки» (1841), «Гамалія» (1842). Тематично з цим віршем пов’язаний вірш «Перебендя», у якому відображено роздуми молодого Шевченка про місце поета в суспільстві.
  • Викуп з кріпацтва

    Викуп з кріпацтва
    Відпускна Шевченкові вручена 22 квітня 1838 року В. Жуковським на квартирі К. Брюллова.
    «Воля! Воля!» - кричав і стрибав Тарас зі сльозами на очах.
  • Period: to

    Академія мистецтв

    Шевченка зараховують стороннім учнем Академії мистецтв. Він навчається під керівництвом
    К. Брюллова, стає одним з його улюблених учнів.
    Під час навчання Шевченко регулярно буває на літературних вечорах - у поета Нестора Кукольника і музичних - у Михайла Глинки. Навесні 1839 року за успіхи з рисунка Тарас Шевченко був нагороджений Радою Академії срібною медаллю другого ступеня.
  • Поеми

    Поеми
    Написав баладу «Тополя», поеми «Іван Підкова», «Тарасова ніч» та вірші «Думи мої, думи мої», «Перебендя», «Нащо мені чорні брови», «До Основ'яненка».
  • Срібна медаль

    Рада Академії художеств удруге нагородила Т.Шевченка срібною медаллю за першу живописну спробу-картину «Хлопчик-жебрак ділиться хлібом з собакою». Проте, на жаль, ця картина не збереглася.
  • Вихід збірки "Кобзар"

    Вихід збірки "Кобзар"
    Перші поетичні твори Шевченка високо оцінив Є.Гребінка. Він залучив молодого майстра слова до участі в редагуванні збірника «Ластівка».
    Наступні твори поет об’єднав у збірку «Кобзар». У виданні збірки в 1840 році активну участь взяв знову ж таки Є.Гребінка.
    У «Кобзарі» 1840 р. було вміщено 8 творів:
    "Думи мої, думи мої".
    "Перебендя".
    "Катерина".
    "Тополя".
    "Думка" ("Нащо мені чорні брови...“)
    "До Основ'яненка".
    "Іван Підкова".
    "Тарасова Ніч".
  • "Циганка-ворожка"

    "Циганка-ворожка"
    Шевченка нагороджено срібною медаллю за акварель «Циганка-ворожка».
  • Твори (1841р.)

    Твори (1841р.)
    Написав російською мовою
    драму «Никита Гайдай». Закінчив баладу «Утоплена».
    Вийшла з друку окремою книгою поема «Гайдамаки».
  • "Слепая", "Гамалія"

    1842р. пише драматизовану соціально-побутову поему російською мовою “Слепая”. Того ж року під час подорожі пароплавом по Балтійському морю створює історичну поему “Гамалія” (вийшла окремою книжкою 1844р.).
  • Картина "Катерина"

    Картина "Катерина"
    Влітку 1842, використавши сюжет поеми «Катерина», Шевченко намалював олійними фарбами однойменну картину «Катерина», яка стала одним з найпопулярніших творів українського живопису.
    Одержує срібну медаль(за картину “Катерина” 1842 р.).
  • Period: to

    Період "Трьох літ"

    Новий період життя та творчості Шевченка охоплює
    1843 — 1847роки (до арешту) і пов'язаний з двома його подорожами на Україну. За назвою збірки автографів “Три літа” (яка включає поезії 1843 — 1845 рр.) ці роки життя й творчості поета названо періодом “трьох літ”. До цього ж періоду фактично належать і твори,написані у 1846 — 1847 рр. (до арешту).
  • Period: to

    Перша подорож Україною

    У1843 року разом Є. Гребінкою поет виїхав на Україну. Подорожуючи, знайомиться з життям народу, виконував ряд етюдів та начерків. Гостював у родичів у Кирилівці. Намалював хату батьків і портрет діда Івана та інші портрети. Побував у Києві, де познайомився з Максимовичем та Кулішем, на Полтавщині - відвідав Гребінку та родину Рєпніних. Пише поему «Тризна». Закінчив писати драму «Назар Стодоля», написав вірш «Розрита могила», де осудив поневолення українського народу царською Росією
  • Після подорожі

