Mykola pymonenko avtoportret

Життя та творчість Миколи Пимоненко

  • Period: to

    Життєпис

    Народився у Києві 1862 в родині майстра іконопису. Батько — Корнилій Данилович Пимоненко споруджував вівтарі й розписував церкви. З 1878 навчався у Київській художній школі. Учень відомих українських художників М. Мурашка, Й. Будкевича, Х. Платонова. У 1881 році склав іспит при Київському навчальному окрузі. З 1882 навчався в Петербурзькій академії мистецтв, яку через хворобу легенів та матеріальних нестатків залишив у 1884. Повернувшись до Києва, викладав у Художній школі Миколи Мурашка.
  • Найвідоміший український живописець

    Найвідоміший український живописець
    Микола Корнилович Пимоненко - живописець, автор багатьох картин на національну українську тематику.
    Український художник-жанрист, портретист. Великий успіх мала картина художника «Гальорка» (1885), "Жниця" (1899), "Українська ніч. Побачення" (1905), тощо. У 1885-1887 роках у творчості Миколи Пімоненка на академічних виставках з'являються його картини «Після аукціону», «На канікулах» та інші, а вже з кінця 1880-х років провідною темою його творчості є зображення життя українського села.
  • "Колядки"

    "Колядки"
  • "Свати"

    "Свати"
    Історичний живопис.
    Ми бачимо, як сидять свати, вони перев'язані спеціальними рушниками та спілкуються з жінкою. Жінка є матір'ю дівчини, яка сидить віддалік, як це і було покладено споконвіку. Дивним чином точно промальовані національний одяг, в який одягнені герої картини.
  • "Жертва фанатизму"

    "Жертва фанатизму"
    Цей соціальний твір було створено художником після того, як він прочитав в газеті про побиття членами юдейської громади дівчини, яка покохала коваля-українця і перейшла в християнство. Схвильований цією заміткою, художник перед написанням картини відвідав містечко Кременець на Волині, де зробив багато ескізів з натури. Місцева громада була вороже налаштована до Пимоненка і погрозами веліла забиратися з міста. Картина виконана олійними фарбами на полотні. Одна з найвідоміших картин митця.
  • Period: to

    Життєпис (продовження). Родина

    Після її закриття у 1901 обійняв посаду викладача малювання Київського політехнічного інституту, на якій пропрацював до останніх днів життя. Водночас, до 1906 викладав у новоствореному Київському художньому училищі, одним з організаторів якого він був. У 1890-х брав участь у розписах Володимирського собору в Києві. У 1891 отримав звання почесного вільного общника Академії мистецтв. Був одружений з донькою академіка живопису Володимира Донатовича Орловського.
  • "Ідилія"

    "Ідилія"
    Майстер не соромився вміння любити, і недарма головні мотиви його жанрових полотен – побачення, святочні ворожіння, ревнощі, весілля. Одна його картина, з козаком і дівчиною, називається «Ідилія». Виконано у жанрі реалізм.
  • Period: to

    Пимоненко та Лувр

    На початку ХХ століття Пимоненко брав участь у міжнародних виставках – у Парижі, Берліні, Мюнхені та Лондоні. М.К. Пимоненко бере активну участь у громадському мистецькому житті. Картини художника охоче купуються колекціонерами, і навіть Лувр поспішає стати власником однієї з картин живописця – в 1909 році він купує “Гопак” М.К. Пимоненка.
  • "Біля криниці"

    "Біля криниці"
    Тематична картина про українське село.
    Твори Пимоненка в опоетизованому вигляді зображують побут і працю українського народу.
  • Period: to

    Смерть. Художня спадщина

    Помер у 26 березня 1912. Похований на Лук'янівському цвинтарі у Києві. На посмертній виставці в Академії мистецтв, яка відбулася на початку 1913, експонувалися 184 картини, 419 етюдів, 112 малюнків олівцем. Всього ж малярська спадщина Пимоненка налічує понад 1000 робіт, серед яких кілька сотень закінчених живописних полотен.
    З дружиною Олександрою і дітьми проживав в окремому флігелі, побудованому в Києві на території садиби В. Орловського.