A pénz története (Velő Emőke, LS1KB6)

  • 9000 BCE

    Az árupénz

    Az árupénz
    A nomád népek köreiben terjedt el a cserekereskedelem, pl. prém/marha/kagyló használata mint köztes csereeszköz.
  • 650 BCE

    Az arany- és ezüstpénzek

    Az arany- és ezüstpénzek
    Előnyük, hogy könnyebben fel lehet őket ismerni, így felváltják a korábbi legtöbbször állati eredetű csereeszközöket. Sokkal tartósabbak és értékállóbbak. Már érmeként jelennek meg.
    Az alapanyag az elektrum, mely aranyat és ezüstöt is tartalmaz.
  • 600 BCE

    Az arany helyettesítése

    Az arany helyettesítése
    A kereskedelem fellendülésének köszönhetően a nemesfémek már nem tudták kielégíteni a megnövekedett igényeket, ezért az érméket helyettesítő megoldások is megjelentek. Ilyen volt a váltó, melyet akkor bocsátottak ki a kereskedők, ha nem tudták/nem akarták készpénzben kifizetni az árukat. Széleskörű elfogadottság, hiszen az arany érméket képviselte.
  • 700

    A klasszikus bankjegy

    A klasszikus bankjegy
    A bankok sokkal több ember pénzét őrzik, mint a korábbi pénzváltók, így nagyobb aranytartalékokkal is rendelkeznek. Idővel ők is saját váltót bocsátanak ki, melyből létrejön a bankjegy.
    Az első Kínában jelent meg a Song és Tang-dinasztiák uralkodása alatt, így megjelenésük a 7. századra tehető.
  • A mai modern pénz

    A mai modern pénz
    Ez egy belső érték nélküli pénz, vagyis nincs mögötte nemesfém fedezet. Ehelyett könyvelési eszközökkel teremtik meg, mely igény a piac résztvevőiben fogalmazódik meg. Elődei a váltó és a klasszikus bankjegy.
    A jegybank bocsátja ki, fedezetét és értékét pedig az államok és a bennük élők gazdasági termelőképessége határozza meg.
  • A virtuális fizetőeszközök megjelenése

    A virtuális fizetőeszközök megjelenése
    Egyre inkább virtuális térben, bankszámlán jelenik meg és tartjuk is a pénzünket, melyet ugyanebben a virtuális térben, pl. internetes oldalakon is használunk fel.