200px куліш пантелеймон

Пантелеймон Олександрович Куліш

  • Period: to

    Дитинство

    Усю книжну та фольклорну мудрість майбутній письменник здобув на хуторі під Воронежем, де змалку слухав народні казки легенди та пісні (останні йому запам`яталися найбільше, оскільки їх співала мати). Його "духовною матір`ю" була сусідка Уляна Терентіївна Мужиловська, яка і стала ініціатором подальшого здобування освіти Пантелеймоном Кулішем у вищих навчальних закладах.
  • Народження

    Народження
    Пантелеймон Олександрович Куліш народився в місті Воронежі Чернігівської губернії (нині Сумська область) у родині дрібного маєткового дворянина Олександра Андрійовича та доньки козацького сотника Івана Гладкого - Катерини. Він був дитиною від другого шлюбу.
  • Period: to

    Навчання та вчителювання

    Закінчив п`ять класів Новгород-Сіверської гімназії (1836), навчався на філософському та юридичному факультетах Київського університету (1839-1840), але був відрахований через відсутність документів про дворянське походження. Вчителював у Луцькому, Печерському й Подільському дворянських училищах у Києві, Рівненській дворянській школі, Петербурзькій гімназії та університеті. Особливу увагу звертав на дисципліну учнів!Подорожував Правобережною Наддніпрянщиною, коли й почав літературну діяльність.
  • Period: to

    Кирило-Мефодіївське братство

    Куліш не був офіційним членом товариства, оскільки перебував на викладацькій роботі у Петербурзі, однак підтримував листування й мав епізодичні зустрічі. Виступав за окремішність української нації як етнічної одиниці й широку просвіту. Проте у 1847 Куліша було заарештовано у Варшаві. У ході слідства довести приналежність ученого до товариства не вдалося, проте письменника звинуватили в друкуванні матеріалів з історії України. Куліша засудили із забороною писати й видавати твори.
  • Історичний твір для дітей

    Історичний твір для дітей
    Вийшла популярна історія для дітей "Повіст про український народ" пам`яткою української літератури середини 19 століття. У ній стисло й лаконічно викладено історію України ві ддоби козацтва до ХІХ століття. У книзі прослідковується національно-патріотична позиція автора. Твір вивчало та розповсюджувало Кирили-Мефодієвське братство.
  • Шлюб

    Шлюб
    Пантелеймон Куліш був добре знайомий з В. Білозерським, через якого й познайомився з його сестрою, а згодом і майбутньою дружиною Олександрою (котра виступала в літературі під псевдонімом Ганна Барвінок). Тарас Шевченко був старшим боярином на їхньому весіллі.
  • "Записки о Южной Руси"

    "Записки о Южной Руси"
    Видано у друкарні фольклорно-історичний збірник у 2 томах "Записки о Южной Руси", де Містяться укр. народознавчі матеріали та худож.твори на історичну тематику. В 1-му т. подано старовинні легенди, перекази, повір'я, а також думи й пісні.У 2-му т. вміщено казки, записані Жемчужниковим, розповідь про зустріч П.Куліша з кобзарем Вересаєм, добірку пісень, оповідання сучасника-поляка про походи гайдамаків, пісні в записах і муз. опрацюванні Маркевича. Вперше опубліковано поему Т.Шевченка "Наймичка."
  • Роман "Чорна Рада"

    Роман "Чорна Рада"
    Опубліковано роман-хроніку "Чорна рада", який є першим історичним романом (хроніка 1663 р.), написаним українською мовою, де постають картини героїчного минулого українського народу, висвітлюється козацьке лицарство й любов наших співвітчизників до своєї Батьківщини.
  • "Кулішівка"

    "Кулішівка"
    З метою розвитку української мови й освіти народу в Куліш створив перший український фонетичний правопис, який справедливо названо його ім'ям — "кулішівка", базою для якого слугувала "Граматка" — український буквар і читанка. На "кулішівці" ґрунтувався пізніший український правопис в Східній Україні кінця XIX — початку XX ст.; на її основі були підготовлені "Записки о Южной Руси".
  • Period: to

    "Друкарня П. О .Куліша"

    Куліш заснував власну друкарню. "Друкарня П. О. Куліша" стала першою й єдиною в XIX ст. вітчизняною друкарнею та відіграла важливу роль у розповсюдженні українських книжок у 60-ті роки. Куліш здійснював основну редакторську діяльність у друкарні, а завідувачем був Д. Каменецький. У серії "Сільська бібліотека" видано чимало дешевих книжечок-"метеликів" із творами Т. Шевченка, П. Куліша, Марка Вовчка, Г. Квітки-Основ'яненка, Ганни Барвінок, О. Стороженка, Д. Мордовця.
  • Альманах "Хата"

    Альманах "Хата"
    П. Кулішеві вдалося видати альманах "Хата",
    на сторінках якого опубліковано його літературно-критичні
    й художні напрацювання, а також твори українських
    письменників Є. Гребінки, Т. Шевченка, Я. Щоголева,
    Марка Вовчка, Ганни Барвінок, П. Кузьменка, М. Номиса.
  • Period: to

    Журнал "Основа"

    Куліш разом із В. Білозерським і М. Костомаровим організував та редагував перший загальноукраїнський журнал "Основа". Це періодичне видання обстоювало право української нації на самовизначення й всебічний розвиток. В "Основі" опубліковано уривки зі "Щоденника", листи й чимало поезій і творів. Куліш починає друкувати "Історію од найдавніших часів" а також перекладає з російської "Положення про селян", опублікував нариси з історії України — "Хмельниччина", "Виговщина".
  • Смерть

    Смерть
    Помер письменник у Мотронівці, де й був похований.
    "Так, ми на те у наш учбовий мир прийшли,
    Щоб мову з мов людських, скалічену, забвенну,
    З народних уст узять і в перло возвести"
    (з поезії "До Ганни Барвінок")