19. STOROČIE Nemecko, Holandsko, Belgicko

By ODISUV
  • Belgická revolúcia

    Belgická revolúcia
    V roku 1830 vypukla belgická revolúcia, Londýnska konferencia uznala nezávislosť Belgicka V roku 1831 sa Leopold I. stal kráľom Belgicka. V roku 1839 holanďania prijali rozhodnutie londýnskej konferencie o belgickej nezávislosti a podpísali Londýnsku zmluvu."
  • Charlotta Belgická mexickou cisárovnou

    Charlotta Belgická mexickou cisárovnou
    Sestrou belgického kráľa Leopolda II. bola Charlotta, manželka Maximiliána I. Mexického (mladšieho brata cisára Františka Jozefa I.), ktorý bol s podporou Napoleona III. dosadený na mexický trón v roku 1864. Napriek počiatočnej obľube sa nepodarilo manželskému páru v zemi udržať stabilitu. Keď bol jej manžel v r.1867 zvrhnutý a popravený, bola práve v Európe. Duševne sa zrútila a do Mexika sa už nevrátila. Svojmu mužovi písala zamilované listy až do svojej smrti v r.1927.
  • Vláda Leopolda II.

    Vláda Leopolda II.
    V r.1865 nastúpil na belgický trón Leopold II., známy svojou tvrdosťou a krutosťou. Vládol 40 rokov a zanechal Belgicko silné a bohaté. Bohatstvo pochádzalo najmä z kaučuku a slonoviny vyťaženej v africkom Kongu, ktoré dobyl svojou politikou, bez vojenského zásahu. V r.1885 sa tu stal vládcom a dlho to bolo jeho súkromné vlastníctvo. Uvádza sa, že bol jedným z najväčších masových vrahov v dejinách, zapríčinil smrť miliónov obyvateľov Konga.
    https://sk.wikipedia.org/wiki/Leopold_II._(Belgicko)
  • Vyhlásenie Nemeckého cisárstva

    Vyhlásenie Nemeckého cisárstva
    Nezhody medzi Francúzskom a Nemeckom ohľadom nástupníctva nemeckého kandidáta na španielsky kráľovský trón prerástli v roku 1870 do prusko-francúzskej vojny. Po niekoľkých týždňoch bojov francúzska armáda, vedená cisárom Napoleonom III. kapitulovala. Po páde Paríža Francúzsko prijalo mier.
    Počas obliehania Paríža sa nemeckí princovia zhromaždili v Zrkadlovej sále Versailleského paláca a 18. januára 1871 a vyhlásili pruského kráľa Viliama I. "nemeckým cisárom". Tým bola založená Nemecká ríša.
  • Prvý komerčný automobil

    Prvý komerčný automobil
    Karl Friedrich Benz bol nemecký inžinier a technik. V roku 1883 založil spoločnosť Benz & Cie., Rheinische Gasmotorenfabrik a v roku 1885 skonštruoval prvý automobil, pričom použil ležatý jednovalcový štvortaktný benzínový motor s elektrickým zapaľovaním a výkonom 0,75 koní. Patentoval si ho v roku 1886. Je držiteľom prvého vodičského preukazu na svete z roku 1888. https://sk.wikipedia.org/wiki/Karl_Friedrich_Benz
  • Hviezdna noc

    Hviezdna noc
    Oleji na plátne od holandského postimpresionistického maliara Vincenta van Gogha. Bol namaľovaný v júni 1889 a zobrazuje výhľad z okna jeho azylovej izby v Saint-Rémy-de-Provence.