Mihailo valtrovic

Михаило Валтровић - биографија

  • Рођење

    Рођење
    [Михаило Валтровић, археолог, историчар, сликар...](http://<a href='http://<a href='http://arhiva.glas-javnosti.rs/arhiva/2005/02/07/srpski/BG05020610.shtml) први је професор археологије на Великој школи у Београду, управник Народног музеја, оснивач Српског археолошког друштва, члан Српске краљевске академије. Покренуо је часопис "Старинар" и међу првима истраживао српску средњовековну архитектуру и уметничко-занатске предмете из средњег века.
  • Професор за техничке предмете

    У Београду завршио природњачки одсек Лицеја. После кратког службовањау Главној управи грађевина одлази као државни питомац у Карлсруе, где изучава архитектуру.
    По повратку 1866. је у грађевинској струци, а затим постаје професор реалке за техничке предмете.
  • Професор Велике школе

    Од 1875. године Валтровић је професор Велике школе.
  • Професор археологије на Великој школи

     Професор археологије на Великој школи
    Археологија на Великој школи Универзитета у Београду
    Указом Милана Обреновића Постављен је за професора археологије на Великој школи и чувара Народног музеја. Ова одлука имала је велики значај. Постављени су темељи проучавања археолошке науке на Универзитету и обележен је почетак нове етапе у историји Народног музеја и омогућено организовање Српског археолошког друштва.
  • Period: to

    Управник Народног музеја

    Директори музеја Најдубљи траг Валтровић је оставио као управник Народног музеја. По његовој идеји дошло је до раздвајања збирки и доцнијег оснивања Етнографског музеја. Увео је новине у примењену уметност, посебно када је реч о декоративној пластици, о чему сведочи иконостас у цркви у Чуругу. На првом месту то је било оживљавање византијског стила у једној неовизантијској варијанти.
  • Period: to

    Председник српског археолошког друштва

    Михаило Валтровић је био председник Српског археолошког друштва од његовог оснивања па све до 1911. године.
  • Оснивање Српског археолошког друштва

    Оснивање Српског археолошког друштва
    Валтровић је са групом истомишљеника основао Српско археолошко друштво.
    У „Позиву на упис“ подвучено је богатство Србије археолошким остацима од праисторијског доба па до времена „владавине српске и турске“ и истакнуто да „на народу који данас у тим земљама живи и који им је данашње име дао, остаје да те трагове прошлости очува, прибира и науци на употребу преда“.
    У „Приступу“ се наглашава да покретањем листа "Старинар" приступа упознавању стручне и научне јавности са археолошким споменицима.
  • Period: to

    Члан Српске краљевке академије

    Био је један од шеснаест првих чланова Краљевске академије наука коју је основао краљ Милан Обреновић; са Матијом Баном, Љубомиром Ненадовићем и Даворином Јенком представљао је прво језгро Уметничког одељења Академије.
  • Орден кнеза Лазара

    Орден кнеза Лазара
    Србија се спремала да обележи 500 година од Косовске битке. За ту прилику је уведен Орден кнеза Лазара, највиши српски орден (1889-1941), који су имали право да носе само краљ и престолонаследник (Српске новине бр. 79 од 9. 4. 1889). Нацрте за орден је направио Михаило Валтровић. Орден се састојао од ланца, који се носи око врата, и крста који пада на груди. Крст је направљен од црвеног емајла са дијамантима, а између кракова избијају сребрни зраци са рубинима.
  • Ископавања у Петници

    Ископавања у Петници
    111 година дуга традиција
    Михаило Валтровић са Ђоком Милановићем започиње ископавања у околини Петничке пећине.
  • Преминуо за време Првог светског рата

    Преминуо за време Првог светског рата
    Преминуо је 22. септембра 1915. године у Београду, за Србију најтеже ратне године. Сахрањен је у Алеји великана, оној старој, на београдском Новом гробљу.
  • Награда "Михаило Валтровић"

    Награда "Михаило Валтровић"

    Награда "Михаило Валтровић"
    Од 2005. године установљена је награда „Михаило Валтровић“ коју додељује Музејско друштво Србије.
  • Унука Оливера о Михаилу Валтровићу

    Унука Оливера о Михаилу Валтровићу
    Код два бела голуба, Радио Београд 1
    У емисији "Код два бела голуба" Оливера Валтровић износи сећања о деди Михаилу.