    Після подорожі
    у лютому 1844 р. їде в Петербург. По дорозі зупиняється в Москві, де зустрічається з видатним артистом Московського театру, основоположником реалістичного театрального мистецтва Михайлом Щепкіним.
    Вийшов альбом Шевченка «Живописна Україна».
    Продовжує навчання в Академії художеств.
  • Закічення Академії Мистецтв

    Закічення Академії Мистецтв
    У березні 1845 року Шевченко закінчив Академію художеств. Йому було надано офіційне звання вільного художника.
  • Друга подорож на Україну

    Друга подорож на Україну
    Виконує доручення Київської археографічної комісії, записує народні пісні, малює архітектурні й історичні пам'ятки, портрети й краєвиди.З жовтня по грудень 1845р. пише один за одним твори “Єретик”, “Сліпий”, “Наймичка”, “Кавказ”, “І мертвим, і живим...”, “Холодний яр”, “Три літа”, “Як умру, то поховайте” (“Заповіт”) та ін.У грудні 1845 р. Шевченко написав цикл віршів під назвою "Давидові псалми".
  • Реставрація ікон

    Реставрація ікон
    Т. Шевченко отримав розпорядження від тимчасової комісії виїхати у різні місця України для збору народних переказів , пісень, історичних документів. На Волині, у с. Вербівка. він відреставрував образ Св. Миколая та образ Богоматері у с. Секунь. Є згадки, що у с. Туричани Тарас Шевченко намалював надвівтарну ікону. Восени 1846 року він подає заяву на заміщення вакантної посади вчителя малювання в Київському університеті.Та не довелося Шевченкові зайнятися улюбленою справою.
  • Перший арешт

    Після доносу, почалися арешти членів братства.
    Шевченка заарештували 5 квітня, відправили під конвоєм до Петербургу й ув'язнили в казематі Третього відділу. Перебуваючи біля двох місяців за ґратами, Шевченко продовжував писати вірші, що їх згодом об'єднав у цикл «В казематі». Серед в'язничних мурів, чекаючи кари, Шевченко зміг написати таку рідкісну перлину лірики, як вірш «Садок вишневий коло хати…». Безмежну любов до України поет висловив у вірші «Мені однаково».
  • Period: to

    Період заслання

  • Автопортрет у казематі

    Автопортрет у казематі
    Поет одержав з України від А. Лизогуба скриньку з малярським приладдям, фарби й папір.
    Несказанну радість висловив він у листі до друга:
    «Не знаю, чи зраділа б так мала ненагодована дитина, побачивши матір свою, як я вчора, прийнявши дарунок твій щирий».
  • Period: to

    Аральська експедиція

    Деяке полегшення становища Шевченка зайшло навесні 1848 р. внаслідок включення його як художника до складу Аральської описової експедиції, очолюваної О. Бутаковим, яка мала завдання вивчити й науково описати Аральське море.З жовтня 1848р. до травня 1849р.експедиція зимувала на острові Кос-Арал.Під час зимівлі Шевченко багато малював і написав понад 70 поезій, у яких відбиті важкі переживання, спричинені неволею і самотністю.З травня експедиція продовжувала дослідження Аральського моря.
  • Period: to

    Новопетровська фортеця

    Шевченко таємно продовжував малярську й літературну діяльність.Знайшовши біля форту добру глину й алебастр, Шевченко почав вправи в скульптурі. Серед виконаних ним скульптурних творів були й 2 барельєфи на новозавітні теми: «Христос у терновому вінку» і «Йоан Христитель». Поет тоді почав писати російською мовою повісті з українською тематикою та багатим автобіографічним матеріалом («Наймичка», «Варнак», «Княгиня», «Музыкант», «Художник», «Несчастный», «Близнецы» та інші
  • Орська фортеця

