Increase traffic to your website social media1

Historia nowych mediów [History of new media]

By roseire
  • Pierwszy publiczny test radia

    Pierwszy publiczny test radia
    27 lipca 1896 roku zainstalowano sprzęt nadawczy na dachu Poczty Głównej w Londynie. Odbiornik z drukarką Morse’a umieszczono na dachu odległego o kilometr budynku. Guglielmo Marconiego operował kluczem telegraficznym, a widzowie przy drukarce mogli odczytać przekazywany tekst. Zdarzenie to uznane zostało za pierwszą publiczną próbę radia.
  • Radio ,,transatlantyckie"

    Radio ,,transatlantyckie"
    W 1901 przekazano wiadomość przez Ocean Atlantycki z Kanady do Anglii. Pierwszym sygnałem, który przesłano przez Atlantyk była litera „S” alfabetu Morse’a. Odległość między tymi dwoma miejscami wynosi 3,500km, toteż Guglielmo Marconi musiał użyć anteny o wysokości 500 stóp.
  • Najwcześniejsza projekcja filmu 3D!

    Najwcześniejsza projekcja filmu 3D!
    Pierwszym w historii kinematografii potwierdzonym przez źródła filmem pokazanym widowni ,,w technologii" 3D był film niemy ,,The power of love" z 1922 roku w reżyserii Nata G. Devericha. Pokaz filmu odbył się 27 września 1922 roku w hotelu Ambasador w Los Angeles. Niestety, nie zachowała się wersja 3D tego filmu, zaś wersję 2D pokazywano potem pod tytułem ,,Forbidden lover". Jednak ,,złota era" filmów 3D to lata 1952-54, a kolejna ich fala nastąpiła w naszych czasach (a także 4D oraz 5D).
  • Telewizja transatlantycka

    Telewizja transatlantycka
    Styczeń 1926 roku - członkowie brytyjskiego Royal Institution oraz reporter gazety The Times mieli okazję podziwiać pierwszy w historii pokaz działającego systemu telewizyjnego. Stał za nim John Logie Baird - Szkocki wynalazca. Zaś dwa lata później- 8 lutego- miała wreszcie miejsce pierwsza transmisja telewizyjna z Londynu do Nowego Jorku.
  • Igrzyska propagandy w obiektywie kamery

    Igrzyska propagandy w obiektywie kamery
    BBC rozpoczyna nadawanie pierwszego regularnego serwisu informacyjnego.
    Letnie igrzyska olimpijskie w Berlinie stają się dla mediów wydarzeniem przełomowym. Po raz pierwszy wielka impreza sportowa transmitowana jest przez radio do 32 krajów świata. Równocześnie odbywają się próbne relacje telewizyjne pokazywane na telebimach rozmieszczonych w różnych punktach stolicy III Rzeszy.
  • Pierwsza emisja reklamy- lukratywny byznes

    Pierwsza emisja reklamy- lukratywny byznes
    Stacja WNBT tuż przed transmisją baseballowego meczu rozpoczęła trwającą przez dziesięć sekund transmisję pierwszej reklamy produktu- zegarka marki Bulova. Otrzymała za to… okrągłe 4 dolary
  • So colourful

    So colourful
    1950 oznacza rok rozpoczęcia transmisji telewizji kolorowej w USA (rok wcześniej opatentowano w RCA kineskop maskowy). Mimo tego i tak w amerykańskich domach w tych latach było już 1,5 mln telewizorów, ale przede wszystkim do odbioru programu czarno-białego. W Polsce rozpoczęto transmisje kolorowego programu telewizyjnego w dniu 6 grudnia 1971 r., była to transmisja z obrad VI zjazdu PZPR (trudno się temu dziwić).
  • That's one small step for [a] man, one giant leap for mankind

    That's one small step for [a] man, one giant leap for mankind
    1969, 20/21 VII, 21.17 - czasu środkowoeuropejskiego- Świat ogląda sensacyjną transmisję z lądowania pierwszych ludzi na Księżycu. Stanowiło to wyjątkowe wydarzenie w historii TV.
  • Praprzodek internetu

