ROZRYWKA

Timeline created by Paula Paprocka
 • pierwszy email

  pierwszy email
  Pod koniec 1971 roku Ray Tomlinson przesłał pierwszy list elektroniczny do pobliskiego komputera. Nie wiadomo jaka była treść wiadomości, ale zapewne był to przypadkowy ciąg znaków w stylu “QWERTYUIOP”, którego nie pamięta nawet sam autor emaila.
 • pierwszy serwer www

  Znany nam Internet zaczął się od tego komputera. Sprzęt założonej przez Steve’a Jobsa firmy NeXT umożliwił opublikowanie w Sieci pierwszej strony WWW. Podarta naklejka na komputerze ostrzega: „This machine is a server. Do not power it down”.
  Komputer jest obecnie częścią ekspozycji szwajcarskiego muzeum Microcosm.
 • pierwszy wirus

  Pierwszy wirus nie należał do przesadnie groźnych. Pojawił się w 1971 roku i wyświetlał komunikat „I’m Creeper: Catch ma if you can”, a następnie kopiował się na inne komputery dostępne w sieci.
 • Dungeons & Dragons

  Dungeons & Dragons
  Była to pierwsza gra internetowa fantastyczna. Uważana za prekursora gatunku fabularna gra fantasy zaprojektowana przez Gary’ego Gygaxa i Dave’a Arnesona, po raz pierwszy opublikowana w 1974 przez Tactical Studies Rules (TSR).
 • pierwsza transmisja wideo online

  pierwsza transmisja wideo online
  Pierwsza transmisja online, uruchomiona w 1991 roku przedstawiała dzbanek z ekspresu do kawy. Dr Quentin Stafford-Fraser z uniwersytetu w Cambridge miał dość wycieczek po kawę do pokoju z ekspresem, w którym zastawał pusty dzbanek. Dzięki transmisji Quentin i jego współpracownicy mogli mieć pewność, że nie nie będą przechadzali się na darmo. Monitoring dostępności kawy działał aż do 2001 roku, gdy laboratorium doktora Quentina zostało przeniesione do innego budynku.
 • pierwszy blog

  pierwszy blog
  Twórca pierwszego blogu to Justin Hall. Swoje sieciowe zapiski prowadzi od 1994 roku, gdy uczył się w Swarthmore College. Blog jest nadal aktywny i umożliwia dostęp do kompletnego, kilkunastoletniego archiwum.
 • pierwszy baner internetowy

  pierwszy baner internetowy
  Pierwszy baner pojawił się w Sieci dopiero w 1994 roku na stronie internetowej Hotwired. Była to reklama AT&T.
 • ICQ

  ICQ
  Pierwszym komunikatorem internetowym jest wyprodukowany w listopadzie 1996 roku przez Izraelską firmę ICQ ( nazwa stanowi grę słów – pochodzi od wyrażenia ang. I seek you, czyli szukam cię).
 • Netflix

  Netflix
  Przedsiębiorstwo zostało założone 29 sierpnia 1997 w Los Gatos, w stanie Kalifornia. Od 1998 zaczęło oferować wypożyczenie płyt DVD za pośrednictwem poczty. 25 lutego 2007 przedsiębiorstwo ogłosiło, że dostarczyło już miliard płyt DVD do swoich klientów.
 • Facebook

  Facebook
  To serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będący własnością Facebook, Inc. z siedzibą w Menlo Park.Został uruchomiony 4 lutego 2004 na Uniwersytecie Harvarda i był początkowo przeznaczony przede wszystkim dla uczniów szkół średnich i studentów szkół wyższych. Jego głównym autorem jest Mark Zuckerberg (obecnie pełni on funkcję dyrektora generalnego).
 • pierwszy filmik na yt

  pierwszy filmik na yt
  Pierwszy film został umieszczony w serwisie 23 kwietnia 2005 roku. Przedstawiał Jaweda Karima – jednego z twórców YouTube’a - podczas wizyty w ZOO. Trwał 18 sekund i w tle były słonie.
 • pierwszy tweet

  pierwszy tweet
  Wszystko zaczęło się od pierwszego wpisu. Debiutancki tweet, autorstwa Jacka Dorseya, został opublikowany 21 marca 2006 roku i brzmiał: „just setting up my twttr”.
 • Instagram

  Instagram
  To fotograficzny serwis społecznościowy hostingu zdjęć, połączony z aplikacją o tej samej nazwie (dostępną na systemy operacyjne iOS i Android), który umożliwia użytkownikom edycję zdjęć i filmów, stosowanie do nich filtrów cyfrowych oraz udostępnianie ich w różnych serwisach społecznościowych.