Завантаження

Євген Гребінка Життєпис

 • На хуторі Убіжище Пирятинського повіту народився Гребінка Євген Павлович

  На хуторі Убіжище Пирятинського повіту народився Гребінка Євген Павлович
 • Батько письменника був штаб-ротмістром, учасником війни 1812 року. Початкову освіту хлопець здобував вдома. Навчався у Ніжинській гімназії вищих наук, де й почав писати вірші.

 • Розпочав перекладати українською поему Олександра Пушкіна "Полтава". Разом з товаришами-гімназистами створював студентську бібліотеку, видавав рукописні журнали "Аматузія" та "Пафія".

  Розпочав перекладати українською поему Олександра Пушкіна "Полтава". Разом з товаришами-гімназистами створював студентську бібліотеку, видавав рукописні журнали "Аматузія" та "Пафія".
 • Після закінчення гімназії, Гребінка повернувся додому. У цей час пережив особисту драму через любов до сестри товариша з гімназії. Описав її у "Записках студента".

  Після закінчення гімназії, Гребінка повернувся додому. У цей час пережив особисту драму через любов до сестри товариша з гімназії. Описав її у "Записках студента".
 • На сторінках "Украинского альманаха" в Харкові під псевдонімом Е. Гребенкин вийшов його перший друкований твір "Рогдаев пир".

  На сторінках "Украинского альманаха" в Харкові під псевдонімом Е. Гребенкин вийшов його перший друкований твір "Рогдаев пир".
 • Переїхав до Петербурга. Викладав там російську словесність у військових училищах. Писав батькам: "Тіло моє було в столиці, а душа далеко − в рідному степу, під солом'яною покрівлею маленького будиночка".

  Переїхав до Петербурга. Викладав там російську словесність у військових училищах. Писав батькам: "Тіло моє було в столиці, а душа далеко − в рідному степу, під солом'яною покрівлею маленького будиночка".
 • Іван Сошенко познайомив Гребінку з Тарасом Шевченком. Євген Павлович підтримував Шевченка матеріально, допомагав із самоосвітою, долучився до викупу поета з кріпацтва.

  Іван Сошенко познайомив Гребінку з Тарасом Шевченком. Євген Павлович підтримував Шевченка матеріально, допомагав із самоосвітою, долучився до викупу поета з кріпацтва.
 • Також завдяки ініціативі Гребінки вийшло перше видання "Кобзаря". Саме Гребінка на своїх домашніх літературних вечорах познайомив Тараса Шевченка з представниками інтелектуальної еліти, які пізніше зіграли неабияку роль у звільненні поета з кріпацтва.

  Також завдяки ініціативі Гребінки вийшло перше видання "Кобзаря". Саме Гребінка на своїх домашніх літературних вечорах познайомив Тараса Шевченка з представниками інтелектуальної еліти, які пізніше зіграли неабияку роль у звільненні поета з кріпацтва.
 • Перші твори підписував як "Е. Гребинкин", але незабаром повернувся до справжнього українського прізвища. В листі до одного з друзів, писав: "Я теперь едва поднялся на ноги и сегодня же уезжаю в Малороссию, чтобы не умереть между кацапами...".

  Перші твори підписував як "Е. Гребинкин", але незабаром повернувся до справжнього українського прізвища. В листі до одного з друзів, писав: "Я теперь едва поднялся на ноги и сегодня же уезжаю в Малороссию, чтобы не умереть между кацапами...".
 • Відвідав село Рудка. Там написав відомий романс "Очи чёрные", присвятивши його своїй коханій – Марії Василівні Ростенберг. Цю пісню переспівували Луї Армстронг, Володимир Висоцький, Мірей Матьє, Хуліо Іглесіас, Патрісія Каас.

  Відвідав село Рудка. Там написав відомий романс "Очи чёрные", присвятивши його своїй коханій – Марії Василівні Ростенберг. Цю пісню переспівували Луї Армстронг, Володимир Висоцький, Мірей Матьє, Хуліо Іглесіас, Патрісія Каас.
 • Гребінка супроводжував Шевченка у подорожі рідною землею після 14-річної розлуки з Україною.Поговорюють, що натхненням для образів і деталей у своїх ранніх творах Шевченко завдячує саме українським творам Гребінки.

  Гребінка супроводжував Шевченка у подорожі рідною землею після 14-річної розлуки з Україною.Поговорюють, що натхненням для образів і деталей у своїх ранніх творах Шевченко завдячує саме українським творам Гребінки.
 • Гребінка своїм коштом відкрив парафіяльне училище в Рудці для дітей бідних селян.

  Гребінка своїм коштом відкрив парафіяльне училище в Рудці для дітей бідних селян.
 • Помер літератор від туберкульозу у Санкт-Петербурзі. Його прах перевезли і поховали на батьківщині – біля хутора Убіжище (тепер село Мар'янівка Гребінківського району)

  Помер літератор від туберкульозу у Санкт-Петербурзі. Його прах перевезли і поховали на батьківщині – біля хутора Убіжище (тепер село Мар'янівка Гребінківського району)
 • Вперше опублікували українською мовою усі твори Євгена Гребінки.

  Вперше опублікували українською мовою усі твори Євгена Гребінки.