    Praprzodek internetu
    Bezpośrednim przodkiem dzisiejszego internetu jest sieć ARPANET zainstalowana na kilku uniwersytetach w USA w 1969 roku. Była to pierwsza sieć rozległa oparta na rozproszonej architekturze i protokole TCP/IP. Jej utworzenie miało być eksperymentem- miał on wykazać, czy możliwe jest zbudowanie sieci
    komputerowej, która nie ma wyróżnionego punktu centralnego ( w razie jego zniszczenia pozostałe przestaną działać).
  • Chatboty czyli (quasi?)sztuczna inteligencja

    Chatboty czyli (quasi?)sztuczna inteligencja
    Właściwie termin AI jest znany od dawna. Od co najmniej pół wieku naukowcy marzą o stworzeniu programu samouczącego się, który by zdał legendarny test Turinga. Z jednej strony AI to programy przeznaczone do automatyzacji życia lub wygrywania gier umysłowych na wysokim poziomie, z drugiej- często spełniają funkcję chatbotów imitujących człowieka. Pierwszym takim chatbotem była ELIZA Heizenbauma. Obecnie najlepsza jest ALICE, zaś najpopularniejsza zapewne Tay Microsoftu (po aferze z trollingiem)
  • Pierwsze pożeracze czasu

    Pierwsze pożeracze czasu
    Początek gier komp. może być datowany na rok 1947 – datę wynalezienia analogowego symulatora pocisku rakietowego. Jednak za najlepszą do określania początku gier video uznaje się dwuwymiarową symulację tenisa stołowego ,,Pong" wydaną przez Atari w 1972- gra ta szybko trafiła do masowego obiegu i odniosła sukces komercyjny. W ślad za grami na automaty poszły oczywiście konsole. Konsole II i III gen. były na tzw katridże (1876 i 1984), jednak to te drugie (Nintendo) lepiej pamiętamy i wspominamy.
  • Pierwsze komputery osobiste - Altair 8800

    Pierwsze komputery osobiste - Altair 8800
    Co prawda pierwsze komputery (takie jak ENIAC, 30-tonowy potwór zajmujący 72 m² powierzchni, skonstruowany w 1945 w ramach projektu X) powstawały dużo wcześniej, jednak nie są one tak samo ważne w historii mediów, jak komputery osobiste- były bowiem zbyt duże, niemobilne, niepowszechne i miały małą moc obliczeniową. O palmę pierwszeństwa stworzenia 1.go PCta walczyli: Xerox, IBM czy Hewlett-Packard. Powszechnie jednak uważa się, że to Altair 8800 E.Robertsa i B.Gatesa z 1974 był pierwszy.
  • Apple I - pierwszy PC produkowany masowo z pełną konfiguracją- klawiaturą i monitorem

    Apple I - pierwszy PC produkowany masowo z pełną konfiguracją- klawiaturą i monitorem
    Mimo, iż Altair 8800 jest uważany za pioniera wśród PCtów, to jednak nie przeszedł on do historii z takim rozgłosem, co Apple I z 1976 roku. Śmiało można uznać, że był to pierwszy PC masowo produkowany i bardzo rozpowszechniony. Jego atutem była konfiguracja PC+klawiatura+monitor. Nastąpił intensywny rozwój Apple- w 1981 powstał Apple II z edytorem tekstu Apple Wirter II oraz arkuszem kalkulacyjnym. Sukces tych komputerów zainspirował IBM do stworzenia modelu IBM 5150 w 1983 roku.
  • VHSy

