Images

19.sajand maailmas

  • Period: to

    Klassitsismiajastu

    Klassitsism on 16.–19. sajandi kunstisuund, mis lähtus renessansiaja antiigiharrastusest ja avaldus paljude Euroopa maade arhitektuuris, kujutavas kunstis, kirjanduses, teatrikunstis ja muusikas. Klassitsism pidas iluideaaliks vanakreeka ja rooma parimaid kunstiteoseid. Taotleti mõistuspärasust, selgust, vormikooskõla, žanri- ja stiilipuhtust. Klassitsismi õitseng oli nendel maadel, kus valitses absoluutne monarhia. Wolfgang Amadeus Mozart Louis XIV, Katariina II
  • Period: to

    Napoleon I ehk Napoleon Bonaparte

    Napoleon I ehk Napoleon Bonaparte oli Prantsusmaa valitseja ja väejuht. Napoleon oli terava mõistuse ja väga hea mäluga, seetõttu suutis ta vastaseid lahingus üllatada ja keerulisi olukordi kiirelt lahendada, samuti teadis ta peast paljude oma sõdurite nimesid, millest viimased vaimustuses olid. Ta oli ka sügavalt haritud. Ta lemmikaine oli matemaatika, kuid tal olid ka head teadmised kirjandusest, ajaloost ja geograafiast ning teda huvitasid valgustusaja teosed.Ta oli ka karm ja halastamatu.
  • Talurahvaregulatiiv "Iggaüks..."

    Talurahvaregulatiiv "Iggaüks..."
    1. juuli – Eestimaa rüütelkonna maapäev võttis vastu talurahvaregulatiivi "Iggaüks...", millega talupoeg sai vallasvarale omandiõiguse ja talukoha põlise kasutamise õiguse jätkusuutlikul talupidamisel. Samuti otsustati asutada valla- ja kihelkonnakohtud.
  • Liivi- ja Eestimaa talurahvaseadus

    Liivi- ja Eestimaa talurahvaseadus
    1. veebruar , 8.september – keiser Aleksander I kinnitas talurahvaseaduse. Kubermangudes kehtestati uued talurahvaseadused, millega talupojad endiselt pärisorjadeks, kuid neid ei tohtinud enam müüa ega pantida; neid ei tohtinud kinkida maast lahus; nad said omandiõiguse vallasvarale ja võisid maad osta ning omandatud maad võisid edasi pärandada. Talurahva koormised vaadati ümber.
  • Period: to

    Louis XVIII

    Louis XVIII oli Prantsusmaa kuningas 6. aprillist 1814 kuni 20. märtsini 1815 ning 8. juulist 1815 kuni 16. septembrini 1824. Louis XVIII oli eelviimane kuningas Bourbonide dünastiast Prantsuse troonil.Louis XVIII oli tüse ning haiglane, üsna sarnane oma vanemale vennale, keda rahvas hea sõnaga ei meenutanud.
  • Period: to

    Viini kongress

    Viini kongress oli Euroopa riikide suursaadikute konverents Klemens Wenzel Lothar von Metternichi eesistumisel ja toimus Viinis septembrist 1814 juunini 1815. Kongressi eesmärgiks oli lahendada mitmeid Prantsuse revolutsioonisõdadest, Napoleoni sõdadest ja Saksa-Rooma riigi lõpetamisest tekkinud probleeme. Tulemuseks oli kontinendi poliitilise kaardi ümberjoonistamine, Prantsusmaa, Napoleon I rajatud Varssavi hertsogkonna, Hollandi, Reiniäärsete riikide, Saksimaa ja mitmete Itaalia territooriumi
  • Saksa Liidu loomine