    Орська фортеця
    За порушення царського наказу про заборону писати й малювати Шевченка було заарештовано і під конвоєм відправлено до Орської фортеці у в'язницю.
  • Нижній Новгород

    Нижній Новгород
    Хоч у Нижньому Новгороді Шевченко жив під пильним наглядом поліції, він не тільки брав участь у культурному житті міста, а й написав поеми «Неофіти», «Юродивий»,триптих «Доля», «Муза», «Слава»,закінчив повість «Прогулка с удовольствием и не без морали», намалював понад 20 портретів і зробив чимало архітектурних малюнків.
  • Period: to

    Пізній період

  • Period: to

    Щоденнник

    Почав вести російською мовою «Щоденник». Там пише:
    «Странное, однако ж, это всемогущее призвание. Я хорошо знал, что живопись – моя будущая профессия, мой насущный хлеб. И вместо того, чтобы изучить её глубокие таинства, и ещё под руководством такого учителя, каков был бессмертный Брюллов, я сочинял стихи, за которые мне никто ни гроша не заплатил и которые, наконец, лишили меня свободы, и которые, несмотря на всемогущее бесчисленное запрещение, я все-таки втихомолку пишу»
  • Приїзд у Петербург

    Приїзд у Петербург
    Шевченко приїхав до Петербурга, де його тепло зустріли українські друзі та численні прихильники, серед них і родина Федора Толстого.
    У червні того ж року Шевченко оселився в Академії Мистецтв, де жив до самої смерті. І. Тургенєв і М. Вовчок приїжджали туди, щоб познайомитися з українським поетом.
    В останні роки життя він бере діяльну участь у громадському житті, виступає на літературних вечорах, стає одним із фундаторів Літературного фонду, допомагає недільним школам на Україні
  • Третя подорож Україною

    Третя подорож Україною
    Одержавши з чималими труднощами дозвіл, Шевченко влітку 1859 року повернувся на Україну, якої вже 12 років не бачив.Тут відвідав своїх рідних — у Кирилівці та декого з давніх знайомих. Мав намір оселитися на Україні. Шукав ділянку, щоб збудувати хату. Його мрії про одруження та придбання землі над Дніпром не здійснилися.
  • Третій арешт

    Третій арешт
    біля с. Прохорівка Шевченка втретє заарештували.
    Звільнили через місяць і зобов'язали виїхати до Петербурга.
  • Нове видання "Кобзаря"

    У друкарні П. Куліша вийшло в світ 1860 року нове видання «Кобзаря», яке, однак, охоплювало тільки незначну частину поезій Шевченка (17 написаних до заслання поезій, з них тільки цикл “Давидові псалми” повністю опубліковано вперше).
    Того ж року надруковано й «Кобзар» у перекладі російських поетів.
  • Поеми(1860)

    Окремими виданнями виходять поеми «Наймичка», «Тарасова ніч», «Катерина», «Гамалія» та балада «Тополя».
    Пише поезію «Світе ясний! Світе тихий!»
    У ці роки Шевченко багато працював як художник, майже цілком присвятивши себе мистецтву офорта (1860р. Рада Академії мистецтв надала йому звання академіка гравірування).
    Написав вірші «І Архімед, і Галілей», («Поставлю хату і кімнату») та ін.
    Російська критика дала високу оцінку творам українського народного співця.
  • "Буквар"

    випущено окремою книжкою Шевченківський «Буквар», посібник для навчання в недільних школах України, виданий коштом автора накладом 10 000 примірників.
  • Хвороба

    Заслання підірвало здоров'я Шевченка. На початку 1861р. він тяжко захворів . Стан здоров'я поета гіршає. Хвороба прогресує.
  • Смерть

    Смерть
    26 лютого (10 березня н. ст.) о 6 год. 30 хвилин ранку Тарас Григорович Шевченко помер.
    28 лютого поета поховали на Смоленському кладовищі.
    Пам'ятаючи заповіт Шевченка, його друзі домоглись дозволу перевезти його тіло на Україну і поховали в Каневі на Чернечій горі.