שנות ה-90

 • מלחמת המפרץ

  מלחמת המפרץ
  סרטון
  מלחמת המפרץ הראשונה (1991), מלחמ ה בין קואליציה של מדינות המערב, מדינות ערב ומדינות נוספות, בראשותה של ארה"ב, נגד עירק בראשות צדאם חוסיין. מטרת המהלך הצבאי היתה לאלץ את עירק לסגת מכוויית, שאליה פלשה באוגוסט 1990. בעבר כונתה המלחמה - "מלחמת המפרץ השנייה", משום שהשם "מלחמת המפרץ" ניתן לפני כן למלחמת אירן-עירק. כיום היא נקראת "מלחמת המפרץ הראשונה", להבדיל ממלחמת המפרץ השנייה (2003)
 • מבצע שלמה

  מבצע שלמה
  [הסירטון](http:// https://www.youtube.com/watch?v=ioHL39AfAlY )יהודי אתיופיה גרו בקרב עמים אחרים שלהם אמונות אחרות, ולמרות שלא היה להם קשר עם יהודים אחרים בעולם, הם עדיין המשיכו לדבוק באמונתם באלוהים שלנו ובמנהגי היהודים.
  גם געגועיהם לציון נמשכו כל הזמן ולא הפסיקו לרגע לרצות לבוא לירושלים.
  לפני 140 כמה אלפים מיהודי אתיופיה יצאו במסע לכיוון מזרח, לעבר ים סוף, בהנהגתו של אבא מהרי. המסע נכשל, אך התקווה להגיע לירושלים נשארה.
  עשרות שנים נוספות חלפו עד שהוחלט בישראל על התארגנות מסודרת להעלאתם של יהודי אתיופיה לציון.
 • פירוק ברית המועוצות

  פירוק ברית המועוצות
  התפרקות ברית המועצות-התפרקותה של ברית המועצות היא תהליך ששורשיו במשבר כלכלי שפקד את ברית המועצות באמצע שנות ה-80, וסופו בשנת 1991, שבה התפרקה ברית המועצות למדינות המרכיבות אותה, וחדלה להתקיים.
 • יעל ארד זוכה במדלייה אולימפית כסף

  יעל ארד זוכה במדלייה אולימפית כסף
  סרטוןהיא ישראלית שהתחרתה באולימפיאדה בג'ודו בקטגוריית המשקל עד 61 ק"ג, הספורטאית הישראלית הראשונה שזכתה במדליה אולימפית (כסף).
  יעל ארד החלה להתאמן בגיל 8 והתאמנה בצעירותה עם גברים. העובדה שהתאמנה עם הגברים החזקים ולא הבנות, חישלו אותה מאוד.
  יעל השתייכה לאורך הקריירה שלה למועדון הג'ודו מכבי תל אביב, והחלה את דרכה תחת הדרכת המאמן מוני אייזיק.
 • הפיגוע במגדלי התאומים

  הפיגוע במגדלי התאומים
  הפיגוע במגדלי התאומים ב-1993 היה הניסיון הראשון למוטט את מגדלי התאומים, אשר התרחש ב-26 בפברואר 1993 בחניון התת-קרקעי של המגדלים שבמרכז הסחר העולמי בניו יורק. הפיגוע בוצע על ידי חבורה איסלאמית קיצונית שבראשה עמד איש ארגון אל-קאעידה. בפיגוע נהרגו שישה אנשים, ומעל 1,000 נפצעו. על פי עדות אחד השותפים לפיגוע, הפיגוע נועד לפגוע בעיקר ביהודים.
 • נחשון וקסמן נחטף

  נחשון וקסמן נחטף
  הסירטוןסמל נחשון מרדכי וקסמן נולד ב-3 באפריל 1975 בירושלים ונרצח ב-14 באוקטובר 1994 בביר נבאללה. היה חייל צה"ל שנחטף והוחזק כבן ערובה במשך 6 ימים בידי חמאס, ונרצח בעת הניסיון לחלצו.
  נחשון וקסמן נחטף ב-1994 על ידי חוליית מחבלי חמאס, שדרשה בתמורה לשחרורו את שחרור השייח יאסין ואסירים פלסטינים נוספים.
 • הסכם השלום בין ישראל לירדן

