Ebulpvfulqi6pg4txfyehzl2ei

A pénz története

  • 3000 BCE

    Árupénz

    Árupénz
    Az árupénz azután jelent meg, miután a termelési egységek divezifikációja megtörtént, s megjelent az igény különböző javak cseréjére. Mivel a javak ellenértékét más javakban nehéz volt meghatározni, létrejöttek közvetítő szerepet betöltő javak, amiket árupénznek nevezünk. Ez a váltás az ókor kezdetére tehető, azaz Kr.e 3000-re. A képen egy rézöntvény látható, amelyet árupénzként használtak Kr.e 2000 körül. További példa lehet erre a kagyló, a só stb.
  • 699 BCE

    Fémpénz megjelenése

    Fémpénz megjelenése
    Miután a nemesfém általánosan elfogadott árupénz lett, elkezdődött a pénzek uniformalizálódása a feladat könnyebb ellátása érdekében. (például szállíthatóság) Elsőként egységes méretű és súlyú érméket Lüdiában öntöttek Kr.e 7. századtól kezdődően. A lüdiai pénzérmék egységes mérete és súlya, valamint az állami garanciavállalás gyakorlatilag azonnal kiváltott minden addigi, meglehetősen változatos pénzformát. Értéke nagyban függött a felhasznált nemesfémek arányától.
  • Period: 54 to 68

    Az első inflációs politika

    Nero római császár kiadásai fedezéséhez a történelem során először pénzrontáshoz folyamodott, a római fémpénz értékét 15%-kal csökkentette.
  • Period: to

    Hitelpénz

    A hitelpénz már nagyon régóta létező jelenség. Lényege, hogy a bankoknak jogukban áll pénzt teremteni hitelezés révén. A hitelpénz megszűnik abban a pillanatban, amint az adós visszafizette adósságát a hitelezőnek. Manapság csupán számlapénz formájában képzelhető el, hiszen bankjegyet kiadni nincs joga a bankoknak. Megjelenése szorosan kapcsolódik a pénzhelyettesítőkhöz.
  • Pénzhelyettesítők

    Pénzhelyettesítők
    A gazdaságok fejlődésével a bányaipar nem tudta kielégíteni a nemesfémszükségletet, ezért bizonyos személyek váltókat kezdtek kiadni. Később a hitelesség érdekében bankok kezdték átvállalni ezt a szerepet, s megszületett a bankjegy kifejezés. Viszont így többféle, ugyanolyan értékű bankjegy is előfordulhatott egy ország területén, aminek a mindenkori hatalom gátat szeretett volna szabni. Így létrejöttek a központi bankok, amelyek bankjegy kibocsátási monopóliumot élveznek napjainkig.
  • Rendeleti pénz

    Rendeleti pénz
    Számos rengeteg pénzt és ezáltal nemesfémet felemésztő esemény után (világháborúk, gazdasági válságok) a kormányok úgy döntöttek, hogy leválasztják a nemesfémfedezetről valutáikat. Innentől kezdve a pénz nem nemesfémhez kötött, hanem rendeleti úton állítandó elő. Fedezete átvitt értelemben a bizalom, és a kibocsátó ország gazdasága. Utoljára a dollárt választották el a nemesfémfedezettől, az olajválságnak köszönhetően, 1971-ben.
  • Virtuális pénz (Kriptovaluták)

    Virtuális pénz (Kriptovaluták)
    Manapság egyre több virtuális valuta jelenik meg, amelyek a magánpénz kategóriába sorolhatóak. Hasonló az árupénzhez, hiszen értéke éppen a tőzsdei árfolyamtól függ, azaz nem állandó. Elfogadottsága változékony, legelterjedtebb képviselője a BitCoin.