1

Винаходи українців в IT-галузі

  • Нік Голоняк — батько світлодіодів

    Нік Голоняк — батько світлодіодів
    У 1960 році він створив працюючу модель лазерних діодів, а у 1962 розробив перші світлодіоди (LED-елементи) видимого спектру, які випромінювали червоне світло. Їх широко застосовують у виробництві різноманітної техніки замість звичайних ламп розжарювання, оскільки вони споживають на 90% менше електроенергії. Зараз їх використовують як датчики роботи в побутовій та комп’ютерній техніці, в лампах, фарах для автомобілів і багато де.
  • Леонард Кляйнрок, який вигадав Інтернет

    Леонард Кляйнрок, який вигадав Інтернет
    Навчаючись у Массачусетському технологічному інституті, у 1961 році написав роботу під назвою «Інформаційний потік у великих комунікаційних мережах», де описав, як можна розбивати файли на частини та передавати їх через комунікаційну мережу. Після цього він видав книгу «Комунікаційні мережі», в якій розширив опис пакетної передачі файлів. Його наукова робота стала теоретичною засадою, яку використали вчені, створюючи першу мережу. Тепер за цими принципами працює Інтернет, який ми знаємо.
  • Компакт-диски В’ячеслава Петрова

    Компакт-диски В’ячеслава Петрова
    Наприкінці 1960-х років науковець розробив концепцію оптичних компакт-дисків як єдиного носія інформації. У 1977 році вона була представлена на Всесвітньому електротехнічному конгресі. Перші оптичні накопичувачі були створені в його лабораторії та підключені до супер-ЕОМ. Вже пізніше технологію почали використовувати для запису дисків CD та DVD, зокрема музичних компакт-дисків, які грали в плеєрах всіх підлітків 2000 років.
  • Любомир Романків — людина, яка зробила можливим комп’ютер

    Любомир Романків — людина, яка зробила можливим комп’ютер
    Винайшов метод виготовлення тонкоплівкових мікроголовок для запису інформації. Завдяки цій технології змогли з’явитися жорсткі диски, які й досі використовуються у персональних комп’ютерах і серверах (можливо, їх скоро замінять SSD-диски нового покоління, але їх би не існувало без тривалої епохи HDD-накопичувачів). Він винайшов технологію пайки для чіпів, яка використовується для виготовлення сучасних мікросхем, присутніх в усіх комп’ютерах. Співавтор 67 патентів і 180 наукових відкриттів
  • Максиміліан Левчин і його внесок у створення PayPal

    Максиміліан Левчин і його внесок у створення PayPal
    Платіжна система була створена після злиття двох компаній у 2000 році — Confinity, яку заснували Макс Левчин і Пітер Тіль, та X.com — дітище Ілона Маска. У 2001 році вона отримала вже звичне нам ім’я PayPal, а у 2002 — була продана eBay за півтора мільярди доларів. Сам Левчин заробив на цій угоді 34 мільйони.  Максиміліан показав себе як талановитий програміст та підприємець, продаючи свої стартапи за хороші гроші. У 2021 році українець став американським мільярдером.
  • Ян Борисович Кум — співзасновник WhatsApp

    Ян Борисович Кум — співзасновник WhatsApp
    Самостійно вступивши до університету, він залишив його через рік, отримавши запрошення працювати в Yahoo. Саме там Ян познайомився та потоваришував з Браяном Ектоном, разом з яким пізніше і створить WhatsApp у 2009 році. У 2014 році Facebook придбав месенджер за 19 мільярдів доларів, що стало сенсацією. До цього найбільша угода з придбання стартапу сягала тільки мільярду. Сам же Кум залишився керівником компанії, та й ще увійшов до ради директорів Facebook.
  • Єгор Анчишкін і технологія розпізнавання облич

    Єгор Анчишкін і технологія розпізнавання облич
    На той час ще не було такої моди робити селфі на смартфон, та і про Facebook мало хто чув. Технологія Анчішкіна була дійсно революційною, але потребувала серйозних інвестицій. У той же час Google після купівлі YouTube шукав способи покращити пошук відео, використовуючи не лише опис, а й сам вміст роликів. Так вони і зустрілися. У 2012 році Анчішкін продав свій стартап компанії Google за 35 мільйонів доларів, що стало угодою року в українському IT.