II maailmasõda

  • Hitleri tulek võimule

    1930.aastate algul tabasid Saksamaad majanduslikud probleemid. Saksamaa varises täielikult.Hitler ,aga pidas kõnesid lubades rahvale kõikide probleemide lahendamist.Inimesed lootsid Hitleri abil näljast ja puudusest pääseda. 1933.a sai Hitler Saksmaaa valitsusjuhiks ehk kantsleriks.1934.aastal aga suri Saksamaa president Hindenberg,uusi presidendivalimisi enam ei korraldatud ja Hitler kuulutati saksa rahva juhiks.
  • Müncheni konverents

    Suurbritannia, Saksamaa, Prantsusmaa ja Itaalia nõudsid, et Tšehhoslovakkia loovutaks rahu säilitamiseks Euroopas Saksamaale sudeedisakslastega asutatud alad
  • Müncheni kokkulepe

    Müncheni kokkulepe Inglismaa,Prantsusmaa, Saksamaa ja Itaalia vahel sõlmitud kokkulepe, millega Sakslased said loa Sudeedimaa okupeerimiseks.
    29. septembril 1938 sõlmisid Inglismaa, Prantsusmaa, Itaalia ning Saksamaa Münchenis kokkuleppe, mis kohustas Tšehhoslovakkiat loovutama Sudeedimaa, kuid tagas ülejäänud Tšehhoslovakkia puutumatuse. Üksi jäetud tšehhid ei söandanud suurriikide diktaadile vastu hakata ning alistusid.
  • MRP ehk Molotovi-Ribbentropi pakt

    Saksamaa ja Nõukogude Liidu mittekallaletungileping, mille salaprotokolliga jaotati omavahel ära huvipiirkonnad Euroopas.
  • NSVL tungib Poolale kallale

    1.09.1939 tungib Hitler Poolale sõda kuulutamata kallale. Kuna Saksa armee oli paremini varustatud ja suurem, purustati Poola mõne päevaga. Juba 17.09.1939 tungis Poolale kallale NSV Liit, kes hõivas Ida-Poola. 6.10.1939 oli sõjategevus lõppenud- Poola ei eksisteeri enam. Saksamaa kallaletungi Poolale loetakse ka Teise maailmasõja alguseks.
  • Period: to

    Teise maailmasõja algus

    Teine maailmasõda puhkes paljuski suuremate diktatuurriikide Saksamaa ja Venemaa soovist revideerida esimese maailmasõja järgset Versailles' süsteemi, kuna nemad olid sõja kaotanud.
  • Soome talvesõda

    Algas 30.11.1939, mil Punaarmee ületas sõda kuulutamata Soome piiri.Soome osutas palju suuremat vastupanu kui oli arvatud, ei suudetud tungida läbi nn Mannerheimi liinist. Selleks ajaks kui see õnnestus, oli maailm kaldunud väikese Soome peale. UK ja Pr valmistus abivägesid saatma. Stalin oli sunnitud Soome vallutamise kavast loobuma. 12.03.1940 sõlmiti Moskvas rahu, millega Soome pidi andma ära Karjala maakitsus ning Hankos sõjaväebaasi.
  • Midway merelahing

    Midway merelahing
    Teise maailmasõja ajal Jaapani ja Ühendriikide vahel peetud meresõja pöördelahing 1942. aastal.Midway lahingus said Ühendriigid esimest korda võimaluse Pearl Harbori eest kätte tasuda.Jaapani lahingulaevad said Ameerika lennukite käest põhjalikult sugeda. USA-le oli see otsustav võit, mis andis märku, et nüüd hakkavad ameeriklased üle Vaikse ookeani edasi tungima. Midway lahing näitas, et Ühendriigid on uuel lennukikandate ajastul võimelised Jaapanile vastulööki andma.
  • Teherani konverents

    Suurbritannia, USA ja NSV Liidu riigipea kohtumine, kus kavandati Saksamaa Antifašistliku võitluse põhijooni, edasist sõjalist koostööd ja maailma ümberkorraldamist pärast sõda
  • Jalta konverents

    Jalta konverents ehk Krimmi konverents toimus NSV Liidus Krimmis Livaadia palees 4. kuni 11. veebruar 1945, kus NSVL, USA ja Suurbritannia jaotasid ära Teise Maailmasõja järgse Euroopa ja Aasia.Konverentsist võtsid osa riikide delegatsioonid Winston Churchill, Franklin Delano Roosevelt ja Jossif Stalin juhtimisel.