Leonardo da Vinci

 • 1452

  Sünd

  Leonardo sündis 15. aprillil 1452 Toscanas Vinci lähedal Anchiano-nimelises mägikülas
 • 1452

  Looming üldiselt

  Looming üldiselt
  Leonardo loomingulised väimed leidsid endale rakendust peaaegu kõigil vaimse tegevuse aladel. Ta oli maalija, skulptor, graafik, arhitekt, teadlane-leidur, kirjanik, edukas õukondlane jne., kusjuures tema saavutused kõigil neil aladel olid väljapaistvad. Leonardo pidevalt otsiva ja rahutu vaimu, töötahte ja töövõime ees tunti aukartust juba 16. sajandil, tuntakse nüüd ja ka edaspidi. ( pildil on Leonardo da Vinci autoportree)
 • 1466

  Lapsepõlv

  14-aastaselt sõitis Leonardo Firenzesse, kus hakkas õppima andeka kunstniku Andrea del Verrocchio ateljees ehk bottega’s. Verrocchio avaldas talle suurt mõju. Bottega’s töötas ka teisi kuulsaid kunstnikke, teiste hulgas Sandro Botticelli, Pietro Perugino ja Lorenzo di Credi. Leonardo alustas seal õpilasena värvide segamise ja lihtsate piltide joonistamisega, hiljem lisandus õlivärvidega maalimine.
 • Period: 1472 to 1513

  Viljakamad aastad

  Neid aastaid peetakse kunstniku elus kõige viljakamaks. Lõppude lõpuks lõi polümaat tema kuulsaima loomingu.
 • Period: 1476 to 1481

  Isiklik töötuba ja kallid tellimused

  Nendel aastal oli Leonardo da Vinci isiklik töötuba Firenzes. Aastal 1480 sai kunstnik kuulsaks ja hakkas saama vapustavalt kalleid tellimusi.
 • 1490

  Lady koos Erminega

  Lady koos Erminega
  Üks neljast Leonardi poolt värvitud naiste portreedest. Praegu Krakówis, Poolas, Waweli kuninglikus lossis, on õlimaal noorte Cecilia Gallerani portree, Leonardo patrooni armuke, Milano hertsog Luduvico Sforza. Gallerani on näidatud üsna kerge kleidi seljas, mis näitab, et ta ei pärine ühedast perekonnast. Pikemas perspektiivis on arutletud valge pinnaga püstitatud karamelli tähtsust. On võimalik, et loom kujutab puhtust, sest arvatakse, et ermine ei päästa mingil juhul oma valget karvkatteta.
 • 1490

  Vitruvi mees

  Vitruvi mees
  Valmis umbes 1490-1592 vahemikus. Üks Leonardo da Vinci kõige tuntuimatest teosest on joonistus paberist ja tintist. Joonis on Rooma arhitekti Vitruviuse nime saanud, sest sellele on lisatud tema töö põhjal tehtud märkmed. Vitruviani mees on uurimus inimese keha proportsioonide kohta, milles Leonardo ühendas tihedalt Vitruvius "iidse teksti geomeetriaga" oma tegelike inimkehade vaatlustega. Joonist on kasutatud näitena inimese keha sümmeetriast.
 • 1495

  Viimane õhtusöök

  Viimane õhtusöök
  Maalitud 1495-1498 aja vahemikus viimane õhtusöök, mis näitab Jeesuse lõplikku toitu koos oma jüngritega, et Leonardo värviti Milano Santa Maria delle Grazie kloostris.Leonardo oskab pildistada iga mehe konkreetset reaktsiooni, kuna nad reageerivad uudistele. Selle asemel, et värvida märjal krohvil, traditsioonilisel keskel enamike freskode jaoks, valis kunstnik oma töövahendina detailseks saamiseks kuiva seina.
 • 1503

  Neitsi ja laps püha Annega

  Neitsi ja laps püha Annega
  Leonardo kujutatud püha Anne, tema tütar Neitsi Maarja ja imiku Jeesus, kes võitleb ohvri talle. Dünaamiline koosseis näitab selgelt, et Mary jõudis lapse Jeesuse suunas. Samal ajal istub ta Saint Anne ringil, ühendades kolm numbrit koos. Leonardo seab sarnaselt Rocks Virgin'i kasutatud tehnikale fantastilises maastikus religioosse stseeni. Mägipiirkonna taust tutvustab tema huvi geoloogia vastu ja on tema kunstiteosest korduv teema.
 • 1503

  Mona Lisa

  Mona Lisa
  Valmis 1503-1506 aja vahemikus. Mona Lisa on vaieldamatult kõigi aegade kõige tuntum maal. Uurijate seas on laialdaselt tunnustatud, et portree on rikkaliku Florentine perekonna liige Lisa del Giocondo. 1911. aastal varastati Mona Lisa Louvreist, luues kogu maailmas intrigeeringu ja suurendades oluliselt oma avalikku profiili. Varas avastati kaks aastat hiljem - Vincenzo Peruggia võttis Mona Lisa tagasi Itaaliasse, kus teda kutsuti oma kodus toomiseks patriootiks.
 • 1519

  Surm

  Leonardo suri 67-aastaselt 2. mail 1519 Prantsusmaal Clos Lucé lossis arvatavasti insuldi tagajärjel. Sama aasta augustis maeti ta säilmed Amboise’i lossi kiriku juures olevale kalmistule.