Algorytmika

By sonja00
  • 350 BCE

    Pierwsze znane algorytmy

    Pierwsze znane algorytmy
    Jest kilka znanych algorytmów, które przeszły do historii. Jednym z nich jest algorytm Euklidesa. Jest to algorytm, który służy do znajdowania największego wspólnego dzielnika, określanego jako NWD. Jest to największy wspólny dzielnik dwóch liczb naturalnych, niekoniecznie kolejnych. Autorem tego algorytmu jest Euklides z Knidos, ciąg czynności nie wymaga również rozkładania liczb na czynniki pierwsze.
  • 813

    Początki

    Początki
    Słowo algorytm pochodzi od nazwiska arabskiego matematyka z IX wieku Muhammada ibn Musa al-Chuwarizmiego. Perski matematyk, astronom, geograf i kartograf.
  • Podstawa rewolucji

    Podstawa rewolucji
    Wynalezienie zbiorów zasad pozwalających na obliczanie parametrów konstruowanych maszyn, stało się podstawą rewolucji przemysłowej zapoczątkowanej w końcu XVIII stulecia.
  • Maszyna analityczna

    Maszyna analityczna
    Ogromnego postępu dokonał w tej dziedzinie w 1842 roku Charles Babbage, który na podstawie swoich doświadczeń sformułował ideę maszyny analitycznej zdolnej do realizacji złożonych algorytmów matematycznych. W pracy Babbage wspierała Ada Lovelace, która przetłumaczyła dla niego prace włoskiego matematyka dotyczące algorytmu obliczania liczb Bernoulliego.
  • Karta perforowana

    Karta perforowana
    Wraz z wynalezieniem pod koniec XIX wieku kart perforowanych elektro-mechaniczne maszyny osiągnęły zdolność realizacji algorytmów przetwarzających ogromne zbiory danych. Karty perforowane stały się wejściem, z którego dane przetwarzały proste algorytmy sumujące, a jako wyjście służyły odpowiednie zegary. Ogromny postęp w tej dziedzinie zawdzięczamy firmie będącej protoplastą IBM, która zbudowała tego typu urządzenia, aby zrealizować spis ludności w USA.
  • Maszyna Turinga

    Maszyna Turinga
    Stworzony przez Alana Turinga abstrakcyjny model komputera służącego do wykonywania algorytmów, składającego się z nieskończenie długiej taśmy podzielonej na pola w których zapisuje się dane.
  • Maszyny analogowe

    Maszyny analogowe
    W XX wieku postęp elektroniki pozwolił na budowę maszyn analogowych potrafiących w swoim wnętrzu odtwarzać pewne algorytmy matematyczne. Mogły one dokonywać operacji arytmetycznych oraz różniczkować i całkować.
  • Niezawodna maszyna

    Niezawodna maszyna
    W Wielkiej Brytanii oraz USA pierwsze komputery zbudowane na początku lat 40. miały ściśle określone zadanie łamania niemieckich szyfrów oraz wykonywania obliczeń na potrzeby wojska. Dopiero w 1944 roku skonstruowano tam programowalną maszynę zdolną do wykonywania dowolnych algorytmów, ENIAC. Pracowała ona w systemie dziesiętnym, a programowania dokonywano poprzez przełączanie odpowiednich kabli.
  • Pierwszy mechaniczny komputer

    Pierwszy mechaniczny komputer
    Pierwszy mechaniczny komputer zdolny, jak się później okazało, do wykonywania wszystkich algorytmów, powstał już w 1936 roku w Niemczech. Nazywał się Z1, a jego twórcą był niemiecki inżynier Konrad Zuse, który zaprojektował swoją maszynę zupełnie niezależnie od prac brytyjskich i angielskich matematyków.
  • Algorytmy równoległe

    Algorytmy równoległe
    Po roku 2010 rozpowszechniło się nowe podejście do obliczeń równoległych polegające na wykorzystywaniu w tym celu kart graficznych; nosi ono nazwę GPGPU.