Tammsaare

A.H.Tammsaare

By erts
 • A.H.Tammsaare sünd

  A.H.Tammsaare sünd
  Tammsaare sündis 30. jaanuaril, 1878. aastal Albu vallas. Ta oli Peeter ja Ann Hanseni neljas laps ning tal oli arvukalt õdesid ja vendasid. Tammsaare on Eesti üks suurimaid proosakirjanikke ning ta teosed moodustavad Eesti püsiväärtuslike kirjandusteoste kogumi tuuma. Tema looming avab inimlikku igapäevaelu filosoofilise sügavusega.
 • Period: to

  Tammsaare koolitee

  Esimesed teadmised omandas Sääsküla koolis, kuhu ta läks 1886. aastal. Hiljem õppis Prümli vallakoolis ning peale seda veel Väike-Maarja kihelkonnakoolis (1892-1894 ning 1896-1897). Seejärel asus ta Tartusse, kus õppis Hugo Treffneri gümnaasiumis aastatel 1898-1903. Pärast gümnaasiumi lõpetamist alustas ta oma ülikooliõpinguid.
 • Period: to

  Tammsaare varasem looming/loomingutee algus

  Tammsaare alustas oma loominguteed luuletuste kirjutamisega, mis valmisid juba valla- ja kihelkonnakoolis. 1900. aastal ilmusid tema esimesed maaeluainelised jutustused, kus ta kujutab inimeste väiklust ja vaimuvaesust, mõistmispüüde puudumist eri põlvkondade vahel. Näiteks "Mäetaguse vanad". Üliõpilasaastail kirjutas ta peamiselt üliõpilaseluainelisi jutustusi ja novelle. Näteks "Pikad sammud", "Üle piiri".
 • "Juudit"

  "Juudit"
  Selle näidendiga sai alguse Tammsaare loomingu kõrgaeg. "Juudit" on pingeline isikudraama, mis keskendub peategelase Juuditi sisemaailma avamisele. Näidend ise on Piibli müüdi tõlgendus: Vana Testamendi loos läheb Juudit oma rahvast ründava vaenlase leeri ja raiub kangelaslikult maha magava väepealiku Olovernese pea ning tema rahvas säilitab vabaduse.
 • "Kõrboja peremees"

  "Kõrboja peremees"
  Tammsaare kõrgaja loomingu esimene romaan. See on talupojaromaan, kus kõneldakse ja mõeldakse maast ning selle harimisest, kuid oluliseks saab peremeheküsimus: suur ja jõukas Kõrboja talu vajab peremeest.
 • Period: to

  Tammsaare 5-köiteline romaan "Tõde ja Õigus"

  Köited käsitlevad Eesti ühiskonnale iseloomulikke arengusuundi 19. sajandi lõpukümnendeist 1920. aastate lõpu majanduskriisini.
 • näidend "Kuningal on külm"

  näidend "Kuningal on külm"
 • Tammsare tunnustus

  Tammsare tunnustus
  1936 püstitati Tammsaarele ausammas Albu vallamaja juurde. Tänapäevaks on tema sünnipaigas Põhja-Tammsaare talus ja Tallinnas A. H. Tammsaare muuseum.
  Tema 100. sünniaastapäeval 1978 püstitati Tallinna A. H. Tammsaare mälestusmärk.
  Tammsaaret on tunnustatud ka teenetemärgiga: Eesti Punase Risti teenetemärgi II klass – 24. veebruaril 1938.
 • "Põrgupõhja Uus Vanapagan"

  "Põrgupõhja Uus Vanapagan"
  See on Tammsaare viimane romaan, mis kirjutatud uue suure sõja eelaimuses. Allegooriline romaan, milles arvustatakse ühiskonnaelu. Romaan kannab tugevat pettumuse ja pessimismi mõtet.
 • A.H.Tammsaare surm

  A.H.Tammsaare surm
  Tammsaare suri 1. märtsil, 1940 Tallinnas. Tollel ajal jäädi kergesti haigeks ning ravi väga oodata ei olnud. Nii juhtus ka Tammsaarega, ta haigestus tuberkuloosi, mis sai talle ka lõplikuks.