Ajatelg

 • Period: to

  20.sajandi kunstivoolud

 • Impressionism

  Impressionism
  C. Monet "Impression. Tõusev päike" Impressionism oli 19. sajandi maalikunsti vool, mis sai alguse 1860. aastatel oma kunstinäitusi korraldama hakanud Pariisi kunstnike vabast ühendusest. Impressionistlikule maalikunstile on iseloomulikud muuhulgas nähtavad pintslitõmbed, heledad värvid, avatud kompositsioon, rõhuasetus valgusele ja selle muutumisele, igapäevased teemad ja ebatavalised rakursid. Kuulsamad impressionistid on Paul Cézanne, Claude Monet ja Paul Burman.
 • Postimpressionism

  Postimpressionism
  V. van Gogh "Tähistaevas" Postimpressionism on 19. sajandi lõpu maalikunstivool, mis kasvas välja impressionismist.Postimpressionistid ei olnud rahul impressionistlike maalide teemade triviaalsusega ja struktuuri kadumisega. Nad arendasid impressionismi jätkates eredate ja paksude värvide ning eristuvate pintslitõmmete kasutamist, aga kaldusid rohkem geomeetrilisi vorme rõhutama. Kuulsamad postimpressionistid on Georges Seurat, Paul Sezanne ja Vincent van Gogh.
 • Fovism

  Fovism
  H.Matisse "Madame Matisse" Fovism tekkis 1905. aastal Pariisis. Fovismi iseloomustavad tinglikud kuid puhtad värvilaigud ning pintslitõmbed. See lõi laineid ning mõjus avalikusele metsikult, siit ka nimi foovid (pr.k fauves) ehk metsikud. Tuntuimad foovid on Henry Matisse, Raoul Dufy, Andre Derain ning Maurice Vlaminck.
 • Ekspressionism

  Ekspressionism
  E.L.Kirchner "Berliini tänav" Ekspressionistid pidasid võimalikuks muuta nähtava maailma värve ja vorme, selleks et väljendada oma meeleolusid, hoiakuid ja mõtteid. Kõike kujutati dramaatilises valguses. Oma suhtumist ümbritsevasse püüti väljendada inimese ja eseme deformeerimise teel. Inimesed on ekspressionismis sageli jõhkra ja inetu välimusega. Sellega taheti iseloomustada inimeste hingeelu ja ühiskonna seisundit. Kuulsamad kunstnikud on E.L.Kirchner ja Egon Schiele.
 • Abstraktsionism

  Abstraktsionism
  V.Kadinski "Impression III" Abstraktsionism ehk abstraktne kunst on kunstisuund maalikunstis, skulptuuris ja graafikas. Seda iseloomustab värvide, joonte, punktide, pindade ja vormide abil maailma ja kõige sellega kaasneva kujutamine. Abstraktsionismi puhul ei lähtuta reaalsetest objektidest.
  Esimeseks abstraktsionistlikuks tööks peetakse Vassili Kandinsky 1910. aastal tehtud akvarelli "Pealkirjata”. Veel üks kuulsatest abstraktsionistidest on Paul Klee.
 • Kubism

  Kubism
  P.Picasso "Kitarr ja viiul" Kubism on 20. sajandi kunstivool, mis hakkas kujunema Pariisis 1907. aastal Pablo Picasso ja Georges Braque'i töödes. Mõiste "kubism" võttis kasutusele prantsuse kriitik Louis Vauxcelles ja see vihjab kuubist lähtuvale kujutamisele.
  Kubistide eesmärk oli vabastada teos jutustavast sisust ja kujutada asju (muusikainstrumendid, natüürmordid, maastikud jne) geomeetrilistena, tükeldatud pindadena või stereomeetrilistena.
 • Futurism

  Futurism
  C.Carra "Suplejad" Futurism ülistab kiirust, dünaamikat ja liikumist. Futurism kui kunstivool arenes välja sõnavõttudest meedias ja väljakutel. Vooluks kujunes futurism alles 1912. aastal kui põhilised kunstnikud kolisid Pariisi. Suuremad futurislikud kunstnikud olid Umberto Boccioni (kes oli kusjuures nii maalikunstnik kui ka skulptor),Carlo Carra, Giacomo Balla.
 • Kontseptualism

  Kontseptualism
  Kontseptuaalkunst on kunstivool, millele on kõige tähtsam idee. Ideid esitati tihti skeemide, jooniste või fotomontaažide abil. Kõike püüti edasi anda võimalikult primitiivselt.Samuti peetakse lugu idee ülimast lihtsusest ja sellest, et idee ei peagi ilus olema. Oma sõnade järgi püüdsid kontseptualistid kriitikutest kui parasiitidest vabaneda ja ise oma teoseid sõnastada.
  K. Malevits ja Marcel Duchamp on ühed silmapaistvamatest kontseptualistidest.
 • Dadaism

  Dadaism
  J.Arp "Konfiguratsioon" Dadaism tekkis 1. MS ajal kui kunstnikud nägid pettumust kogu ühiskonnas. 1916. a asutati Zürichis Voltaire’i kabaree – seltskond kunstnikke šokeeris publikut skandaalsete etenduste ja seosetu luulega. Naeruvääristati ilu, kombekust, poliitilisi ideaale. Sellest said ka vooluesindajad omale nime, dada tähendab antikunsti. Dadaism levis suuresti tänu lendlehtedele ning plakatitele ning selle eesmärk on panna inimesi mõtlema ning ärkama. Kuulsaim esindaja on Hans Arp.
 • Sürrealism

  Sürrealism
  R.Magritte "Le Blanc Seing" Sürrealism on kunstivool, mille eesmärk on elu ja kunsti piiride kaotamine või muutmine. Seda iseloomustab fantaasia, unenäolisus, hullumeelsus ning lapselikkus. Sürrealism on sarnane dadaismile, kuid oluliselt positiivsemas väljundis. Tuntuimad sürrealistid on Joan Miró, Salvador Dali, Rene Magritte.