    Saksa Liidu loomine
    Saksa Liit (saksa Deutscher Bund) oli Kesk-Euroopa riikide liit, mis loodi 1815. aastal Viini Kongressil kui 1806. aastal kaotatud Püha Rooma riigi järeltulija. Aastal 1848 toimusid liberaalide ja rahvuslaste revolutsioonid püüdega luua ühtne Saksa riik. Läbirääkimised Saksa riikide vahel ebaõnnestusid ja liit tühistati lühikeseks ajaks, kuid taasloodi aastal 1850.
  • 1816. aasta Eestimaa talurahvaseadus

    1816. aasta Eestimaa talurahvaseadus
    1. aastal Eestimaa rüütelkonna poolt vastuvõetud, kuid alles 23. mail 1816. aastal kehtestatud Eestimaa talurahvaseadusega kaotati talupoegade isiklik pärisorjus, kuid kogu maa tunnistati mõisniku omandiks. Talupoegade senine maakasutusõigus ja koormisenormid kaotati, mõisnik sundis talupoegadele peale nõndanimetatud vaba lepingu lühiajaliseks maakasutuseks.
  • 1819.talurahvaseadus

    1819.talurahvaseadus
    Pärisorjuse täielik kaotamine. Elukutse vahetamine keelatud, liikumisvabadus piiratud. Talude rentimine mõisnikelt.
  • Period: to

    Charles X

    Prantsusmaa kuningas 1824–1830. Charles X oli viimane kroonitud kuningas Prantsuse troonil ning ühtlasi viimane Püha Vaimu ordu suurmeister.Oma valitsemisaja lõpul astus Charles erinevaid samme, et võimu tugevdada, kitsendades näiteks ajakirjandusvabadust, ent kuna tegemist oli siiski piisavalt muutunud ühiskonnaga, ei suudetud seda enam välja kannatada ning 27. juulil 1830 algas Pariisis ülestõus, mida kutsutakse Juulirevolutsiooniks. Charles X põgenes Pariisist, loobus 2. augustil troonist.
  • Nikulai I valitsemisperiood 1825-1855

    Nikulai I valitsemisperiood 1825-1855
    Pärast oma vanema venna Aleksander I ootamatut ja järglasteta surma tõusis ta detsembris 1825 keisritroonile. Juba enne keisriks saamist peeti Nikolaid üldiselt tagurlikuks, karmiks ning läbinisti militaristlikuks meheks.
  • Fotograafia

    Fotograafia
    Fotograafia on kogum protsesse, mille abil jäädvustatakse valgustundliku materjali või valgustundliku elektroonilise seadme abil reaalsetest objektidest tõepäraseid ja detailseid kujutisi.
    Seadet, mida kasutatakse kujutise jäädvustamiseks, nimetatakse fotokaameraks ehk fotoaparaadiks. Saadud tõepärast kujutist nimetatakse fotoks ning kujutise salvestamist fotoaparaadiga nimetatakse fotografeerimiseks ehk pildistamiseks.
  • Period: to

    Louis-Philippe I

    Louis-Philippe I oli Orléansi dünastiasse kuuluv Prantsusmaa kuningas aastatel 1830–1848.1847. aastal tabas maad aga majanduskriis ning kuninga valitsuse autoriteet langes kiiresti. Järgmise aasta alguses puhkesid mitmel pool, eriti Pariisis, mässud ning kuningas põgenes Suurbritanniasse, loobudes troonist oma pojapoja (Philippe VII) kasuks. Tolle võimu parlament aga ei toetanud ning peagi kuulutati Prantsusmaa Teine Vabariik. Louis-Philippe elas aga kuni elu lõpuni eksiilis Suurbritannias.
  • Hambachi pidu

    Hambachi pidu
    1832 Hambachi peol nõutakse võitlus rahvahariduse edendamise eest.
  • Elektrimootor

    Elektrimootor
    Keemik Michael Faraday algupärasel mootoril polnud mingit praktilist väärtust. Esimese mootori, mis oli võimeline masinaid tööle panema, leiutas ameeriklane Thomas Davenport Rutlandist, Vermontist 1837. aastal.
  • Period: to

