Bible 431483 960 720 624x416

10 najlepszych powieści dla młodzieży

By Alicja
  • 2018 BCE

    Igrzystka śmierci

    Igrzystka śmierci
    W państwie Panem, które powstało na gruzach dawnej Ameryki Północnej, co roku odbywa sie okrutne telewizyjne show - Głodowe Igrzyska. Biorą w nim udział młodzi z podległych stolicy dystryktów, a wśród nich szesnastolenia Katniss. Choć wcale tego nie chce, urasta na przywódczynię buntu przeciwko autorytarnej władzy... Nie ma też zamiaru zakochać się, a już na pewno wybierać między dwoma chłopcami, ale i do tego będzie zmuszona.
  • 2018 BCE

    W blasku gwiazd

    W blasku gwiazd
    Książka o wielkiej miłości i o pragnieniu wtopienia się w tłum, za które trzeba płacić okłamywaniem samego siebie. Sunny jest piękna i szczęśliwa. Żyje w świecie, w którym wszystko jest uporządkowane. Mieszka na spokojnym przedmieściu, jest mamą czteroletniego chłopca, świetnie radzi sobie z jego chorobą – autyzmem.
  • 2018 BCE

    Cykl „Czerwona Królowa”

    „Czerwona Królowa” była dla mnie zaskoczeniem, gdyż kompletnie nie spodziewałam się, że ta historia tak bardzo mnie wciągnie. Pierwszy tom właściwie pochłonęłam i na pewno zabiorę się za kolejne. Początkowo podchodziłam do tej książki jak do jeża, bo przecież ileż było już historii o dziewczynie tak wyjątkowej, że tylko ona może wpłynąć na losy całego świata? Ta powieść jest jednak inna. Lekkość pióra autorki w połączeniu z oryginalną fabuła tworzą doskonałą propozycję letniej lektury.
  • Szklane dzieci

    Szklane dzieci
    Nastoletnia Billie nie wierzy w duchy. Ale z jej domem naprawdę jest coś nie tak! Czasem słychać dziwne odgłosy, stukanie w okno, a lampa w salonie buja się tam i z powrotem bez żadnego powodu… Billie, szukając wraz z przyjaciółmi poprzednich lokatorów domu, wpada na trop niewiarygodnych wydarzeń sprzed lat. „Szklane dzieci” to pierwszy tom serii o tajemniczych i niesamowitych przygodach trójki nastolatków ze szwedzkiego miasteczka.
  • Złodziejka książek

    "Złodziejka książek". Powieść australijskiego pisarza Markusa Zusaka. Opowiada o losach nastoletniej Liesel Meminger w przededniu i podczas drugiej wojny światowej.
  • Maybe someday

    Książka pokazuje, w jaki sposób można mówić o emocjach, nawet tych najtrudniejszych do zrozumienia i wyrażenia. Historia jest zadziwiająco prosta – dwoje młodych ludzi zakochujących się w sobie, mimo że wcale tego nie planowali. Zauroczenie prowadzi do trudnej i bolesnej relacji między bohaterami a ich najbliższymi. W końcu miłosny trójkąt rzadko nie zostawia po sobie żadnych ofiar.
  • Seria Never Never

    Już od samego początku powieści czytelnik jest wraz z bohaterami wrzucony na głęboką wodę. Razem z nimi stopniowo próbuje zrozumieć, co się stało, w jaki sposób i dlaczego Charlie i Silas stracili pamięć. Wpadamy na różne tropy i teorie, które prowadzą wprost ku zaskakującemu zakończeniu.
  • 13 powodów

    To książka ważna i trudna, gdyż przy nieuważnej lekturze może być odczytana zupełnie opacznie. Główną bohaterką jest Hannah Baker, nastolatka, która zdecydowała się popełnić samobójstwo. Dlaczego? Swoją decyzję uzasadnia 13 powodami nagranymi na 7 kasetach. Taśmy w założeniu mają zostać przekazane kolejno wszystkim, którzy w jakimś stopniu przyczynili się do tragicznej decyzji dziewczyny. Historię Hannah poznajemy wraz z Clayem, bohaterem jednej z taśm
  • Historia Mademoiselle Oiseau

    Nie jest to książka typowo młodzieżowa, ale taka, która podbije serca zarówno małych, jak i dużych dziewczyn. Uroku niebanalnej historii o marzeniach i przyjaźni, okraszonej sporą dawką paryskiej mody, dodają przepiękne ilustracje. Oprawa graficzna książki jest wyrafinowana i elegancka. Dużą zaletą jest to, jak bardzo rysunki pojawiające się w tej opowieści odbiegają od tych, które zazwyczaj pojawiają się w książkach dla dzieci i młodzieży.
  • Fangir

    Wren i Cath, siostry bliźniaczki, to zupełne przeciwieństwa. Pierwsza z nich chce spróbować wszystkiego, co świat ma do zaoferowania, lubi imprezy, ludzi, gwar i randki. Cath z kolei jest cicha i spokojna. Bardziej od szalonych domówek ceni sobie zacisze dzielonego z siostrą pokoju.