Bebebe

  • Konferencja targowicka

    Konferencja targowicka
    Konfederacja targowicka – spisek magnacki zawiązany w nocy z 18 na 19 maja 1792 w Targowicy, na życzenie i pod patronatem cesarzowej Rosji Katarzyny II, skierowany przeciwko reformom Sejmu Czteroletniego i Konstytucji 3 maja, uznany za symbol zdrady narodowej.
  • Period: to

    Wojna w obronie konstytucji 3 maja

    Wojna polsko-rosyjska w 1792 roku, in. wojna w obronie Konstytucji 3 maja – niewypowiedziana wojna wojsk Rzeczypospolitej z wojskami Imperium Rosyjskiego, interweniującymi militarnie pod pretekstem wsparcia zawiązanej w Petersburgu konfederacji targowickiej, w celu obalenia ustroju wprowadzonego w Rzeczypospolitej przez Sejm Czteroletni Konstytucją 3 maja 1791.
  • Bitwa pod Zielence

    Wojska polskie pod dowództwem Tadeusza Kościuszki starły się z wojskami rosyjskimi. Bitwa zakończyła się zwycięstwem wojsk polskich.
  • Oblężenie Warszawy

    Wojska rosyjskie dokonały oblężenia stolicy Polski. Pomimo wytrwałej obrony, Warszawa została zdobyta przez Rosjan.
  • Period: to

    Insurekcja kościuszkiwska

    Insurekcja kościuszkowska, powstanie kościuszkowskie, daw. rewolucja polska 1794 roku – polskie powstanie narodowe przeciw Rosji i Prusom w 1794 roku, które obejmowało również insurekcję warszawską, wileńską, kurlandzką, wielkopolską i kilka innych.
  • Bitwa pod Racławicami

    To była pierwsza większa bitwa insurekcji kościuszkowskiej. Powstańcy pod dowództwem Tadeusza Kościuszki stoczyli walkę z wojskami rosyjskimi. Mimo początkowych sukcesów, bitwa zakończyła się klęską powstańców.
  • Bitwa pod Chełmem

    Powstańcy dowodzeni przez Jana Henryka Dąbrowskiego starli się z armią rosyjską pod Chełmem. Bitwa zakończyła się zwycięstwem powstańców.
  • III Podział Rzeczyspolitej

    III Podział Rzeczyspolitej
    III rozbiór Polski (1795) – ostatni z trzech rozbiorów Polski, do których doszło pod koniec XVIII wieku.
    Ziemie polskie po III rozbiorze
    Już w czasie trwania insurekcji kościuszkowskiej 11 lipca 1794 poseł pruski w Petersburgu Leopold Heinrich von der Goltz pisał w swym raporcie, że cała Rosja domaga się rozbioru Polski i wymazania imienia ppolskieg.
  • Bitwa pod Maciejowicami

    Powstańcy pod dowództwem Tadeusza Kościuszki stoczyli decydującą bitwę z wojskami rosyjskimi podczas próby odbicia Warszawy. Bitwa zakończyła się klęską powstańców i pojmaniem samego Kościuszki.
  • Abdykacja Stanisława Augusta

    Abdykacja Stanisława Augusta
    Stanisław August Poniatowski opuścił Warszawę po klęsce insurekcji i udał się w asyście dragonów rosyjskich do Grodna, gdzie nadzór nad nim sprawował jeden z rosyjskich generałów. Król abdykował 25 listopada 1795 r. Otrzymał od carycy stałą pensję, po jej śmierci mógł zamieszkać w Petersburgu, w Pałacu Marmurowym.