    Kuninganna Victoria võimul oleku aeg

    Tema valitsemisaeg sai tuntuks Victoria ajastu nime all. See oli periood, mille jooksul arenes kiiresti Suurbritannia tööstus, kultuur, poliitika, teadus ja sõjandus.Suurbritannia ja Iirimaa Ühendkuningriigi kuninganna Victoria valitsemisaja kestus oli 63 aastat ja 7 kuud, aastatel 1837–1901. Victoria oli pikima valitsusajaga naismonarh maailma ajaloos ja pikima valitsusajaga Briti monarh. Ta asus troonile 18-aastaselt.
  • Telegraaf

    Telegraaf
    1. aastal konstrueeris ameeriklane Samuel Morse elektromagnetilise telegraafiaparaadi, millega sai edastada punkte ja kriipse, millised vastasjaama vastuvõtuaparaat paberilindile kirjutas. Sõnumite edastamiseks koostas Morse erilise tähestiku, mis tänaseni on tuntud Morse tähestiku nime all.
  • Eetrinarkoos

    Eetrinarkoos
    Esimesena kasutas eeternarkoosi C. W. Long 1842.aastal. Esimese avaliku eeternarkoosi demonstratsiooni tegi W. Morton 1846. aastal Bostonis. Pärast neid katsetusi hakati eeternarkoosi laialdaselt kasutama kogu maailmas.
  • Period: to

    Frankfurdi parlament 1848-1849

    Frankfurdi Rahvuskogu oli esimene vabadel valimistel valitud kogu Saksamaa esinduskogu. Selle töö toimus Frankfurdis Pauli kirikus 18. maist 1848 kuni 31. maini 1849. Parlamendi eesmärk oli Saksamaa ühendamine ja põhiseaduse väljatöötamine. Pärast põhjalikke arutelusid kinnitati 28. märtsil 1849 põhiseadus , mis rajanes parlamentaarse demokraatia põhimõtetel ning millega pidi Saksa Liit muudetama keisri valitsuse all olevaks pärilikuks konstitutsiooniliseks monarhiaks
  • Period: to

    Napoleon III

    Oli Prantsusmaa president aastatel 1848–1852, Prantsusmaa keiser 1852–1871 ning Andorra vürst 1848–1871. Keisrina edendas Napoleon III hoogsalt majanduselu, arendas Prantsusmaa raudteevõrku, ilustas Pariisi ja hoolitses mõnevõrra laiade masside hüveolu eest. Tema valitsusajal restaureeriti ajaloolisi monumente. Kuni 1860. aastani toetus ta rahvahääletustele (kõik rahvahääletused toetasid tema valitsust kuni keisririigi lõpuni välja), seejärel loodi valitav rahvaesindus.
  • 1849.a. talurahvaseadus

    1849.a. talurahvaseadus
    Talumaad ei tohi muuta mõisamaaks. Talumaade piiride fikseerimine. Soodustus üleminek raharendile ning talude päriseks ostmine.
  • Allveelaev

    Allveelaev
    Saksa Sõjaajaloo Muuseumis Dresdenis on eksponeeritud 1850. aastal Kielis valminud allveelaev Brandtaucher. Laeva projekteeris saksa insener ja leiutaja Wilhelm Bauer Saksa-Taani sõja ajal, mil oli vaja murda taanlas Allveelaev on laev liikumiseks veepinna all. Allveelaevad leiavad enamasti kasutust sõja- või mereuurimislaevadena.
    Sõjanduses on allveelaevade suureks eeliseks see, et nad suudavad praktiliselt nähtamatuks jäädes liikuda täielikult vee all, ja püsida seal isegi mitu kuud järjest.
  • 1855-1881 Aleksander II valitsemisaeg