  הסכם השלום בין ישראל לירדן
  סרטון*ב-1994 נחתם הסכם שלום בין ישראל לירדן ובו שהסדיר את הגבולות, היחס והמשאבים בין בין ישראל לירדן.
  הטקס התקיים בערבה בנוכחות חוסיין מלך ירדן, יצחק רבין ראש הממשלה וביל קלינטון נשיא ארצות הברית. בהסכם השלום הדגישו שני הצדדים – ישראל וירדן – את הרצון לשלום צודק וחלוקה שווה.
  המחלוקות העיקריות בשיחות השלום היו בקשר לשטח של כ־400 קמ"ר
 • רצח יצחק רבין

  רצח יצחק רבין
  סרטוןהרצח בוצע בכיכר מלאכי ישראל בתום עצירת התמיכה עם הסכמי אוסלו על ידי יגאל אמיר. לרצח היו השלכות רבות על המצב הפוליטי בישראל. זמן קצר לאחר סיום העצרת ירד רבין, מלווה במאבטחיו, במדרגות האחוריות של בניין עיריית ת"א וצעד לעבר מכוניתו. יגאל עמיר התקרב מאחור וירה בגבו שלוש יריות. רבין נפצע אנושות והובל במהירות לבית החולים איכילוב. באחד היריות נפצע גם אחד המאבטחים.
  בשעה 23:14 הוכרז מותו.
  פעולת ההתנקשות עצמה צולמה באקראי על ידי צלם וידאו חובב שעמד על גג בניין העיר הסמוך לעיריית ת"א.
 • שיבוט הכבשה דולי

  שיבוט הכבשה דולי
  הכבשה דולי
  הכבשה דולי, אשר שובטה בשנת 1996 על ידי החוקרים הסקוטים איאן ווילמוט וקית' קמפבל, הייתה היונק הראשון אשר שובטה צלחה. דולי שובטה בניסוי מדעי במכון רוזלינד שבסקוטלנד (ושם נשארה כל חייה), על ידי צוות
  מחקר בראשות איאן וילמוט.
  דולי המליטה שישה טלאים (גורים), אבל לא חיה הרבה ומתה בשנת 2003 בגיל שש, לאחר שהורדמה. היא לקתה בדלקת ריאות שאופיינית לכבשים החיות בשבי וכל זאת בלי שום קשר להיותה שיבוט. ב-9 באפריל 2003, הוצב פוחלצה של דולי במוזיאון המלכותי של סקוטלנד, באדינבורו.
 • אסון המכביה ה 15

  אסון המכביה ה 15
  אסון המכביה4 ספורטאים נהרגו ו-69 נפצעו בהתמוטות גשר מעל נחל הירקון בזמן
  בתאריך ה-14 ביולי 1997, בסביבות השעה 8 בערב, התמוטט גשר ארעי שהוקם כדי לאפשר את מעבר משלחות המכביה לאצטדיון רמת גן. בשל קריסת הגשר נפלו למי נהר הירקון המזוהמים רוב חברי המשלחת האוסטרלית, בה היו 373 ספורטאים וחלק מחברי המשלחת האוסטרית, שמנתה 51 ספורטאים. תוצאות האירוע: ארבעה מחברי המשלחת האוסטרלית קיפחו את חייהם, 69 ספורטאים נוספים נפצעו בדרגות שונות של פציעה.
 • נכשל שיגורו של הלווין אופק 4

  נכשל שיגורו של הלווין אופק 4
  אופק 4 שוגר ב-22 בינואר 1998, ונועד להיות מחליפו המבצעי של אופק 3, אולם שיגורו נכשל והלוויין צלל לים התיכון.
 • הזכייה של דנה אינטרנשיונל באירווזיון

  הזכייה של דנה אינטרנשיונל באירווזיון
  השיר דיווה באירווזיוןדנה אינטרנשיונל זכתה באירוויזיון 1998 עם השיר "דיווה" כשייצגה את ישראל, בזכייה השלישית בתולדות המדינה בתחרות.
  השיר עצמו זכה להצלחה ברחבי אירופה ואפילו הגיע למקום ה-11 במצעד הבריטי, הישג שהישראלים האחרונים שהשיגו אותו היו אבי ואסתר עופרים בסוף שנות השישים. בסוף אותה השנה בחר המגזין האמריקני טיים מגזין בדנה כאחת מחמשת האנשים הכי משפיעים בעולם לאותה שנה.
  היא זכתה במקום הראשון באירוויזיון שנערך באנגליה עם השיר "דיווה", שכתב יואב גינאי והלחין צביקה פיק. הזכייה הפכה לחג לאומי עבור הקהילה הגאה בארץ.