Nelson mandela 2008 (edit)

ציר זמן נלסון מנדלה

 • הולדת נלסון מנדלה

  הולדת נלסון מנדלה
  נלסון נולד במבזו שבדרום אפריקה. אביו, הנרי, היה ראש כפר הולדתו ושימש למנהיגיו של השבט.עם מות אביו,הפך נלסון לבן חסותו של הצ'יף. כבר כשנולד,החלה להתפתח גזענות כלפי השחורים.
 • Period: to

  נלסון מנדלה

 • נעוריו ולימודיו

  נעוריו ולימודיו
  תהליך יישוב המחלוקות בחצרו של הצ'יף השפיע על מנדלה הצעיר,שבחר ללמוד משפטים.
 • הישגים אקדמיים

  הישגים אקדמיים
  לאחר שהתתף בהפגנת סטודנטים נגד גזענות,הושעה מהלימודים וסולק מהמוסד. ב-1940 הוא השלים את לימודיו בהתנדבות,התמחה במשרד עורכי דין ביוהנסברג ונרשם ללימודי תואר ראשון במשפטים.
 • מעצר ראשון

  מעצר ראשון
  לאחר טבח שארפוויל ב־1960 הוצא ה־ANC אל מחוץ לחוק בדרום אפריקה ומנדלה נעצר בגין השתתפות במחאות אלימות וביצוע מעשי טרור. הוא הוחזק במעצר עד 1961. לאחר שחרורו ירד מנדלה למחתרת, והשתתף בהקמת הזרוע הצבאית של ה-ANC,
 • הצטרפות לקונגרס האפריקאי

  הצטרפות לקונגרס האפריקאי
  מנדלה הצטרף לקונגרס הלאומי האפריקאי כשפעל נגד גזענות ואפליית השחורים
 • נבחר לרכז מתנדבים

  נבחר לרכז מתנדבים
  מנדלה נבחר לרכז המתנדביםבקמפיין ההתנגדות למשטר האפרטהייד.הוא נסע ברחבי דרום אפריקה וארגן פעולות מחאה נגד חוקי ההפרדה הגזעית המפלים את השחורים,המהווים את הרוב במדינה
 • אימונים צבאיים באלג'יריה

  אימונים צבאיים באלג'יריה
  ב־1962 יצא מנדלה מדרום אפריקה לאימונים צבאיים באלג'יריה, וארגן אימונים צבאיים לחברים אחרים ב־MK. עם חזרתו הוא נעצר והועמד לדין באשמת יציאה בלתי-חוקית מגבולות המדינה והסתה לשביתות. בכתב האישום‏[4] נגדו ונגד פעילים אחרים הואשם מנדלה ב:
 • תקופה ארוכה בכלא

  תקופה ארוכה בכלא
  מנדלה היה כלוא בבתי כלא שונים בדרום אפריקה 27 שנים, מתוכן 18 שנים ברובן איילנד עד מרץ 1982. יחד עם שלושה מנהיגים אחרים של הקונגרס הלאומי האפריקאי הועבר מנדלה ביום 31 במרץ 1982 לכלא פולסמור (Pollsmoor) באחד מפרבריה הדרומיים של העיר קייפטאון, ובו ריצה מנדלה את עונש המאסר עד לסוף שנת 1988. בתחילת חודש דצמבר 1988 הועבר נלסון מנדלה לבית הסוהר ויקטור פרסטר (Victor Verster) ליד העיר פארל שבדרך היין. את צעדיו הראשונים לעבר החירות עשה נלסון מנדלה ביום 11 בפברואר 1990 מבית סוהר זה. בכניסה לבית הסוהר מוצב
 • לאחר השחרור

  לאחר השחרור
  מנדלה ודה קלרק הובילו את דרום אפריקה לפירוק משטר ההפרדה הגזעית ולעריכתן של בחירות דמוקרטיות אמיתיות ראשונות ב־1994, שבהן הותר לראשונה לאזרחים שחורים וצבעוניים (בני תערובת) להצביע. על פעילותם זאת זכו מנדלה ודה קלרק בשנת 1993 בפרס נובל לשלום. בבחירות שנערכו בין 26 ל-29 באפריל 1994 זכה ה־ANC לרוב בפרלמנט, אולם רוב קטן משני שליש מהחברים הדרוש לשנות את החוקה. ב־9 במאי בחר בקייפטאון הפרלמנט החדש במנדלה לנשיאה השחור הראשון של דרום אפריקה, כאשר הנשיא היוצא דה קלרק נבחר כסגנו. ההשבעה נערכה למחרת בפרטורי
 • פרישה מפוליטיקה

  פרישה מפוליטיקה
  בחודש יוני 1999 פרש מהפוליטיקה. והתגורר באזור שבו נולד, קונו שבחבל טרנסקאי. לאחר פרישתו מן הנשיאות ב־1999 הוא הפך מעורב במספר רב של ארגונים חברתיים וארגונים העוסקים בזכויות אדם. הוא אף זכה במספר רב של תוארי כבוד ממשלות שונות על פעילותו הפוליטית והחברתית לאורך השנים. ב־2003 מנדלה נשא מספר נאומים מעוררי מחלוקת, בהם תקף את מדיניות החוץ של ג'ורג' בוש.
 • פועל למען איידס

  פועל למען איידס
  ביוני 2004, בגיל 85, הודיע מנדלה כי הוא פורש מן החיים הציבוריים. בריאותו הידרדרה בשנותיו האחרונות, ולדבריו, הוא רצה ליהנות מהזמן עם משפחתו ככל שבריאותו תרשה זאת. למעשה, היוצא מן הכלל היחיד היה התחייבותו למאבק נגד האיידס. ביולי 2004 הוא טס לבנגקוק כדי לשאת דברים בוועידת האיידס הבינ"ל. במהלך ינואר 2005 הודיע מנדלה כי בנו אף הוא נפטר מאיידס. הנימוק לפרסום היה להגברת המודעות למחלה ושבירת הטאבו המתלווה אליה.
 • יוצא מרשימת הטרוריסטים

  יוצא מרשימת הטרוריסטים
  ב-2008 הוציאה ארצות הברית את מנדלה מרשימת הטרוריסטים שמנעה ממנו כניסה למדינה, לאחר שהוכלל ברשימה בעקבות הקמתה של הזרוע הצבאית של ANC והשתתפותו ב-156 פיגועים בזמן האפרטהייד.
 • הופעה במונדיאל

  הופעה במונדיאל
  בשנת 2010 השתתף מנדלה בטקס נעילת משחקי המונדיאל שנערך בדרום אפריקה, באחת מהופעותיו הציבוריות האחרונות.
 • מותו של נלסון

  מותו של נלסון
  במהלך שנת 2013 אושפז מנדלה מספר פעמים בשל זיהום בריאות. ב-5 בדצמבר 2013 הוא נפטר בביתו, ביוהנסבורג