    1855-1881 Aleksander II valitsemisaeg
    Pealiskaudsed teadmised paljudest asjadest ja prantsuse keele hea valdamine. Sõjandus huvitas isa pettumuseks teda vähe.Ta oli heasüdamlik ja õrna hingega; need omadused ei olnud sõjaväelisele isevalitsejale kohased. Pärisorjuse kaotamine Venemaal 1861.aastal. 1861. aasta 19 veebruari keisri manifestiga pärisorjus kogu riigis, sest Aleksander II oli seisukohal, et pärisorjuse edasikestmine nullib majandust.
  • 1856.a. talurahvaseadus

    1856.a. talurahvaseadus
    1. aasta Eestimaa talurahvaseaduse "Walla kogukonna seadus"e järgi tunnistati talupoegade kasutuses olev maa talumaaks, mille võis elujõuliste taludena rendile anda, soovitavalt raha eest või talupoegadele päriseks müüa. Talurahvaasjade komisjon moodustati 1856. aastal tagamaks seaduse täitmist. 1856. aasta talurahvaseadus võimaldas, lisaks 1816. aasta isiklikule vabadusele, ka ühiselulist vabadust.
  • „Postimehe“ asutamine

    „Postimehe“ asutamine
    Väljaande asutas Johann Voldemar Jannsen nädalalalehena Perno Postimees ehk Näddalileht (ilmus 1857–1886), mis oli esimene eestikeelne perioodiline nädalaväljaanne. Perno Postimehe ilmumahakkamist peetakse tihti ka ärkamisaja alguseks.Jannsen ärgitas lehe kaudu eesti rahvast olema uhke oma rahvuskuuluvuse üle ning nõutama haridust ja majanduslikku edukust. Samas oli väljaanne ka rahvalik, valgustusliku sisuga ja pakkus materjali laia maailma kohta.
  • "Liikide tekkimine“ 1859

    "Liikide tekkimine“ 1859
    Charles Darwini "Liikide tekkimist" peetakse üheks mõjusaimaks loodusteaduslikuks raamatuks maailmas alates selle ilmumisest 1859. aastal, mil Londonis müüdi ühe päevaga läbi esimese trüki kõik 1250 eksemplari.
  • Period: to

    Impressionism

    Impressionism oli 19. sajandi maalikunsti vool, mis sai alguse 1860. aastatel oma kunstinäitusi korraldama hakanud Pariisi kunstnike vabast ühendusest.Impressionistlikule maalikunstile on iseloomulikud muuhulgas nähtavad pintslitõmbed, heledad värvid, avatud kompositsioon, rõhuasetus valgusele ja selle muutumisele, igapäevased teemad ja ebatavalised rakursidImpressionism on suund muusikas, mis sai alguse Claude Debussy loomingust . kunstnikud Paul Burman
    Lucy A. Bacon Frédéric Bazille Jean Bérau
  • Period: to

    Wilhelm I e. Wilhelm Suur

    Wilhelm I ehk Wilhelm Suur oli Preisimaa kuningas 1861. aastast kuni surmani ja Saksamaa Keisririigi keiser 1871. aastast kuni surmani. Wilhelm I oli konservatiivne, kindlate harjumuste ja militaristliku eluviisiga äärmiselt sihikindel mees, kes tõi Preisi poliitikasse Otto von Bismarcki. Ta tegi palju ära Saksamaa ühendamiseks ning saavutas ka enda Saksa keisriks kuulutamise
  • Period: to

    Bismarcki ajastu

    Otto Eduard Leopold von Bismarck oli Saksa poliitik, esimene Saksamaa riigikantsler. Bismarcki suurimaks teeneks peetakse Saksamaa ühendamist.
    1862–1890 oli Bismarck Preisi peaminister ja välisministe
  • 1863.a. passiseadus

