Časovni trak za oceno

  • 250,000 BCE

    PRAZGODOVINA

    Prazgodovina je najdaljše obdobje človeške zgodovine, saj obsega kar 98 % le-te. Začne se pred približno dvema milijonoma let oz. s pojavom človeka in se konča okoli leta 0, ko se začne naše štetje, s čimer se začne stari vek.
  • Period: 250,000 BCE to 3500 BCE

    Zgodovinski viri

    Ohranili so se pisni, materialni, ustni in avdio-vizulani viri. Delimo jih na primarne vire, sekundarne in tercialne oziroma na zgodovinsko literaturo.
  • Period: 250,000 BCE to 3500 BCE

    Starejša in srednja Kamena doba

    Se je začela zaradi otoplitve ko se je spremenilo življenjsko okolje. Začeli so sodelovati v hordah, izumirale so velike živali, nova orodja/orožja. Bili so lovci ribiči in nabiralci. Verovali so v duhove rastlin, žival, rek..
  • Period: 8500 BCE to 6000 BCE

    Mlajša Kamena doba

    Vzroki so sodelovanje v plemenih, rokodelske dejavnosti in blagovna menjava ter ustanovitev poljedelskih vasi-stalna naselitev. Poljedelstvo je bilo požigalniško, selilno in motično.
  • Period: 4000 BCE to 2400 BCE

    Mezapotamija

    V njej civilizacije--> Sumerska, Akadska država, Hetiti, Starobabilonsko Kraljestvo in Asirska država. Pridobljena prva mesta, koledar, davki, pisava, namakalni sistemi, centralizirano/glavno mesto.
  • 3500 BCE

    STARI VEK

    Izum pisave
  • Period: 3150 BCE to 30 BCE

    Egipčanska civilizacija

    Stari Egipt je bila civilizacija starodavne severovzhodne Afrike. Sledila je prazgodovinskemu Egiptu in se začela razvijati okoli 3150 pr. n. št. s politično združitvijo Gornjega in Spodnjega Egipta. Zgodovina starega Egipta se je dogajala v nizu stabilnih kraljestev (Staro kraljestvo zgodnje bronaste dobe, Srednje kraljestvo srednje bronaste dobe in Novo kraljestvo pozne bronaste dobe) in nizu relativno nestabilnih vmesnih obdobij s skupaj 31 vladarskimi dinastijami.
  • Period: 2700 BCE to 2330 BCE

    Sumerska civilizacija

    Sumerija je najstarejša znana civilizacija, nahaja se na jugu nekdanje Mezopotamije (danes jugovzhodni Irak), nastala je v obdobju bakrene oz. na začetku bronaste dobe. Sumerci so se naselili v dolinah rek Evfrat in Tigris, kjer so zaradi rodovitne prsti in rednega namakanja lahko pospešeno pridelovali žita in ostale poljščine, kar jim je omogočilo obstanek na tem področju.
  • Period: 2500 BCE to 500 BCE

    Indijska civilizacija

    Indska civilizacija, po prvem izkopanem mestu Harapa včasih tudi Harapska civilizacija, 2800-1800 pr. n. št., je bila starodavna civilizacija ob bregovih rek Ind in Ghagar-Hakra v današnjem Pakistanu. V zadnjem času v luči novih dognanj hindujski nacionalisti vztrajajo, da bi bil izraz preimenovan v Sarasvatijska civilizacija.
  • Period: 2330 BCE to 2070 BCE

    Akadska država

    Akadsko kraljestvo je starodavni semitski imperij s središčem v mestu Akad in okoliških regijah v antični Mezopotamiji, ki je združevalo vse avtohtone Akadsko govoreče Semite in sumerske govorce pod eno, praviloma večjezično kraljestvo. Akadsko kraljestvo je nadzorovalo Mezopotamijo, Levant ter dele Irana.
  • Period: 2070 BCE to 2004 BCE

    III Urska dinastija

    Tretja urska dinastija ali Ur III, znana kot utemeljiteljica t. i. Novosumerskega cesarstva, je bila sumerska dinastija, ki je v 21. in 20. stoletju pr. n. št. vladala iz Ura, in kratko živeča država, katero zgodovinarji omenjajo kot zametek kasnejšega cesarstva.
  • Period: 2000 BCE to 800 BCE

    Predhomerska doba

    Minojska in mikenska kultura- Dorska selitev
  • Period: 1800 BCE to 1800 BCE

    Judovska civilizacija

    Začetki segajo v dobo pred leti, je druga najstarejša svetovna vera, za Hinduizmom. Judovska vera je nastala na Bližnjem vzhodu v nomadskem ljudstvu Hebrejcev. Ti so za razliko od okoliških politeističnih ljudstev verovali le v enega boga. Legendarni začetnik vere je bil Abraham, ki je postavil temelje monoteizma tudi za druge religije, med drugim krščanske religije in islam.
  • Period: 1700 BCE to 1531 BCE

    Starobabilonsko kraljestvo

    Prva babilonska dinastija ali Staro babilonsko cesarstvo je bila država v antični Mezopotamiji z glavnim mestom Babilon. Kronologija Prve babilonske dinastije je še vedno predmet razprav, ker obstajata dva seznama babilonskih kraljev. V tem članku se uporabljajo leta vladanja po Seznamu A, ker se uporabljajo najbolj pogosto.
  • Period: 1318 BCE to 612 BCE

    Asirska država

    Asirija [asírija] je starodavna država, poimenovana po njenem prvotnem glavnem mestu Ašur (Asur, Asshur) na reki Tigris. Prvotno je bila kolonija Babiloncev, v kateri je vladal babilonski podkralj.
  • Period: 800 BCE to 500 BCE

    Arhaična doba

    Arhaična doba je obdobje grške zgodovine, ki je trajalo od 8. stoletja pr. n. št. do grške zmage nad Perzijo leta 479 pr. n. št.[1] Sledila je grškemu temnemu veku.
  • Period: 539 BCE to 331 BCE

    Perzijski imperij

    Pêrzija je država, ki so jo stari Perzijci osnovali pod kraljem Ahemenom (okoli 700 do 675 pr. n. št.) iz vladarske rodbine Ahemenidov. Njihovo priseljevanje iz evrazijskih step v Perzijo ali Iran se je začelo že v začetku 1. tisočletja pr. n. št.
  • Period: 323 BCE to 30 BCE

    Helenistična doba

    Helenizem je bilo grško in sredozemsko zgodovinsko obdobje od smrti Aleksandra Velikega leta 323 pr. n. št. (konec klasične dobe) do priključitve Egipta kot zadnje helenistične države rimskemu imperiju leta 30 pr. n. š