Maxresdefault

Balkanski ratovi

  • Stvaranje Balkanskog saveza

    Stvaranje Balkanskog saveza
    Balkanske države su pokušavale više puta da se sporazumeju o preduzimanju akcija za oslobođenje od turske vlasti. Međutim, svi pokušaji su propadali zbog nemogućnosti usklađivanja interesa oko podele teritorija Osmanskog carstva, posebno oko podele teritorije Makedonije koju su jednako želele Srbija, Bugarska i Grčka. Preovladao je zajednički cilj (okončanje turke vlasti) i došlo je do sporazuma. Prvo je sklopljen srpsko-bugarski sporazum, zatim grčko-bugarski i zatim se priključila i Crna Gora
  • Kumanovska bitka

    Kumanovska bitka
    Vođena je 23. i 24. oktobra 1912. godine u blizini Kumanova između srpske i turske vojske. Srpske trupe su nanele veliki poraz turskoj vojsci i naterale je na povlačenje,a srpska vojska je ušla u Skoplje. Oslobođeno je Kosovo i deo Metohije. To je bila prva velika pobeda Srbije u Prvom balkanskom ratu i početak kraja turske vladavine na Balkanu.
  • Bitoljska bitka

    Bitoljska bitka
    Borbe kod Bitolja vođene su od 16. do 18. novembra 1912. godine. Srpska vojska je napredovala kroz Makedoniju ka gradu Bitolju, gde ih je sačekala utvrđena turska vojska sa namerom da pruži presudnu bitku u Prvom balkanskom ratu. U teškim borbama ostvarena je važna pobeda Srbije nad turskom vojskom, čime su ostvareni svi ciljevi u tom ratu.
  • Londonski mir

    Londonski mir
    Mirovna konferencija u Londonu sazvana je od strane velikih sila u decembru 1912. god. da bi se rešila sporna pitanja na Balkanu i posredovanja oko podele teritorije zaraćenih strana u Prvom balkanskom ratu. Londonski mir je potpisan 30. maja 1913. kojim se Osmansko carstvo odriče svih teritorija na Balkanu do linije Enos-Midija. Albanija postaje suverena država, dobija Skadar od Crne Gore. Srbija je odbačena sa jadranske obale i zahteva celu vardarsku Makedoniju, dok Bugarska traži i Solun.
  • Bregalnička bitka

    Bregalnička bitka
    Sukobi između balkanskih saveznika oko podele oslobođene teritorije vodili su ka novom ratu. Srbija i Bugarska su bile u središtu sukoba zbog pitanja Makedonije. Bugarska je, bez objave rata, u noći između 29. i 30. juna 1913. god. na reci Bregalnici napala srpsku vojsku. Tako je počeo Drugi balkanski rat. Trajala je do 8. jula 1913., a srpska vojska je porazila brojnije Bugare. U isto vreme Bugarskoj su rat objavile Grčka, Rumunija, Crna Gora i Turska. Bugarska je bila prinuđena da zatraži mir
  • Bukureški mir

    Bukureški mir
    Mirovni sporazum potpisan u Bukureštu 10. avgusta 1913. god kojim je okončan Drugi balkanski rat. Tim sporazumom Srbiji su potvrđene teritorije vardarske Makedonije, Sandžaka, Kosova i zajednička granica sa Crnom Gorom. Grčka je dobila egejsku Makedoniju, Epir i zapadnu Trakiju. Bugarskoj je pripala pirinska Makedonija i istočna Trakija. Crna Gora je dobila Mojkovac, Bijelo Polje, Pljevlja, Berane, Plav, Peć i Đakovica. Tuska je povratila Jedrene sa okolinom.