    1863.a. passiseadus
    1. aastal võeti vastu kõigi kolme Balti kubermangu jaoks ühine passikorralduse seadus.Vastavalt passiseadusele võis iga vallakogukonna liige, kes oli vähemalt 21 aastat vana, nõutada passi elamiseks riigi mistahes linnas või paigas. Selleks pidid kõik teenistuse- või ametiga seotud võlad ja kohustused olema eelnevalt tasutud, valla ja kroonumaksud ning passiraha ette makstud. Lisaks sellele tuli elatusvahenditega kindlustada kõik vallas elavad lähisugulased. Passe anti 3 kuust -3 aastani.
  • I. Üldlaulupidu

    I. Üldlaulupidu
    I üldlaulupidu toimus 18.–20. juunil 1869. aastal Tartus.Esimese üle-eestilise laulupeo idee algataja, peamine elluviija ja üldjuht oli Johann Voldemar Jannsen. Teine üldjuht oli Aleksander Kunileid. Üldlaulupeo korraldas meestelauluselts Vanemuine. Laulupeol osales 4 orkestrit 56 puhkpillimängijaga ja 822 lauljat ehk kokku 878 esinejat.Laulupeo korraldamise luba paluti Balti kindralkubernerilt juba 1867. aastal. Ametlikult taotleti luba Liivimaa talurahva pärisorjusest vabastamise 50. aastapäev
  • Vanemuise teatri sünd

    Vanemuise teatri sünd
    Vanemuise teatri sünniks loetakse Lydia Koidula "Saaremaa onupoja" lavastamist mängu- ja lauluseltsis "Vanemuine"
    Esialgu tegutses teater "Vanemuise" seltsi majas ning 1906. aastast uues juugendstiilis teatrihoones.
  • Period: to

    Prantsuse III vabariik

    1875.a. uus põhiseadus, vabariigi juhtimine oli pingeline ning vaevu talutav. Algus aastad olid rasked kuid majanduse ja liidrite tundmaõppimisel hakkas riigijuhtimine tasapisi liikuma paremuse suunas. Suur majanduskrahh viis riigi allamäge.
  • Telefon

    Telefon
    Alexander Graham Belli esimene kõne tema konstrueeritud seadmel leidis aset 10.03.1876 .Tekstiks oli Bellilt oma assistendile T.A.Watsonile:“Mr Watson,tule siia mul on sind vaja“Hiljem täiendas Bell telefoni Hughese poolt leiutatud süsimikrofoniga ja 1880 aastal insener Hillelandi poolt leiutatud induktori ja kellaga teise kõneleja kutsumiseks. Telefon on kommunikatsiooni vahend, millega peetakse sidet helitoonide ehk keele vahendusel. Heli kantakse edasi elektrisignaalide abil.
  • Sakala asutamine

    Sakala asutamine
    Sakala on eesti ajaleht, mis ilmub Viljandis. Selle asutas 1878. aastal Carl Robert Jakobson.Lehe väljaandmisega algas pingeline ajajärk. Ajalehel oli rahva seas suur menu, sest see kajastas talurahva elu ja tegemisi ning teavitas erinevatest probleemidest. Ühtlasi oli see radikaalne ja kritiseeris aadlivõimu ning võitles selle kaotamise vastu. Ajalehes nõuti eestlastele ka suuremaid õigusi, kritiseeriti kehtivat agraarkorraldust ja seisuslikke asutusi ning taotleti ajakohaseid reforme.
  • 1879 - Esimene elektrilamp (USA)

    1879 - Esimene elektrilamp (USA)
    Thomas Alva Edison leiutas hõõgpirni töötava variandi aastal 1879.
  • Period: to

    Postimpressionism

    Postimpressionism arenes välja impressionismist. 1880. aastatel katsetasid mitmed kunstnikud (Vincent Van Gogh, Paul Gauguin, Georges Seurat ja Paul Cézanne) värvi, vormi ja joone väljenduslikkusega. Seda peetakse postimpressionismi alguseks. Mõnikord peetakse postimpressioniste ekslikult impressionistideks või liigitatakse muuseumis impressionistide alla, kuid tegelikult on tegemist omaette vooluga.
  • 1881-1894 Aleksander III valitsemisaeg Venemaal

