Без названия (1)

Шевченко

  • Народження

    Тарас Шевченко народився 9 березня 1814 року в селі Моринці Пединівської волості Звенигородського повіту Київської губернії.
  • Period: to

    Рання творчість (1835-1837)

    Ще в 1835—36 роках Шевченко створив кілька складних багатофігурних композицій на теми античної історії та Київської Русі. У 1836—1837 роках Шевченко створив малюнок «Смерть Богдана Хмельницького»,але найдосконалішим малюнком на історичну тему цього періоду є «Смерть Сократа» 1837 року, який відзначається впевненістю малюнку, передачі освітлення, групуванням постатей.Гребінка був першим, хто помітив і підтримав поетичне обдарування Шевченка, став його першим літературним натхненником і вчителем.
  • "Кобзар"

    Ще наприкінці 1839 року Шевченко познайомився з П. Мартосом, товаришем Є. Гребінки, А. Мокрицького, Н. Кукольника. П. Мартос виявив до них великий інтерес. Він порадився із Є. Гребінкою і запропонував Шевченку видати їх окремою книжкою, яку згодом назвали «Кобзарем». Як згадував Мартос, Шевченко не відразу погодився на видання, його довелося умовляти. Думки й настрої Шевченка перед виданням збірки відбилися у вірші «Думи мої, думи мої».
  • Period: to

    "Три літа"

    За назвою збірки автографів «Три літа» ці роки життя і творчості поета названо періодом «трьох літ».Вони тісно пов'язані з двома його подорожами в Україну.Під час подорожі поет на власні очі побачив розгул кріпосництва,сваволю поміщиків і чиновників,злиденне життя селянства,зневажала мову й пісню, виховувала комплекс меншовартості.Саме тоді розпочався світоглядний злам у поета.Відтоді його творчість набуває відверто антисамодержавного, антикріпосницького та національно-визвольного спрямування.
  • Period: to

    Додатково

    Навіть під суворим наглядом начальства Шевченко потайки продовжував малювати. Після завершення роботи над морськими краєвидами він поступово відновив і поетичну діяльність. За чотири роки (1847—1850) йому вдалося створити й зберегти чотири рукописні книжечки без назв, відзначених на титульних сторінках роками: «1847», «1848», «1849», «1850». Однак, напружена творча праця була перервана другим арештом поета.
  • Period: to

    Перший арешт. Кара солдатчиною (1847)

    21 лютого 1847 року С. Уваров повідомив куратора університету про затвердження Шевченка на посаді вчителя малювання.Однак, працювати вчителем йому не довелося. У березні того року почалися арешти кирило-мефодіївців. Для таємного нагляду чернігівський губернатор відрядив за поетом чиновника А. Семенюту. Не знаючи про всі ці події, поет поспішав до Києва на весілля Костомарова. 17 квітня 1847 року при в'їзді в Київ на правому березі Дніпра він був заарештований.
  • Period: to

    Під час арешту у Шевченка знайшли малюнки, вірші та три пістолети. У нього відібрали папери, зокрема книгу «Три літа».

    На допитах у казематі Третього відділу імператорської канцелярії, поет не виказав нікого з членів товариства. Шевченка звинуватили в написанні віршів, з якими могли посіятись про щастя повернути ці часи й про можливість Україні існувати як окремій державі».Участі поета в Кирило-Мефодіївському товаристві слідство не довело. Шевченка як «наділеного міцною будовою тіла» призначили рядовим в Оренбурзький окремий корпус на невизначений термін із забороною писати й малювати.
  • Period: to

    Перший арешт

    8 червня поет прибув в Оренбург. У місті виявилося немало людей, які знали Шевченка, одним з таких був чиновник прикордонної комісії Ф. Лазаревський, який відразу провідав поета.Першого ж дня знайомства з поетом, Лазаревський звернувся до чиновника особливих доручень корпусу з проханням допомогти Шевченкові, який прихильно поставився до цієї пропозиції й дозволив йому залишати казарму. 22 червня 1847 року Шевченка доставили в Орську фортецю, а наступного дня зарахували в третю роту під № 191.
  • Period: to

    Перший арешт

    На початку 1848 року капітан-лейтенант Олексій Бутаков, який прихільно ставився до Шевченка, включив його до складу своєї Аральської описової експедиції. Експедиція дозволяла Шевченку якийсь час мати дозвіл малювати, звільнитися від військової муштри й суворого нагляду. Шевченко вирушив разом з експедицією 11 травня 1848 року, належало подолати шлях у майже 750 км, з Орська до укріплення Раїм.
  • Period: to