    VHSy
    Pojawia się popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego. VHSy zyskały ogromną popularność- rozpoczęła się wielka era wypożyczalni filmów. Kasety, system i pierwszy magnetowid systemu produkowany seryjnie (1976, JVC HR-3300) opracowała firma JVC (Victor Company of Japan). W latach 80 VHS wygrał walkę o prymat na rynku z formatami Betamax (Sony) oraz video 2000 (Philips), które były bardziej zaawansowane tech.. O zwycięstwie zadecydowała niska cena VHS
  • Zalążek E-sportu

    Zalążek E-sportu
    Pierwszymi grami, które umożliwiły zwycięskiemu graczowi podpisaniem się pod swoim rekordem, były Space Invaders Part II oraz Star Fire – obie z 1979 roku. Współzawodniczenie na wyniki tak się spodobało, że czasopisma zaczęły publikować najwyższe wyniki w danych grach. Były to czasopisma związane z producentami danej platformy (Nintendo Power, Sega Vision).W 1981 roku Walter Day powołał Twin Galaxies- instytucję zapisującą i przechowującą najlepsze wyniki w grach wideo i zręcznościowych.
  • Graficzny interfejs użytkownika

    Graficzny interfejs użytkownika
    Początkowo komputery osobiste stawiały na CLI- Command Line Interface- czyli interfejs oparty o komendy tekstowe wpisywane przez użytkownika. Niezaprzeczalnym przełomem było wprowadzenie GUI (Graphical User Interface). Pomysłodawcą był Xerox, jednakże Apple odkupił od nich idee i skonstruował w 1983 komputer Lisa używającego GUI, a rok później sławnego Macintosha.
  • Pierwszy telefon komórkowy, czyli ,,podaj cegłę!"

    Pierwszy telefon komórkowy, czyli ,,podaj cegłę!"
    Pierwsze telefony do ultracienkich i funkcjonalnych niestety nie należały i nie mieściły się w przeciętnej kieszeni przeciętnych spodni przeciętnej osoby. Przynajmniej tym jednym przypominały współczesne smartphone'y. Pierwszym takim artefaktem była Motorola DynaTAC (0,8kg) z 1973. Wprawdzie wyglądała jak cegła, ale można się z nią było obnosić wszem i wobec jak rasowy Janusz byznesu. To arcydzieło zostało zaprezentowane już w 1973 roku, ale premierę miało 10 lat później (ciekawe dlaczego).
  • Od DOSA do Windowsa

    Od DOSA do Windowsa
    Niezaprzeczalnym przełomem w technologii komputerowej było wprowadzenie na rynek przez Microsoft systemu Windows (pierwszy Linux jest młodszy, poza tym mało osób go używa, więc nie będziemy go omawiać), który był następcą dyskietkowego DOSa. Pierwszy "Windows" był tak naprawdę graficzną nakładką na MS-DOSa, zaś Windows 1.01, który był pierwszym stabilnym systemem powstał w 1985 roku. We wrześniu 2012 systemy z rodziny Microsoft Windows były zainstalowane na 83,37% komputerów na świecie.
  • Amiga 1000CS, czyli pierwsze, teoretycznie stuprocentowo immersyjne doświadczenie z VRem

    Amiga 1000CS, czyli pierwsze, teoretycznie stuprocentowo immersyjne doświadczenie z VRem
    VR nieomal każdej osobie kojarzy się ze współczesnością, jednak protoplaści Oculusa Rift znani byli już w latach 60tych (tzw sensoramy). W 1965 powstaje ,,miecz Damoklesa", a w 1977- kontroler w rękawicy Dana Sandina. Jednak największy szok wywołały: Amiga 3000 oraz zestaw Virtuality 1000CS (60 tys.$)- oba obsługiwane przez...ciało gracza (czujniki w pierścieniu dookoła użytkownika, specjalny kask VR oraz kontroler ręczny). A przypomnijmy- był to rok 1991, a więc 20 lat przed Oculusem Riftem!
  • Pierwszy smartphone (,,"?)

