Początki gier komputerowych i i rozwój gier na automaty

Timeline created by facebooker_1281959375508325
 • Prototyp gry komputerowej

  Prototyp gry komputerowej
  Prototypem gry komputerowej był wynaleziony w 1947 roku przez Amerykanów Thomasa A. Goldsmitha Jr. i Estle Raya program Cathode-Ray Tube Amusement Device – analogowy symulator pocisku rakietowego używający lamp elektronowych.
 • Kółko i krzyżyk

  Kółko i krzyżyk
  Pionierem gier komputerowych stał się pracownik uniwersytetu w Cambridge, Alexander Sandy Douglas, który w ramach pracy doktorskiej stworzył adaptację zabawy w kółko i krzyżyk pod nazwą Noughts and Crosses
 • Tennis for Two

  Tennis for Two
  Kolejnego osiągnięcia w zakresie tworzenia gier dokonał fizyk William Higinbotham, który wyprodukował dzieło Tennis for Two na podstawie gry w tenisa. Była to pierwsza graficzna gra komputerowa, wyświetlana na oscyloskopie i posiadająca kontrolery do sterowania
 • Spacewar

  Spacewar
  Innowacyjną grą okazała się Spacewar! Stworzona przez Steve’a Russella z Massachusetts Institute of Technology, w której dwaj gracze kierujący statkami kosmicznymi mieli za zadanie zniszczyć przeciwnika. W amerykańskich publikacjach wskazuje się ją jako pierwszą grę z prawdziwą wektorową grafiką komputerową.
 • Magnavox Odyssey

  Magnavox Odyssey
  Pierwsze programy interaktywne stanowiły produkcje akademickie. Do ich upowszechnienia dążył Ralph Baer, który zamierzał stworzyć interaktywną grę możliwą do podłączenia do telewizora. Wynalazł nowe kontrolery (na przykład pistolet do strzelania w ekran) i doprowadził do wydania pierwszej w historii konsoli gier wideo pod nazwą Magnavox Odyssey która zapoczątkowała pierwszą generację platform do grania.
 • Pong i Atari

  Pong i Atari
  Skopiowanie przez Nolana Bushnella pomysłu Baera na uproszczoną symulację tenisa doprowadziło do wydania pierwszej gry na automaty – Ponga , którego seryjna sprzedaż przez Atari doprowadziła do pierwszego sukcesu komercyjnego w branży.
 • Period: to

  Rozwój gier na automaty I

  Sukces Ponga spowodował produkcję przez Atari kolejnych gier zręcznościowych przeznaczonych na automaty: Tanka – symulatora walki czołgów , Shark Jaws – pierwszej gry komputerowej z zastosowanymi animacjami postaci; rywalizację z Atari podjęła japońska spółka Taito, produkując Gun Fight – pierwszą grę wykorzystującą mikroprocesory.
 • Period: to

  Rozwój gier na automaty II

  Steve Jobs i Steve Wozniak stworzyli Breakout – pierwowzór Arkanoida; Japończyk Tomohiro Nishikado zasłynął jako twórca Space Invaders – produktu o niespotykanej dotąd popularności, który upowszechnił rozrywkę elektroniczną i zapoczątkował gatunek strzelanek. Odpowiedzią na Space Invaders był Galaxian – pierwsza gra komputerowa z kolorowym wyświetlaczem. Kolejnym przebojem na automaty była gra Asteroids, oparta głównie na pomyśle Spacewar!.
 • Premiera Pac-Mana (Rozwój gier na automaty III)

  Premiera Pac-Mana (Rozwój gier na automaty III)
  Premiera Pac-Mana , kolejnego sukcesu komercyjnego autorstwa Toru Iwataniego ze spółki Namco, uczyniła tytułowego bohatera pierwszą w historii branży ikoną popkultury, co zaowocowało między innymi sequelami gry i serialem animowanym.
 • Period: to

  Rozwój gier na automaty IV

  Ostatnimi kluczowymi produkcjami na automaty z tego okresu były: gra Dragon’s Lair autorstwa Dona Blutha, zawierająca nowoczesną oprawę graficzną przywodzącą na myśl interaktywny film animowany, oraz Mario Bros. Wyprodukowana przez Shigeru Miyamoto, która oficjalnie wprowadziła postać Mario, znaną z gry Donkey Kong.