    Перебування в Оренбурзі. Другий арешт (1849—1850)

    До арешту призвів випадок, у якому Шевченко помітив, що прапорщик М. Ісаєв залицяється до дружини його друга К. Герна й та відповідає йому взаємністю. Заступаючись за честь свого приятеля, Шевченко викрив ці потайні побачення і разом з К. Герном з ганьбою випровадив залицяльника. Другого дня, 22 квітня 1850 року, розгніваний М. Ісаєв подав донос командирові Оренбурзького корпусу про те, що Шевченко ходить у цивільному одязі, живе на приватній квартирі й малює, тобто не виконує «монаршої волі».
  • Period: to

    Другий арешт

    З Оренбурга Шевченка доставили до Уральська, а потім, 13 жовтня 1850 року, до Гур'єва, звідки, того ж дня, на поштовому човні, він відплив на Мангишлацький півострів. Там він карався сім років. У суворій таємниці за роки перебування на Мангишлаку Шевченко виконав понад сто сімдесят малюнків сепією, аквареллю, олівцем — переважно на мангишлацьку тематику
  • Period: to

    Повернення. Подорож з Астрахані до Москви (1857—1858)

    5 серпня, після триденної плавання Каспійським морем і рукавами волзької дельти, Шевченко прибув до Астрахані. Скінчилося дуже тяжке для поета й художника десятиліття, сповнене образ, принижень, муштри, дальніх походів з небезпечними ситуаціями
  • Period: to

    Третій приїзд в Україну. Третій арешт (1859)

    13 липня поета заарештували,передумовою цього став випадок:12 липня, коли Шевченко, разом із службовцями економічної контори робив обмірювання ділянки землі у селі Пекарі, яку він хотів придбати.Особливу увагу жандармів привернула розмова Шевченка з селянином Т.Садовим і«франтом» А.Козловським.У рапорті київському губернаторові від 15 липня черкаський справник описував розмову поета з Т.Садовим як:«богохульну», і казав всім хто біля нього знаходився, що«не потрібно ні царя, ні панів, ні попів».
  • Period: to

    Третій арешт

    Але сам Садовий на допиті не підтвердив чуток, ствердивши тільки «богохульні» слова. Шевченко в поясненнях, нічого про розмову з Садовим не згадував. Причиною арешту він вважав конфлікт з землеміром Козловським, який був у фраку і в білих рукавичках. Побачивши цього франта, поет пожартував, але коли помітив, що той не вміє відповідати на жарт жартом, попросив у нього пробачення.На щастя для Шевченка, його «справу» доручили вести доброзичливо настроєному до нього чиновнику Марку Андрієвському.
  • Period: to

    Останні роки

    В останні роки свого життя Шевченко вів і просвітительську роботу: він брав участь в організації недільних шкіл для народу і, будучи тяжко хворим, займався складанням та виданням «Букваря южнорусского» (наприкінці 1860 року). До останніх днів свого життя поет перебував під таємним наглядом поліції, однак це не завадило йому створити багато нових творів. Повернувшись з України, Шевченко з новою силою розгорнув поетичну діяльність, яка була спрямована на розвінчування царату й кріпосництва.
  • Period: to

    Поховання (1861)

    Після того, як п'ятдесят вісім днів прах Шевченка перебував у Петербурзі, його домовину, згідно із заповітом, за клопотанням Михайла Лазаревського, після отримання ним дозволу у квітні того ж року, перевезено в Україну й перепоховано на Чернечій горі біля Канева.
  • Period: to

    Смерть (1861)

    Перебуваючи у жахливих умовах каторги-солдатчини Шевченко набув невиліковну хворобу серця і печінки як наслідок ревматизму, цинги, малярії.
    У ніч з 24 на 25 лютого у Шевченка стався винятково тяжкий приступ задишки, його мучив нестерпний біль у грудях. Вранці 25 лютого до Шевченка прийшов М. Лазаревський, який застав його в неймовірних стражданнях. Хвороба ускладнилася загальною водянкою та набряком легенів.Поет помер о п'ятій годині ранку, 26 лютого 1861 року, внаслідок паралічу серця.