300px mikelis valters

Miķelis Valters

 • Dzimšanas vieta/laiks

  Dzimšanas vieta/laiks
  Dzimis 1874. gada 7. maijā Liepājā, ostas strādnieka Pētera Valtera un viņa sievas Zanes ģimenē.
 • Pirmā zināmā darba vieta pēc vidusskolas pabeigšanas

  Pirmā zināmā darba vieta pēc vidusskolas pabeigšanas
  Viņš sāka strādāt Jaunliepājas dzelzceļa darbnīcās
 • Apcietinājums

  Apcietinājums
  Par piedalīšanos Jaunās strāvas kustībā, tika apcietināts un ieslodzīts Liepājas cietumā uz 15 mēnešiem.
 • Mācības ārpus Latvijas

  Mācības ārpus Latvijas
  1. gadā Miķelis Valters emigrēja uz Vāciju, vēlāk Šveici, kur studēja Cīrihes universitātes juridiskajā fakultātē līdz 1904. gadam.
 • Došanās trimdā

  Došanās trimdā
  1. gadā devies trimdā un dzīvoja Somijā, Šveicē.
 • Mācību turpināšana

  Mācību turpināšana
  Studēja Sorbonnas universitātē Parīzē līdz 1910. gadam.
 • Dzīve Londonā

  Dzīve Londonā
  1. - 1913. gadam dzīvoja Londonā.
 • Pārcelšanās uz Somiju

  1. gadā viņš pārcēlās no Londonas uz Somiju.
 • Aizstāvējis Latvijas nacionālā valstiskuma ideju

  Aizstāvējis Latvijas nacionālā valstiskuma ideju
 • Dalība Tautas padomes dibināšanā

  1. gada novembrī Valters bija viens no Tautas padomes dibinātājiem un locekļiem, piedalījās Latvijas valsts pasludināšanas aktā 1918. gada 18. novembrī.
 • Period: to

  Pirmais Latvijas iekšlietu ministrs

  Miķelis Valters kļuvis par pirmo iekšlietu ministru laikā, kad Vācijas karaspēks nebija pilnībā aizgājis no Latvijas valsts teritorijas. 1918. gada 28. novembrī Iekšlietu ministrija izstrādāja iekšējās apsardzības pagaidu noteikumus, kurus 5. decembrī apstiprināja valdība, kas ietvēra sevī policijas galvenos uzdevumus sabiedriskās kārtības un drošības sargāšanā.
 • Mācības LU un Latvijas diplomātiskais pārstāvis Romā.

  Mācības LU un Latvijas diplomātiskais pārstāvis Romā.
  1. septembrī viņš uzsāka darbu jaundibinātajā Latvijas Augstskolā, bet 1919. gada oktobrī Valteru iecēla par Latvijas diplomātisko pārstāvi Romā, pēc tam Parīzē. Bija viens no tuvākajiem pirmā LR ārlietu ministra Zigfrīda Annas Meierovica palīgiem, gādājot par Latvijas atzīšanu de iure un uzņemšanu Tautu Savienībā.
 • Period: to

  Sūtnis Varšavā

  1. gadu otrajā pusē presē, bet galvenokārt K.Ulmanim un ārlietu ministram V.Munteram adresētajās vēstulēs, Valters visnotaļ kritiski vērtēja šo valstsvīru īstenoto ārpolitikas vadību.
 • Period: to

  Pēdējie 28 dzīves gadi

  Pēc 1940. gada Miķelis Valters dzīvoja Šveicē un Francijā, nodarbojies ar jurisprudenci un publicistiku un turpināja kalpot Latvijai kā diplomāts arī pēc tās okupācijas divdesmit astoņus gadus līdz savai nāvei 1968. gadā.
 • Miršanas laiks

  Miris 1968. gada 27. martā Nicā, Francijā. Apbedīts Nicas pilsētas Austrumu kapsētā. 2020. gada 11. augustā Francijā, tika veikta Valtera ekshumācija, un ar avio reisu 14. augustā no Nicas pārapbedīšanai Latvijā tika nogādāti Miķeļa Valtera pīšļi. 2020. gada 23. septembrī pārapbedīts Rīgas I Meža kapos.
 • Liepāja piemiņas plāksne Miķelim Valteram. Kopš 2020. gada atrodas Liepājas muzejā.

  Liepāja piemiņas plāksne Miķelim Valteram. Kopš 2020. gada atrodas Liepājas muzejā.
  Atzīmējot pirmā Latvijas iekšlietu ministra 135. gadadienu, 2009. gada 21. maijā pie nama Baseina ielā 9 svinīgi tika atklāta piemiņas plāksne Miķelim Valteram. M.Valtera dzimtais nams šajā ielā (tolaik sauktu par Apšu ielu) vairs nav saglabājies, tāpēc plāksne atrodas Baseina ielas sākumā, krustojumā ar Rīgas ielu.
 • Plāksnes apraksta turpinājums

  Miķeļa Valtera iela
  Ja kāds tādu Liepājā meklēs, neatradīs. Jo tās nav. Par Valteru liecina vien piemiņas
  plāksne Baseina ielā. Bija ierosinājums Baseina ielu pārdēvēt
  Miķeļa Valtera vārdā. Bija ierosinājums jaunajai ielai, kas
  nosaukta par Parka ielu, dot Miķeļa Valtera vārdu. Bija nodomi un
  cerības, kuras diemžēl nav piepildījušās.
 • Apraksts par Liepājas piemiņas plāksni Miķelim Valteram

  Apraksts par Liepājas piemiņas plāksni Miķelim Valteram
  Piemiņas plāksne atrodas Rīgā, Baseina ielā 7, krustojumā ar Rīgas ielu. Tā ir pielikta pie Miķeļa Valtera dzimtās vietas. Uz plāksnes rakstīts "Šajā ielā 1874. gadā dzimis un jaunību vadījis izcilais Latvijas brīvības cīnītājs Miķelis Valters. Būsim tikai tēvzemes pilsoņi." Šo plāksni veidoja tēlnieks Valtis Barkāns.
 • Plāksnes apraksta turpinājums 2

  Agrāk cilvēki Miķeli Valteru uzskatīja par varoni, bet pēdējos gados, neraugoties uz visu, ko Miķelis Valters ir darījis Latvijas labā, viņš ir ticis aizmirsts un vienīgā Miķeļa Valtera piemiņas zīme ir Liepājas piemiņas plāksne Miķelim Valteram. Liela daļa jauniešu nezin, kas viņš ir un ko viņš ir devis Latvijas tautai. Uzskatu, ka šī piemiņas plāksne saglabā atmiņas par Miķeļa Valtera darbiem un panākumiem.
 • Plāksnes apraksta turpinājums 3

  Pēc manām domām, piemiņas plāksnes dizains ir ļoti labs un atrašanās vietas izvēle ir piemērota, jo tā ir Miķeļa Valtera dzimtā vieta. Par godu Miķelim Valteram vajadzētu uzbūvēt pieminekli Liepājas centrā ar uzrakstu uz kura uzskaitīti viņa varoņdarbi, lai tie nekad netiktu aizmirsti. Viņš mīlēja Liepāju, jo tajā piedzima un uzauga, tāpēc viņš ir pelnījis, lai viņa piemineklis atrastos tieši Liepājas centrā.
 • Miķeļa Valtera kapa piemineklis

  Miķeļa Valtera kapa piemineklis
  Miķeļa Valtera kapa piemineklis Pirmajos Meža kapos 2020. gada pavasarī. Piemiņas ansambļa autors - tēlnieks Valtis Barkāns.