    1881-1894 Aleksander III valitsemisaeg Venemaal
    Aleksander sai troonile pärast oma isa Aleksander II tapmist narodnikute poolt läbiviidud atentaadis 1881. aastal ning seetõttu otsustas ta mitte jätkata isa liberaalsete joontega poliitikat, vaid koondada kogu võim keisri ümber ning luua politseiriik, teisitimõtlejate rangemaks kontrolliks. Ta on läinud ajalukku repressiivse poliitika rakendajana ning venestamise algatajana.
  • Kuulipilduja

    Kuulipilduja
    Esimene „iselaskja” ehk tõeline kuulipilduja loodi ameeriklase Hiram Maximi poolt 1883.–1884. aastal. Maximile eelnenud mitrailleused, gatlingid ja nordenfeltid polnud automaatrelvad, sest neid „aeti ringi” käsitsi vändast või kangist.1914. aastaks, I ilmasõja alguseks, jõuti maailmas toota mõnikümmend tuhat kuulipildujat. Pea kõik nad olid rasket tüüpi, kaaluga 40–65 kg (lisaks 3–4 liitrit jahutusvett) ja nõudsid vedamiseks-kasutamiseks tervet meeskonda.
  • Hertzi raadiolained

    Hertzi raadiolained
    Sellega sai hakkama 1887. Aastal Hertz. 1887. aastal tegi Hertz katse. Tema katseseade oli lihtne. Herts uuris mitmeid Maxwelli poolt ennustatud elektromagnetlainete omadusi ja selgus, et need olid sellised nagu Maxwell oli ennustanud. Selle tulemusena tekkisidki raadiolained mida sai kasutada raadioülekannete teostamiseks.
  • Period: to

    Wilhelm II

    Wilhelm II oli viimane Saksa keiser ja Preisimaa kuningas. Teda on peetud üheks peamiseks süüdlaseks Esimese maailmasõja algatamises, ent selle väite õigsus on kaheldav.Wilhelmi sõjaeelne poliitika oli agressiivne. Ta püüdis Saksamaa positsioone tugevdada kõikjal, kus vähegi võimalik, tekitades sellega Maroko kriisid ning põhjustades Saksamaa-vastase Antandi tekke. Wilhelm lootis sõjaga olukorda Saksamaa ja ta liitlaste kasuks muuta, kuid ometigi ei soovinud ta maailmasõda.
  • 1894–1917 Keiser Nikolai II valitsemisaeg Venemaal

    1894–1917 Keiser Nikolai II valitsemisaeg Venemaal
    1. aastal suri Aleksander III, keda arvati veel troonil olevat vähemalt 20 aastat. Nikolai tundis, et ei ole ettevalmistunud uueks rolliks Venemaa ees. Troonile saades oli Nikolai kõigest 26-aastane.
    Nikolai sai väga hea hariduse, tal oli suurpärane mälu. Ta tundis hästi ajalugu, rääkis prantsuse, saksa ja inglise keelt. Ta pidas päevikut, kirjutades detailselt üles igapäevased tegemised.
  • Röntgenkiired

    Röntgenkiired
    Wilhelm Conrad Röntgen oli töökas inimene. Olles Würzburgi Ülikooli füüsilise instituudi juht, oli tal harjumus hilisööni istuda oma laboris. 8 novembril 1895, Taaskord lülitas ta sisse voolu kadooditorus, mis oli musta paberi sisse mähitud. Baariumi plaatinatsüaniidi kristallid, mis vedelesid ligidal, hakkasid helendama. Teadlane katkestas voolu ja helendus lõppes. Järgnevate uurimuste põhjal tegi Röntgen järelduse, et toru kiirgab tundmatut kiirgust, millele ta pani nimeks X-kiirgus.