    Pierwszy smartphone (,,"?)
    Pewnie większość z Was za pierwszy dotykowy telefon uznaje Iphone'a z 2007 roku, ale NIC BARDZIEJ MYLNEGO! Tak naprawdę protoplastą wśród dotykowych telefonów była słuchawka Simon (IBM) z 1992 z monochromatycznym, dotykowym ekranem.
  • Pierwszy Spotify minionych dekad

    Pierwszy Spotify minionych dekad
    Radio internetowe pojawiło się w 1. poł. lat dziewięćdziesiątych. W 1993 Carl Malamud (założyciel Internet Multicasting Service) stworzył Internet Talk Radio. W 1994 r. Internetem zainteresowały się lokalne rozgłośnie w USA. Pionierem była stacja WXYC z Północnej Karoliny. Jednak "złote lata" sieciowego radia rozpoczęły się dopiero na początku XXI wieku, gdy popularność zdobyła technologia strumieniowego przekazywania danych - ta sama, którą wykorzystuje na przykład YouTube.
  • World Wide Web oraz pierwsza przeglądarka internetowa- WorldWideWeb (aka Nexus)

    World Wide Web oraz pierwsza przeglądarka internetowa- WorldWideWeb (aka Nexus)
    Tim Berners-Lee jest prekursorem w dziedzinie internetu- zbudował on pierwszą przeglądarkę WWW (działającą w trybie graficznym), pierwszy serwer WWW oraz pierwsze strony opisujące projekt: info.cern.ch. Stworzył również język HTML oraz protokół HTTP. W 1993 roku jego praca weszła do domeny publicznej. Na uwagę w historii przeglądarek zasługuje w szczególności Mosaic z 1993, która zdobyła dużą popularność wśród użytkowników (wersja na Mac'a wyszła kilka msc. później)
  • Pierwsze portale społecznościowe

    Pierwsze portale społecznościowe
    Idea portali społecznościowych przyświecała informatykom od dawien dawna. To nie jest tak, że mark Zuckerberg pierwszy pomyślał o tego typu rozrywce. Bezpośrednio przed Facebookiem powstało wiele innych portali społecznościowych- za peirwszy z nich uważa się classmate.com autorstwa Randy'ego Conradsa z 1995 oraz SixDegrees.com z 1997, na którym można było edytować informacje profilowe, dodawać znajomych i z nimi czatować. Zanim powstał Facebook najbardziej popularny był jednak MySpace.
  • Ebooks vs books- it has begun

    Ebooks vs books- it has begun
    Powstają pierwsze urządzenia dedykowane odtwarzaniu ebooków: Rocket Ebook i SoftBook (oba wyprodukowane przez (wyprodukowany przez NuvoMedia). W tym roku Kim Blagg nadaje ISBN pierwszemu ebookowi i zaczyna promowanie książek elektronicznych, których nośnikiem jest płyta CD. Natomiast najbardziej znany czytnik na świecie - Kindle - został wprowadzony na rynek w 2007 roku i kosztował 399 dolarów.
  • Wujaszek Google

    Wujaszek Google
    Czym jest- nie muszę nikomu tłumaczyć. Wyszukiwarka Google stała się fenomenem na skalę światową dzięki prostocie, praktyczności i ulepszonemu systemowi selekcji stron www. To najpopularniejsza wyszukiwarka w większości krajów całego świata- w Polsce korzysta z niej aż 96,6% użytkowników internetu, w USA- 63,8%(nadal 1 miejsce, przed Bingiem), a według międzynarodowego rankingu netmarketshare- 72,48% osób na świecie. Firma Google powstała w 1998 z inicjatywy Larrego Page'a i Dergeya Brina
  • E-sport współczesny

    E-sport współczesny
    Współcześnie tzw sport elektroniczny zyskuje coraz większe rzesze fanów. Rośnie liczba oglądających mecze w LOLa czy też CSa, grających zawodników, jak i samych turniejów. LOL (Riot Games) powstał 27 października 2009, CS 1.6 (Valve Corporation) w 1999, a ostatnio swoje triumfy święci CS:GO (2012). Te i kilka innych gier (Starcraft, Warcraft) to najpopularniejsze tytuły na festiwalach i turniejach esportowych.
  • Witamy na Facebook. Zaloguj się zarejestruj lub dowiedz się więcej...

