ajalugu 1914-1916 Johannes Lebin 8.c

  • Austria ertshertsogi Franz Ferdinandi atentaat

    Austria ertshertsogi Franz Ferdinandi atentaat
    Sarajevos mõrvas Serbia natsionalist Gavrilo Princip Austria troonipärija Franz Ferdinandi. See sündmus käivitas suurriikide vahel pingete eskaleerumise ja viis sõja puhkemiseni.
  • Sõja algus ja mobilisatsioon

    Sõja algus ja mobilisatsioon
    Saksamaa kuulutas sõja Venemaale (1. august) ja Prantsusmaale (3. august), tungides läbi neutraalse Belgia. Suurbritannia kuulutas seepeale Saksamaale sõja (4. august), märkides ametlikult Esimese maailmasõja algust.
  • Marne’i lahing

    Marne’i lahing
    Prantsuse ja Briti väed peatasid Saksamaa pealetungi Pariisi suunal. See oli oluline pöördepunkt, sest takistas Saksamaal kiiret võitu ja viis läänerindel positsioonisõja tekkimiseni.
  • Ypres’i teine lahing ja gaasirünnak

    Ypres’i teine lahing ja gaasirünnak
    Saksamaa kasutas esmakordselt läänerindel lahingus mürkgaasi (kloori). Keemiarelvade kasutuselevõtt tähistas uut julma etappi sõjas ja tõi kaasa tohutuid kaotusi.
  • Gallipoli dessant

    Gallipoli dessant
    Briti ja Prantsuse väed (sealhulgas Austraalia ja Uus-Meremaa üksused) maabusid Osmanite riigi rannikul. Katse avada uus rinne ja vallutada Dardanellid ebaõnnestus, lõppedes suurt kaotust toova taganemisega.
  • Lusitania uputamine

    Lusitania uputamine
    Saksa allveelaev torpedeeris Briti reisilaeva Lusitania, mille pardal hukkus üle 100 USA kodaniku. See sündmus suurendas rahvusvahelist pahameelt Saksamaa vastu ja mõjutas USA avalikku arvamust sõtta astumise suunas.
  • Verduni lahing

    Verduni lahing
    Üks sõja pikimaid ja verisemaid lahinguid Prantsusmaa ja Saksamaa vahel. Lahing sümboliseeris Esimese maailmasõja kurnavat iseloomu ja mõjutas tugevalt Prantsuse rahvuslikku moraali.
  • Somme’i lahing

    Somme’i lahing
    Briti ja Prantsuse väed üritasid murda Saksa rindejoont; esimesel päeval hukkus üle 57 000 Briti sõduri. Lahing näitas, kui veriseks ja ebaefektiivseks oli positsioonisõda.
  • Rumeenia liitub Antandiga

    Rumeenia liitub Antandiga
    Rumeenia kuulutas sõja Keskriikidele, lootes saada Transilvaania piirkonna. Saksamaa ja Austria-Ungari vastupealetung tõi aga kaasa Rumeenia okupeerimise, mis näitas väikeriikide haavatavust suuresõj