    Witamy na Facebook. Zaloguj się zarejestruj lub dowiedz się więcej...
    Mark Zuckerberg (najmłodszy miliarder na świecie) wraz z Hughesem, Moskovitzem i Saverinem tworzy na Uniwersytecie Harvarda protoplastę Facebooka- theFacebook- portal przeznaczony w szczególności do komunikowania się między studentami, który szybko ewoluował w globalną sieć powiązań międzyludzkich. Dane zgromadzone na Facebooku to ponad 980 petabajtów, co 24 godziny przybywa ponad 0,5 petabajta. O kulisach powstawania powstał film Finchera, nie jest on jednak oparty na faktach w zupełności.
  • *Tweet, tweet*, czyli lakonizm XXI wieku

    *Tweet, tweet*, czyli lakonizm XXI wieku
    Twittera z powodzeniem można nazwać najpopularniejszym miniblogiem na świecie. Wśród jego założycieli znalazł się również twórca IG. Twitter jest szczególnie popularny
    wśród elit (polityków, celebrytów, dziennikarzy). Powodem, dla którego ta aplikacja jest tak modna może być fakt, że posty tam zamieszczane zwykle w sposób odważny komentują wydarzenia na świecie, a głos zabierają wszystkim dobrze znane postaci i autorytety. Jednak ograniczenie do 140 znaków nie pozwala na pisanie epopei.
  • #photooftheday #l4l #lofki

    #photooftheday #l4l #lofki
    Bez wątpienia IG cieszy się wielkim powodzeniem wśród użytkowników. Dzielenie się momentami naszego życia, którymi szczególnie chcemy się pochwalić światu
    najprościej jest wyrazić poprzez zdjęcie i krótki hasztag. Apka powstała w 2010. Jej twórcy (M. Krieger i K. Systrom) bazowali na mniej popularnym ,,Burbn", który nie cieszył się wielkim powodzeniem.
    IG stał się hitem zapewne dzięki prostocie przekazu i wygodnemu interfejsowi. W 2012 został wykupiony za miliard złotych przez Zuckeberga.
  • Snapchat- niepotrzebny bajer, sposób na dialog z klientem, platforma do wyrażania snobizmu, komunikator dla przyjaciół czy narzędzie dla internetowych ,,śmieszków"?

    Snapchat- niepotrzebny bajer, sposób na dialog z klientem, platforma do wyrażania snobizmu, komunikator dla przyjaciół czy narzędzie dla internetowych ,,śmieszków"?
    Snapchat to komunikator dostępny na urządzenia mobilne z systemem Android oraz na iPhone. Aplikacja powstała we wrześniu 2011 roku w wyniku współpracy dwóch studentów Uniwersytetu Stanforda – Evana Spiegela oraz Roberta Murphy'ego
    Umożliwia on wysyłanie zdjęć, filmów wideo oraz rysunków do pojedynczych kontaktów lub wielu osób jednocześnie.
    Odbiorca widzi wiadomość maksymalnie przez 10 sekund, następnie ulega ona samozniszczeniu.
    Chyba, że ktoś jest paskudą i zrobi screenshota.
  • VOID- tematyczne parki VR

    VOID- tematyczne parki VR
    Tak naprawdę VOID jest dopiero w trakcie realizacji, ale premierę pierwszego parku tematycznego (,,Ghostbusters") zaplanowano już na 1 lipca przyszłego roku (2017) w Salt Lake City w stanie Utah, gdzie mieści się placówka VOID.
    https://thevoid.com/
    Tematyczny park VR ma na celu stworzenie jak najsilniejszego wrażenia immersji, co najlepiej wyjaśnia poniższe video:
    https://www.youtube.com/watch?v=cML814JD09g